Temat ogólnej dbałości o porządek w mieście wraca jak bumerang. Do naszej redakcji dzwonią i piszą Czytelnicy, którzy mają dosyć brudu w mieście. Domagają się od burmistrza oraz radnych zdecydowanych i konkretnych działań. Mieszkanka Olkusza napisała do burmistrza Dariusza Rzepki list z pytaniami i za naszym pośrednictwem poprosiła o odpowiedź. W pytaniach podnosi kwestie, o jakich wielokrotnie pisaliśmy – nieczyste ulice, brudne przystanki, niewystarczająca ilość koszy na śmieci. Jak widać, gospodarzom trzeba przypominać o nich często, bo w dalszym ciągu Olkusz nie przypomina zadbanego miasta, wizytówki regionu. Burmistrz na pytania odpowiedział, ale w żadnym punkcie nie odniósł się do swojej roli w tym problemie… Obydwa listy publikujemy i zachęcamy do dyskusji.

List od Czytelniczki „Przeglądu Olkuskiego”

Szanowni Państwo,
Mam kilka pytań do Pana burmistrza. Dlaczego do tej pory nie usunięto z ulic i chodników piachu sypanego w zimie? Dlaczego wszędzie jest tak brudno? Dlaczego na bieżąco nie są zamiatane chodniki i ulice? Dlaczego nie są opróżniane systematycznie kosze na śmieci? Dlaczego przystanki nie są myte i nie są sprzątane? Proponuję Panu, zamiast siedzenia w klimatyzowanym biurze, wyjście na zewnątrz i pospacerować po głównych ulicach. Zatrzymanie się na którymkolwiek przystanku, przysłuchanie się temu, co mówią o naszym mieście przyjezdni na pewno skłoniłoby do refleksji. Należy podjąć działania, o których mówią ci ludzie, a będzie to najlepsza promocja naszego miasta. Te same pytania i te same sugestie proponuję szanownym, olkuskim radnym. Proszę Was pomyślcie o stanie higienicznym i estetyce naszego miasta. Jestem emerytką, jeżdżę po Polsce i nie widziałam nigdzie takiego brudu i niechlujstwa. Porównywanie naszego miasta do podobnych miejscowości w naszym kraju jest bezcelowe, obrażałoby je. Proszę Was, nie myślcie tylko o sobie. Zostaliście wybrani, aby wszystkim nam żyło się lepiej. Rozumiem, że po latach zaniedbań konieczne są duże inwestycje, ale wizerunek miasta, osiedla, zależy również, a może przede wszystkim od porządku. Można go poprawić, przy dobrej woli zarządzających i mieszkańców, nawet przy skromnych nakładach finansowych.

(Imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

Odpowiedź burmistrza Dariusza Rzepki

W odpowiedzi na pytania uprzejmie informuję, że na terenie Gminy Olkusz znajdują się drogi i chodniki będące w zarządzie gminy, powiatu, województwa i kraju. Za utrzymanie czystości dróg gminnych odpowiada Gmina Olkusz, za utrzymanie czystości dróg powiatowych odpowiada Zarząd Drogowy w Olkuszu, za utrzymanie czystości na drogach wojewódzkich odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, natomiast za utrzymanie dróg krajowych odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Za utrzymanie czystości na drogach i chodnikach gminnych odpowiedzialna jest firma VEOLIA OUTSOURCING KATARZYNA GAMROT z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Stanisława Leszczyńskiego 4/25. Opróżnianie koszy ulicznych na terenie Miasta i Gminy Olkusz wykonywane jest przez Firmę Handlowo – Usługową „ADROL” Dorota Musiał z siedzibą w Wołowicach 468.

Jeśli chodzi o przystanki, to zgodnie z obowiązującym prawem, obowiązek utrzymania czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych spoczywa na zarządcy drogi, przy której przystanek jest usytuowany, bądź na Gminie, jeśli został jej przekazany w zarządzanie. Do dnia dzisiejszego Gmina Olkusz nie przyjęła w zarządzania żadnego z przystanków znajdujących się przy drogach innych niż gminne. Za utrzymanie czystości na przystankach usytuowanych przy drogach gminnych odpowiedzialna jest Firma Handlowo – Usługowa „ADROL” Dorota Musiał z siedzibą w Wołowicach 468. Wszyscy wykonawcy, o których mowa wyżej, zostali wyłonieni w rezultacie wyboru ofert w trybie przetargu nieograniczonego.

Prace, w tym pozimowe oczyszczanie dróg i chodników z piachu pozostałego po zimowym posypywaniu, realizowane są na podstawie zawartych umów określających zakres i częstotliwość ich wykonywania. Prawidłowość wykonywania zadań na bieżąco kontrolowana jest przez pracowników UMiG Olkusz.
Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że zgodnie z ustawą  z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 2012.391 ze zm.) obowiązek sprzątania zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, ciąży na właścicielu tej nieruchomości.
W razie dostrzeżenia jakichkolwiek zaniedbań ze strony firm wykonujących prace sprzątania gminnych jezdni, chodników bądź przystanków prosimy o powiadomienie Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Urzędu Miasta i Gminy Olkusz –  tel. 32 626 02 09

9
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
9 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
osiedlowiec z OlkprzystanekDanielmdfx Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mieszkaniec
Mieszkaniec

Kosze mają być opróżniane codziennie , a nie raz w tygodniu przez Karolinex???? Odpowiedź jest super, a miasto brudne dalej.
Wydział pieści krzesełka i nie chodzi w teren , bo po co???

wolna amerykanka
wolna amerykanka

Przystanek na ul. Sikorka to brud, smród i ubóstwo !!!
Kosza nie ma bo ukradli a śmieci leżą porozrzucane !

Każdy umywa ręce…Zarząd Dróg w Krakowie mówi : To nie nasza sprawa – to teren Gminy Olkusz….a Urząd Miasta powołuje się na Ustawę i mówi: To Kraków ma sprzątać bo to droga wojewódzka.
Firma sprzątająca mówi: to nie nasz rejon.
Każdy tylko pieniądze bierze i nic nie robi! 😆
Po prośbach w urzędzie jakaś pani obiecała kogoś przysłać …czekamy… :-*

x
x

Podajcie sie do dymisji jeśli nie potraficie przystanków posprzątać !

do d*U*P-Y z takimi rządami !!! 😆

mdf
mdf

Nie odpuszczajmy.Przy Starostwie się udało ze śmieciami,
posprzątali.Na kupie ziemi kupa petów,przystanek przy PKS.
Na słupkach bez koszy na śmieci pozawieszane reklamówki ze śmieciami-olkuski patent…A pisane było-tylko betonowe.

Daniel
Daniel

😆 Nie będzie dobrze gdy urzędnicy się czymś zajmują! 😛
Trzeba zrobić tak jak mówią w Kongresie Nowej Prawicy, ograniczyć prawa urzędników, doprowadzić do tego by urzędnicy odpowiadali za błędne decyzje.

przystanek
przystanek

[quote name=”Odpowiedź burmistrza Dariusza Rzepki”]obowiązek utrzymania czystości i porządku na przystankach komunikacyjnych spoczywa na zarządcy drogi, przy której przystanek jest usytuowany[/quote]A po czym można poznać, że droga nie jest gminna tylko np. wojewódzka? Mamy dziury liczyć? Po to wybraliśmy władze gminy, żeby działały w naszym imieniu, a nie umywały rączki, w przekonaniu, że to nie oni są winni, ale Kraków a jeszcze lepiej Warszawa.Problemem na przystankach są nie tylko niesprzątnięte śmieci, ale czarne od wieloletniego brudu, obrzydliwe ławeczki pod wiatami, nigdy nie myte daszki i ścianki. Zapraszam władzę na „wojewódzki” (?) przystanek koło byłej bazy PKS i na pierwszy na… Czytaj więcej »

osiedlowiec z Olk
osiedlowiec z Olk

Panie Burmistrzu pytanie brzmiało:Kiedy Olkusz będzie czysty,a nie kto go sprząta.Przetargi powygrywały firmy kogucik niewiadomo skąd,a syf jak był jest dalej.Mam pytanie za 1grosz:czy ktoś to kontroluje,czy pieniądze są przelewane na konto tych firm bo im się należą za wygrany przetarg.

wolna amerykanka
wolna amerykanka

Przystanek na Sikorce już posprzątany.

Dziękujemy 😆

Daniel
Daniel

Z całym szacunkiem, ale jaką wiedzę do zarządzania miastem ma katecheta? Potrzebny jest człowiek który zna się, przynajmniej po części na rzeczach którymi ma się zajmować, na budowie dróg, remontach…