Temat ogólnej dbałości o porządek w mieście wraca jak bumerang. Do naszej redakcji dzwonią i piszą Czytelnicy, którzy mają dosyć brudu w mieście. Domagają się od burmistrza oraz radnych zdecydowanych i konkretnych działań. Mieszkanka Olkusza napisała do burmistrza Dariusza Rzepki list z pytaniami i za naszym pośrednictwem poprosiła o odpowiedź. W pytaniach podnosi kwestie, o jakich wielokrotnie pisaliśmy – nieczyste ulice, brudne przystanki, niewystarczająca ilość koszy na śmieci. Jak widać, gospodarzom trzeba przypominać o nich często, bo w dalszym ciągu Olkusz nie przypomina zadbanego miasta, wizytówki regionu. Burmistrz na pytania odpowiedział, ale w żadnym punkcie nie odniósł się do swojej roli w tym problemie… Obydwa listy publikujemy i zachęcamy do dyskusji.

List od Czytelniczki „Przeglądu Olkuskiego”

Szanowni Państwo,
Mam kilka pytań do Pana burmistrza. Dlaczego do tej pory nie usunięto z ulic i chodników piachu sypanego w zimie? Dlaczego wszędzie jest tak brudno? Dlaczego na bieżąco nie są zamiatane chodniki i ulice? Dlaczego nie są opróżniane systematycznie kosze na śmieci? Dlaczego przystanki nie są myte i nie są sprzątane? Proponuję Panu, zamiast siedzenia w klimatyzowanym biurze, wyjście na zewnątrz i pospacerować po głównych ulicach. Zatrzymanie się na którymkolwiek przystanku, przysłuchanie się temu, co mówią o naszym mieście przyjezdni na pewno skłoniłoby do refleksji. Należy podjąć działania, o których mówią ci ludzie, a będzie to najlepsza promocja naszego miasta. Te same pytania i te same sugestie proponuję szanownym, olkuskim radnym. Proszę Was pomyślcie o stanie higienicznym i estetyce naszego miasta. Jestem emerytką, jeżdżę po Polsce i nie widziałam nigdzie takiego brudu i niechlujstwa. Porównywanie naszego miasta do podobnych miejscowości w naszym kraju jest bezcelowe, obrażałoby je. Proszę Was, nie myślcie tylko o sobie. Zostaliście wybrani, aby wszystkim nam żyło się lepiej. Rozumiem, że po latach zaniedbań konieczne są duże inwestycje, ale wizerunek miasta, osiedla, zależy również, a może przede wszystkim od porządku. Można go poprawić, przy dobrej woli zarządzających i mieszkańców, nawet przy skromnych nakładach finansowych.

(Imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Odpowiedź burmistrza Dariusza Rzepki

W odpowiedzi na pytania uprzejmie informuję, że na terenie Gminy Olkusz znajdują się drogi i chodniki będące w zarządzie gminy, powiatu, województwa i kraju. Za utrzymanie czystości dróg gminnych odpowiada Gmina Olkusz, za utrzymanie czystości dróg powiatowych odpowiada Zarząd Drogowy w Olkuszu, za utrzymanie czystości na drogach wojewódzkich odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, natomiast za utrzymanie dróg krajowych odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Za utrzymanie czystości na drogach i chodnikach gminnych odpowiedzialna jest firma VEOLIA OUTSOURCING KATARZYNA GAMROT z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 4/25. Opróżnianie koszy ulicznych na terenie Miasta i Gminy Olkusz wykonywane jest przez Firmę Handlowo – Usługową „ADROL” Dorota Musiał z siedzibą w Wołowicach 468.

Jeśli chodzi o przystanki, to zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek utrzymania czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych spoczywa na zarządcy drogi, przy której przystanek jest usytuowany, bądź na Gminie, jeśli został jej przekazany w zarządzanie. Do dnia dzisiejszego Gmina Olkusz nie przyjęła w zarządzania żadnego z przystanków znajdujących się przy drogach innych niż gminne. Za utrzymanie czystości na przystankach usytuowanych przy drogach gminnych odpowiedzialna jest Firma Handlowo – Usługowa „ADROL” Dorota Musiał z siedzibą w Wołowicach 468. Wszyscy wykonawcy, o których mowa wyżej, zostali wyłonieni w rezultacie wyboru ofert w trybie przetargu nieograniczonego.

Prace, w tym pozimowe oczyszczanie dróg i chodników z piachu pozostałego po zimowym posypywaniu, realizowane są na podstawie zawartych umów określających zakres i częstotliwość ich wykonywania. Prawidłowość wykonywania zadań na bieżąco kontrolowana jest przez pracowników UMiG Olkusz.
Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że zgodnie z ustawą  z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2012.391 ze zm.) obowiązek sprzątania zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, ciąży na właścicielu tej nieruchomości.
W razie dostrzeżenia jakichkolwiek zaniedbań ze strony firm wykonujących prace sprzątania gminnych jezdni, chodników bądź przystanków prosimy o powiadomienie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Urzędu Miasta i Gminy Olkusz –  tel. 32 626 02 09

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Daniel
Daniel
10 lat temu

Z całym szacunkiem, ale jaką wiedzę do zarządzania miastem ma katecheta? Potrzebny jest człowiek który zna się, przynajmniej po części na rzeczach którymi ma się zajmować, na budowie dróg, remontach…

wolna amerykanka
wolna amerykanka
10 lat temu

Przystanek na Sikorce już posprzątany.

Dziękujemy 😆

osiedlowiec z Olk
osiedlowiec z Olk
10 lat temu

Panie Burmistrzu pytanie brzmiało:Kiedy Olkusz będzie czysty,a nie kto go sprząta.Przetargi powygrywały firmy kogucik niewiadomo skąd,a syf jak był jest dalej.Mam pytanie za 1grosz:czy ktoś to kontroluje,czy pieniądze są przelewane na konto tych firm bo im się należą za wygrany przetarg.

przystanek
przystanek
10 lat temu

[quote name=”Odpowiedź burmistrza Dariusza Rzepki”]obowiązek utrzymania czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych spoczywa na zarządcy drogi, przy której przystanek jest usytuowany[/quote]
A po czym można poznać, że droga nie jest gminna tylko np. wojewódzka? Mamy dziury liczyć? Po to wybraliśmy władze gminy, żeby działały w naszym imieniu, a nie umywały rączki, w przekonaniu, że to nie oni są winni, ale Kraków a jeszcze lepiej Warszawa.Problemem na przystankach są nie tylko niesprzątnięte śmieci, ale czarne od wieloletniego brudu, obrzydliwe ławeczki pod wiatami, nigdy nie myte daszki i ścianki. Zapraszam władzę na „wojewódzki” (?) przystanek koło byłej bazy PKS i na pierwszy na 1000-lecia! Korzystam z nich codziennie, więc wiem, ze czasem (rzadko!) zdarza się, ze nie leżą na nich śmieci, za to od zawsze są niewyobrażalnie wypaprane – nie sposób nawet teczki postawić na ławce, bo klei się od brudu. Ohyda!

Daniel
Daniel
10 lat temu

😆 Nie będzie dobrze gdy urzędnicy się czymś zajmują! 😛
Trzeba zrobić tak jak mówią w Kongresie Nowej Prawicy, ograniczyć prawa urzędników, doprowadzić do tego by urzędnicy odpowiadali za błędne decyzje.

mdf
mdf
10 lat temu

Nie odpuszczajmy.Przy Starostwie się udało ze śmieciami,
posprzątali.Na kupie ziemi kupa petów,przystanek przy PKS.
Na słupkach bez koszy na śmieci pozawieszane reklamówki ze śmieciami-olkuski patent…A pisane było-tylko betonowe.

x
x
10 lat temu

Podajcie sie do dymisji jeśli nie potraficie przystanków posprzątać !

do d*U*P-Y z takimi rządami !!! 😆

wolna amerykanka
wolna amerykanka
10 lat temu

Przystanek na ul. Sikorka to brud, smród i ubóstwo !!!
Kosza nie ma bo ukradli a śmieci leżą porozrzucane !

Każdy umywa ręce…Zarząd Dróg w Krakowie mówi : To nie nasza sprawa – to teren Gminy Olkusz….a Urząd Miasta powołuje się na Ustawę i mówi: To Kraków ma sprzątać bo to droga wojewódzka.
Firma sprzątająca mówi: to nie nasz rejon.
Każdy tylko pieniądze bierze i nic nie robi! 😆
Po prośbach w urzędzie jakaś pani obiecała kogoś przysłać …czekamy… :-*

Mieszkaniec
Mieszkaniec
10 lat temu

Kosze mają być opróżniane codziennie , a nie raz w tygodniu przez Karolinex???? Odpowiedź jest super, a miasto brudne dalej.
Wydział pieści krzesełka i nie chodzi w teren , bo po co???