waszeinterwencje

Od prawie trzech tygodni funkcjonuje nowy system gospodarowania odpadami. W niektórych miejscach w Olkuszu działa tylko w teorii, a mieszkańcy wciąż dzielą się z nami swoimi uwagami i wątpliwościami. Największy problem stanowi brak pojemników na segregowane śmieci oraz ich rozmieszczenie na osiedlach. Nowością jest fakt, że wkrótce zmianie ulegnie harmonogram wywozu odpadów.

 

Olkuszanie mieszkający w blokach zastanawiają się, kiedy gmina i firmy zajmujące się wywozem odpadów umożliwią im segregowanie śmieci według ustalonych zasad. – Zgodnie z otrzymaną w połowie lipca kolorową ulotką, przy naszych blokach (ul. Sławkowska 5 i 7), powinny być co najmniej cztery kontenery do prowadzenia prawidłowej selekcji. We wskazanym przez OSM miejscu zlokalizowałem trzy pojemniki: żółty (tworzywa sztuczne), zielony (szkło) i niebieski (papier), natomiast brązowego (odpady biodegradowalne) brak! Są natomiast dwa stare zielone kontenery z napisem OSM. Kolor wskazuje na to, że to kontenery na szkło. W załączonej ulotce nie ma takiego odpadu jak OSM. Za miesiąc czy dwa, okaże się, że ludzie nie segregują odpadów, jak deklarowali, i słusznie, bo do tej pory nie umożliwia się nam prowadzenia prawidłowej selekcji – napisał do nas olkuszanin.

Szefostwo OSM jest zdania, że poszczególne kontenery łatwo odróżnić. – Nie będziemy przemalowywać kontenerów. Pojemniki na odpady komunalne są mocno zielone, natomiast te na szkło jasnozielone i dodatkowo opisane, więc nie powinno być problemu, gdzie jakie śmieci wyrzucamy – odpowiada prezes OSM, Mirosław Otwinowski.

kosz3Problem z segregacją mają również mieszkańcy bloków przy ul. 29 Listopada. – Wiele osób zadeklarowało chęć segregacji odpadów. Władze Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wyszły naprzeciw mieszkańcom i zostały podstawione kontenery do segregacji odpadów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że kontenery znajdują się przy u. Żuradzkiej 18. W blokach przy ul. 29 Listopada 3a i 3b mieszkają również (o czym prawdopodobnie władze spółdzielni zapomniały) osoby starsze, dla których pokonanie dystansu ze swojego mieszkania na ul. Żuradzką z kilkoma workami śmieci, to nie lada wyzwanie. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że podążając już na ul. Żuradzką wzdłuż torów, trzeba iść ulicą, bo nie ma tam chodnika i dodatkowo trzeba przejść przez przejazd kolejowy. Dlaczego w momencie podpisywania deklaracji w sprawie śmieci nikt z OSM nie poinformował mieszkańców, że na osiedlu nie będzie kontenerów do segregacji, tylko będą one oddalone od obecnego śmietnika o blisko 500 metrów? Czy w ten sposób OSM zachęci ludzi do segregacji odpadów? A może OSM chce zmusić mieszkańców do uprawiania spacerów? – pyta jeden z naszych Czytelników

Obsługą systemu zajmuje się Konsurcjum Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp. z o. o. z Krakowa i PUK VAN GANSEWINKEL Kraków Sp. z o. o. Niedawno pisaliśmy, że pojemniki na segregowane śmieci powinny pojawić się pod koniec tego tygodnia. Jak wyjaśniał prezes zarządu MPGO Kraków Jacek Pisarski, jest to spowodowane brakiem takich kontenerów na rynku. Wskazaniem miejsc dla pojemników zajmują się zarządcy osiedli i wspólnot mieszkaniowych. Władze OSM twierdzą, że lokalizacja miejsc na segregację może ulec zmianie.  – Docelowo chcemy, by te pojemniki były przy większej ilości bloków, by mieszkańcy mieli blisko – dodaje Mirosław Otwinowski.

Wkrótce harmonogram wywozu odpadów w mieście i gminie Olkusz ulegnie modyfikacji. Powodem jest wycofanie się jednego z trzech podwykonawców krakowskiego konsorcjum – firmy Wywóz Nieczystości oraz Przewóz Ładunków Wiesław Strach Częstochowa. – Na razie terenem obsługiwanym przez tę firmę zajmuje się konsjorcjum z Krakowa. Wiemy, że harmonogram wywozu na pewno będzie zmieniony – mówi Renata Gęgotek, naczelnik Wydziału ochrony środowiska olkuskiego magistratu.

Jak nasi Czytelnicy oceniają nowy system „śmieciowy”? Wypowiedz się na www.przeglad.olkuski.pl!

24
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
24 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
zosiabożenaqwertsąsiad kolejowejArkadiusz J Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zosia
zosia

ja zapytowuje kiedy będa odbierane śmieci z ul,k,k,wielkiego,gdzie szukac rozkładu jak na razie nic nie wiadon
mo,

bożena
bożena

Na ul Orzeszkowej jest za mało pojemników na śmieci biodegradowalne wciąż są zapełnione więc zmuszona jestem wrzucać do ogólnych-niestety 🙁

qwert
qwert

To sa jakies jaja a nie gospodarowanie odpadami. Harmonogram sobie a krakowskie konsorcjum sobie. Wory z posegregowanymi odpadami trzeci dzien kwitną na ulicy, a ponieważ do plastiku ładuje sie teraz także i metal. to zbieracze złomu zdążyli je kompletnie wybebeszyć – folia fruwa gdzie wiatr zawieje. Kto to posprząta? Może na noc powinienem wory wnosić na posesję a nastepnego ranka wynosic i tak przez kilka dni dopóki firma nie zdecyduje sie ich zabrać? Kpina totalna.

sąsiad kolejowej
sąsiad kolejowej

[quote name=”Arkadiusz J”]Ciekawe czy na Kolejowej dalej śmierdzi, wie ktoś?[/quote]
a smierdzi, nie tylko na kolejowej, teraz nawet w dzien zajeżdza padliną

Arkadiusz J
Arkadiusz J

Ciekawe czy na Kolejowej dalej śmierdzi, wie ktoś?

sss
sss

Zgodnie z nowym harmonogramem wystawiliśmy kontener. Miał zostać odebrany 6 sierpnia – stoi do dziś. PUK VAN JAKIŚTAM – wymieniony w rozpisce na stronie UMIG, twierdzi, że Olkuszem się nie zajmuje, MPGO w Krakowie nie odbiera telefonów, numery – nie wiadomo do kogo – podane na ulotce permanentnie zajęte. Wór z odpadami bio kiedyś zabrano, ale nie zostawiono mi nowego, więc kontener pełny po sam czubek. Jeden nędzny żółty woreczek na plastik, ze względu na ponadnormatywne spożycie mineralnej (wiadomo dlaczego) wypełniliśmy w kilka dni – nie wiadomo skąd wziąć kolejny, bo żółtych w sklepach nie ma, więc gdzie się nie… Czytaj więcej »

a ja si e pytam
a ja si e pytam

co z tymi koszami ? bo w sobote urządze rodzinną wycieczkę do lasu

alba
alba

no i co z tym nowym harmonogramem?

Segregator
Segregator

Panie Otwinowski, rusz się pan na Sławkowską 5 gdzie stoją kontenery i zobacz pan kolory kontenerów OSM i do segregacji. Zielony jest identyczny. I przestań pan robić idiotów z ludzi.

ups
ups

[quote name=”mike”]A ja tą całą segregację mam głęboko w d! Segreguję jak zawsze na plastikowe butelki, butelki szklane i słoiki, gazety i ulotki oraz całą resztę. [/quote]
Masz w takim razie kosmiczną d! Jak ci się tam mieszczą te wszystkie słoiki, plastiki, ulotki i gazety, które segregujesz?

mike
mike

A ja tą całą segregację mam głęboko w d! Segreguję jak zawsze na plastikowe butelki, butelki szklane i słoiki, gazety i ulotki oraz całą resztę. Nie będę ułatwiał pracy firmą, które z zyskiem sprzedają szkło czy plastik. Właśnie przeczytałem artykuł, że niektóre z firm recyklingowych proponowały, że będą dopłacały do odbieranego szkła, plastiku czy makulatury, ale prawo nie przewiduje, że przetarg może polegać na tym, że wykonawca będzie płacił za wykonaną usługę i odpadły w przedbiegach. Więc skoro tak, to niech się włodarze walą na RYJ!

.,.:
.,.:

Rachu ciachu i po Strachu! Szkoda, że się firma wycofała, bo zaczęli działalność wzorcowo – wory dostarczyli, zawartość kontenerów wywieźli, wydawało się, że wszystko będzie hulać, a tu zonk! Segregowanie śmieci to oczywistość, nad sensem której nie ma się co faflać. Za błąd należy uznać jedynie obowiązek płacenia za kwartał z dołu, anie z góry. Jeśli do końca września – jak napisano na ulotkach – mamy uiścić opłaty, to ciekawe za co firmy wywozowe mają funkcjonować przez te trzy miesiące, na kredyt? Jeszcze parę dni, a okaże się, że wszyscy wykonawcy się wycofają i to dopiero będzie jatka.

myślenie nie boli
myślenie nie boli

Panie Otwinowski „Kończ waść wstydu oszczęć” nie ośmieszaj się, A tak na marginesie: co to za kolor mocno zielony? (można mocno trzymać się stołka) po polsku nazywa się ciemnozielony. Jak to grupa odpadów „OSM”?

Członek
Członek

Czy p. Otwinowski w swej wielkiej mądrości nie wziął pod uwagę potrzeby lokatorów, którzy nie rozróżniają kolorów. Zielony to zielony i jeszcze mi każe odcienie rozróżniać. Weź się zastanów. Kosze powinny być opisane jakie odpady tam mają być wrzucane a nie kto jest ich właścicielem. Chociaż prezesowi to i tak wszystko jedno bo skończy się na tym, że za bajzel i brak segregacji i tak zapłacą „członki” OSM.

ALBA NAJLEPSZA
ALBA NAJLEPSZA

ALBA THE BEST !!!!!!!!!!!!!!!!

Wicek
Wicek

A co ze śmieciami na ul. Świętokrzyskiej???? CI którzy organizują te imprezy we wtorki, piątki i soboty rano, a także Ci którzy pozwalają na nie! powinni zająć się sprzątaniem tych śmieci, a nie zostawić ludziom pod oknami, dzieciom na placu zabaw.

wyrozumiały
wyrozumiały

[quote name=”zbulwersowany”]bajzel jak cholera, segregowane wzieli a po pojemnik kazali mi jechac do Krakowa. osobiście podpisac z ich firma umowę i pojemnik na własny koszt przywieżć sobie do Olkusza…[/quote]Łatwiej zmienić chińczyka w Murzyna niż przyzwyczajenia i mentalność Polaka. Znam rodziny, które segregują śmieci od lat, i tak wychowują swoje dzieci. Jednak większość jak zwykle widzi same problemy. Tymczasem segregacja śmieci i ich racjonalne wykorzystanie bądź utylizowanie nas nie ominie, i nie dlatego, że tak chce cywilizowana Europa. Nowoczesne wysypiska i przetwórnie śmieci kosztują, i już nie będzie tak, że będą powstawały kolejne śmieciowe hałdy. Niech każdy robi to, co do… Czytaj więcej »

olkuszek
olkuszek

To zamieszanie śmieciowe pokazało jaki śmietnik w głowach mają ludzie!!! Coraz częściej widzę jak ludzie w małych woreczkach wynoszą swoje śmieci domowe do koszy na chodnikach!!! Niedługo śmieci same zaczną wracać do naszych domów.

jasnowidz
jasnowidz

[quote name=”znawca tematu”][quote name=”zbulwersowany”]bajzel jak cholera, segregowane wzieli a po pojemnik kazali mi jechac do Krakowa. osobiście podpisac z ich firma umowę i pojemnik na własny koszt przywieżć sobie do Olkusza..[/quote] Skąd u ludzi ta roszczeniowa postawa? Chcesz kubeł za darmo? Umowa jest na wywóz śmieci a nie na darmowe rozdawanie kubłów 😆 chcesz mieć kubeł to sobie go kup..[/quote] z tego co widze to umowa jest na zapłate podatku do UM a nie za odbiór smieci.Skoro po przetargu juz 2 podwykonawcow sie wycofalo, a znajac nieterminowość urzędu w zaplacie za uslugi to mozesz byc pewny że śmieci ci nie… Czytaj więcej »

znawca tematu
znawca tematu

[quote name=”zbulwersowany”]bajzel jak cholera, segregowane wzieli a po pojemnik kazali mi jechac do Krakowa. osobiście podpisac z ich firma umowę i pojemnik na własny koszt przywieżć sobie do Olkusza..[/quote]

Skąd u ludzi ta roszczeniowa postawa? Chcesz kubeł za darmo? Umowa jest na wywóz śmieci a nie na darmowe rozdawanie kubłów 😆 chcesz mieć kubeł to sobie go kup..

Krysia
Krysia

Pan Otwinowski jak zwykle i jak zawsze popisał się. A co do 29 listopada to za mało ludzi mieszka na tym osiedlu, prezes może je pominąć w jakichkolwiek planach, jak zwykle. A przecież tyle osób tam bywa we wtorki, piątki i soboty! Wstyd prezesie, to pana wizytówka!

Przemek
Przemek

https://www.youtube.com/watch?v=WFxcoAHlF-8

Może i suchar ale ciekawi mnie czy coś się od tego czasu zmieniło? Czy dalej podjeżdża „kudłaty” i ładuje wszystko na pakę jak leci?

Ja
Ja

Witam.
Prokuratura Generalna wysłała swoje stanowisko do Trybunału Konstytucyjnego, który bada ustawę śmieciową. Wynika z niego, że nie można karać mieszkańców w sytuacji, gdy odpady w blokowych śmietnikach nie będą segregowane – ustalił reporter RMF FM Roman Osica.

Do poczytania http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nie-mozna-karac-mieszkancow-bloku-za-niesegregowanie-smieci,nId,998392

Pozdrawiam.

zbulwersowany
zbulwersowany

bajzel jak cholera, segregowane wzieli a po pojemnik kazali mi jechac do Krakowa. osobiście podpisac z ich firma umowę i pojemnik na własny koszt przywieżć sobie do Olkusza.Jak podpisywałem umowe w 90 r. z Lobbe to dość że na m-cu w domu to jeszcze sami kosz przywieżli , a pieniadze moglem kierowcy przy odbiorze płacić.Teraz mając 60 na karku bede pojemnik z krakowa tachał a potem w magistracie w kolejce do kasy wystawał. Miało byc nowocześnie a spier…. jak wszystko.Skoro urząd podjął sie odbioru śmieci w trybie uchwały Rady Miasta ,kazal skladac deklaracje ze wszystkimi danymi (pomimo ze ma te… Czytaj więcej »