sp4 biblioteka

 

Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły chętnie i bardzo aktywnie odwiedzają Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. To nie przymus ani obowiązek szkolny gromadzi uczniów w tym miejscu, ale ciekawe i twórcze zajęcia biblioteczne przyciągają dzieci od klas pierwszych po te z szóstych.

Dodatkową atrakcją jest forma w jakiej autorka zajęć, pani Beata Dziąbek , je prowadzi, czyli ulubiona przez dzieci i młodzież technologia informatyczna i multimedialna. Na tych zajęciach uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej, mogą w praktyce korzystać z zasobów słownikowych i encyklopedycznych biblioteki, a przede wszystkim dobrze się przy tym bawić. W ramach tej współpracy uczniowie mogli do tej pory uczestniczyć w zajęciach tematycznych, takich jak: Spotkania z lekturą, W świecie baśni, Historia pisma, Historia książki, Jak posługiwać się słownikami i encyklopediami, Czasopisma dla dzieci i młodzieży, Nie kupuj kota w worku, czyli wszystko, co należy wiedzieć o reklamie. 

 

Wszyscy jednak najbardziej zazdroszczą pierwszoklasistom, u których szczególnie miłe wspomnienia pozostawiła wizyta w bibliotece, gdzie mogli uczestniczyć w Urodzinach Książkowego Misia w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Wspólne zdjęcia dzieci z pluszowym Kubusiem Puchatkiem, pyszny urodzinowy tort i kolorowe rysunki, to niezapomniane wrażenia i rewelacyjny sposób na pozyskanie młodych czytelników.

Kolejną niezwykłą atrakcja dla pierwszoklasistów z naszej szkoły są wizyty w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu na lekcjach języka angielskiego w ramach nowego projektu „English with Library”, którego nasza szkoła obok olkuskiej Biblioteki i Centrum Helen Doron w Olkuszu jest jednym z trzech partnerów.

Celem projektu jest zachęcanie uczniów młodszych klas do nauki języków obcych oraz promowanie idei głośnego czytania poprzez udział w spotkaniach edukacyjno-literackich i komputerowych. Takie wyjścia do biblioteki to nie tylko integracja zespołu klasowego, poznawanie najbliższej okolicy, ale również znakomita nauka myślenia, zdobywania wiedzy i pobudzania wyobraźni dziecka.

Uczniowie klasy Ia pod opieką pani Joanny Ziarko, nauczycielki języka angielskiego SP nr 4 w Olkuszu, byli tymi, którzy jako pierwsi mogli uczestniczyć w zajęciach z tego projektu. Inauguracyjne spotkanie z tego cyklu nosiło tytuł „Afrykańskie zwierzęta”. Młodzi odkrywcy poznawali angielskie nazwy zwierząt – mieszkańców Afryki, mogli również rozwiązywać zagadki, układać puzzle i to, co dla nich najważniejsze, brać udział w zabawach ruchowych. Całą zdobyta wiedzę na temat zwierząt afrykańskich mogli następnie utrwalać w Mediatece, gdzie przy komputerach grali w różne multimedialne gry i zabawy. Pogratulować pomysłu!

SP Nr 4 w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze