szlachetnapaczka2

– W naszym regionie potrzebujących pomocy materialnej nie brakuje. Otrzymałam blisko dziewięćdziesiąt adresów rodzin chętnych do udziału w projekcie – zdradza Karolina Misiowiec, tegoroczna liderka olkuskiej Szlachetnej Paczki.

-Pozyskujemy je od lokalnych organizacji zajmujących się pomocą, z Caritasu, Stowarzyszenia Otwartych Serc Aktywnych Kobiet, Stowarzyszenia Res Sacra Miser, kilku szkół, bibliotek, osób prywatnych i z wielu innych źródeł. Lista jest naprawdę długa. Na szczęście są też osoby gotowe poświęcić swój czas i energię, aby do wybranych rodzin również w tym roku trafiła Szlachetna Paczka. To one zasilają szeregi olkuskiej drużyny SuperW.

 

Drużyna liczy dwudziestu trzech wolontariuszy. Niektórzy zyskali już zaszczytny tytuł „weteranów”, kolejny raz angażując się w projekt. Ten jednak nie upoważnia do ulg. Przed każdym z wolontariuszy, bez względu na staż, stoi nie lada wyzwanie: wybór rodzin, które zostaną obdarowane. – Każda z nich ma swoją historię, która zawsze jest niezwykle poruszająca…- przyznaje Asia. Czasem wybór jest posty i nie ma żadnych wątpliwości, innym razem pytań jest za dużo. – Nie pomagamy rodzinom roszczeniowym, takim, którym wydaje się, że im się należy. Szukamy rodzin starających się zmienić swoją sytuację – tłumaczy Agnieszka, debiutant w tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. W wyborze obdarowanych kierują się oni zasadą „mądrej pomocy”. Paczka ma rodzinę wzmocnić, zmotywować, stać się impulsem do zmian. Dlatego każdą z odwiedzajnych rodzin SuperW starają się poznać jak najlepiej. Pomaga im w tym kwestionariusz oraz zwykła, ludzka rozmowa. – Jedno z zadawanych pytań dotyczy wymarzonego podarunku dla każdego z członków rodziny. Pewien pan powiedział, że marzy o koniku bujanym dla swojej córeczki …Oni najczęściej nic dla siebie nie chcą, mówią tylko, że chcieliby coś dla swoich dzieci – wspomina Kuba, „weteran” – Takie momenty są szczególnie wzruszające.

szlachetnapaczka

Paczka „robi swoje”
Wybór rodziny jest kluczowy, aby idea „mądrej pomocy” mogła się urzeczywistnić. Nie możemy oczekiwać, iż zmiana w ich życiu dokona się bardzo szybko – podkreśla Karolina. Zdarza się jednak, iż wcale nie trzeba długo czekać, tak jak w przypadku rodziny, którą odwiedzał Darek. Obok problemów materialnych, braku własnego kąta, zmagała się ona także z niepełnosprawnością jednego z jej członków. -Paczka, można powiedzieć, zrobiła swoje. W lutym znaleźli mieszkanie, Pani dostała pracę, a Pan udziela się artystycznie. Wykorzystuje swój talent plastyczny i robi piękne ozdoby świąteczne. Dzieci zaś w podziękowaniu nagrały kolędy na płytę, którą my przekazaliśmy darczyńcom. Dzięki nam uwierzyli, że mogą więcej – wspomina Darek. Co niezwykłe czasami osoby obdarowane, same stają się darczyńcami. Pomagają podczas kolejnego finału, bądź angażują innych i wspólnie przygotowują paczkę. Czasami SuperW może wesprzeć w tworzeniu CV, bądź udziela drobnej porady prawnej. W przypadku osób samotnych bezcenne zaś okazuje się spotkanie i rozmowa z drugim człowiekiem.

Mnożymy przez dzielenie
Spotkanie i rozmowy równie mocno cenią sobie wolontariusze, także te we własnym gronie. Gdyby nie udział w akcji Asia, Kuba, Borys i Darek pewnie nigdy by się nie poznali. Dziś tworzą oni kolejną paczkę…paczkę znajomych. Obdarowanymi stają się także w inny sposób. Projekt Stowarzyszenia Wiosna pozwala im się rozwijać, pokonywać własne ograniczenia i przede wszystkim uczy pokory.
– Człowiek często myśli, że źle mu się wiedzie, że powinien więcej zarabiać. Dzięki Paczce doceniam to, co mam – przyznaje Kuba. – Kiedy widzimy często dramatyczną sytuację, z jaką zmagają się rodziny, nasze bieżące problemy wydają się bardzo małe- dodaje Borys. Członkowie drużyny SuperW zarażają pozytywną energią. Najczęściej za „weteranami” podążają kolejne osoby, które wciągają oni w akcję. Za Szlachetną Paczką stoją przede wszystkim ludzie: wolontariusze, darczyńcy i dobroczyńcy oraz pewne przeczące regułom logiki działanie:
-Dobro jest taką wartością, która mnoży się poprzez dzielenie- zdradza Karolina. Wynik tego działania, przynajmniej częściowy, pokaże nadchodzący finał akcji.

Finał olkuskiej Szlachetne Paczki odbędzie się w dniach 13-14 grudnia na terenie II Liceum Ogólnokształcącego. 

Więcej informacji można znaleźć na Fan Page’u: https://www.facebook.com/SzlachetnaPaczkaOlkusz?ref=ts&fref=ts oraz stornie internetowej: http://www.szlachetnapaczka.pl/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze