aa bieg niepodleglosci2013

Kilkuset zawodników z całego kraju wzięło udział w XIX edycji Międzynarodowego Biegu Ulicznego „Szlakiem Walk Legionistów”, który już tradycyjnie w dniu Święta Niepodległości odbył się w Bydlinie. Oprócz biegu głównego, ściągającego każdego roku coraz to nowych startujących, nie zabrakło również biegów towarzyszących, przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach i młodzieży. Po raz kolejny, wśród uczestników imprezy pojawiła się ścisła czołówka Mistrzostw Polski.

 

Dzień Niepodległości można świętować na różne sposoby, choć coraz bardziej popularne stają się aktywne formy uczczenia wolności swojej Ojczyzny. Biegano w całym kraju, od Bałtyku, przez stolicę na Podhalu kończąc. Biegano również w Bydlinie. Do niedawna jeszcze kameralny bieg lokalnymi drogami i ścieżkami, od kilku lat przyjmuje rangę ogólnopolską, a do rywalizacji na trasie obok amatorów i mieszkańców okolicznych miejscowości, przystępują też zawodnicy wysoko klasyfikowani w krajowych rankingach. Termin biegu nie jest przypadkowy, a obok świętowania Dnia Niepodległości, wszyscy uczestnicy pochylają się nad wydarzeniami związanymi z Bitwą pod Krzywopłotami. W tym roku przypada jej 99. rocznica. – Powtórzę się już po raz kolejny, ale dobrze się dzieje, gdy impreza sportowa łączy się z innymi obchodami. 11 listopada to święto państwowe o charakterze patriotycznym, więc i na udział w podobnych inicjatywach mamy więcej czasu. Świętujemy aktywnie, na trasach, a nie w domach za suto zastawionymi stołami. Świetnie sprawdza nam się ta formuła – przyznaje współorganizator biegu z ramienia LKS Kłos Olkusz, klubowy prezes Janusz Mentlewicz.

Tradycyjnie już, bieg główny rozpoczął się o 13:00. I tym razem biegano na dwóch dystansach. W 12 kilometrową trasę wyruszyli panowie, natomiast panie miały do pokonania dystans nieco krótszy, bo liczący 8 km. Faworyci nie zawiedli. Na mecie jako pierwsi pojawili się Ewa Brych – Pająk (Budowlani Częstochowa) oraz Paweł Szostak (AZS AWF Katowice). Nagrodzono nie tylko głównych zwycięzców. Wszystko po to, aby nie faworyzować poszczególnych zawodników. Ciekawą rywalizację stoczyli pomiędzy sobą biegacze z terenu powiatu olkuskiego. Wśród kobiet najszybciej finiszowała Justyna Pałka, natomiast w kategorii mężczyzn pierwszy za linią mety pojawił się Michał Górkiewicz (oboje reprezentanci LKS Kłos Olkusz).

Po zmaganiach dorosłych, na starcie zameldowali się dużo młodsi fani biegania. Przedział wiekowy był bardzo różny, od kilku do kilkunastolatków. Dość napisać, że sklasyfikowano zarówno gimnazjalistów, jak też i… przedszkolaków! Tutaj dystans do pokonania był już bardziej przystępny – od 100 do 800 metrów, w zależności od kategorii i daty urodzenia.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii wiekowych XIX Biegu Ulicznego „Szlakiem Walk Legionistów”: Tadeusz Maj (kat. wiekowa 1963-1954), Mirosław Suk (1953 i starsi), Justyna Pałka (1998-1994), Monika Kapera (1993-1973), Janina Malska (1972 i starsze). Adrian Wojtacha (1998-1994), Łukasz Grajcar (1993-1984), Zbigniew Kalinowski (1983-1974) i Rafał Krzemień (1973-1964).

Najszybsi w biegach dla dzieci i młodzieży: Maja Kołodziej i Filip Tomsia (przedszkole), Aleksandra Grabowska i Bartosz Płonka (kl. I-III), Karolina Jurczyk i Bartosz Kamionka (kl. III-IV), Anna Paś i Bartosz Śliwka (V-VI) oraz Karolina Kwapisz i Karol Wichary (gimnazjum).

Organizatorami XIX edycji Biegu Ulicznego w Bydlinie byli: Urząd Gminy Klucze, LKS Kłos Olkusz, LKS Legion Bylin oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Sponsorzy: GOKST Klucze, Marlibo, Maro, Kurier Team 2000, Klich&Klich, ELO-POL, Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz Powiatowe Zrzeszenie LZS w Olkuszu.

Fot. LKS Kłos Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze