budka rynek

 

Budka z piwem jeszcze nie została na dobre zamontowana na olkuskim rynku, a już wywołała oburzenie części mieszkańców Olkusza. Dlaczego? Zdaniem interweniujących w naszej redakcji Czytelników nie spełnia ona wymagań estetycznych i nie pasuje do zabytkowego otoczenia. Zdaniem mieszkańców, nie po to zostały wydane miliony złotych na uporządkowanie centrum miasta, żeby teraz każdy mógł stawiać w centralnym placu, co tylko chce. Chociaż o gustach się nie dyskutuje, to pytamy urzędników, czy mają zamiar zaostrzyć wymagania względem wyglądu ogródków.

 

Wraz z otwarciem rynku mieszkańcy podnosili, że mile widziane we wspólnej przestrzeni byłyby ogródki kawiarniane lub piwne, gdzie można by było posiedzieć i porozmawiać. Zdaniem olkuszan, ożywienie tego miejsca właśnie na tym miałoby polegać. Urząd Miasta i Gminy Olkusz już rok temu zapowiedział, że rzeczywiście w tym kierunku działania urzędu będą szły i chce, aby część płyty została przeznaczona pod dzierżawę. Na przeszkodzie stanął problem – infrastruktura na płycie rynku nie do końca spełnia warunki konieczne do tego, aby przyłączyć do każdego z ogródków prąd i wodę (niezbędne do takiej działalności). Chociaż w magistracie nikt oficjalnie nie przyznaje, że tych aspektów w projekcie kompleksowo nie rozwiązano, to kuluarowo można się dowiedzieć, iż kłopot rzeczywiście jest. Między innymi z tego powodu wszystkie ogródki kawiarniane powstały, jak w latach poprzednich, tuż przy pierzejach, gdzie znajdują się lokale gastronomiczne.

 

Władze miasta podczas spotkania z przedsiębiorcami rok temu zaznaczyły, że niezwykle istotne jest, aby wygląd wszystkich ogródków był ujednolicony i komponował z zabytkowym otoczeniem. Pomysł dobry, ale z konsekwencją i egzekwowaniem ustaleń jest u nas chyba gorzej, bo na przełomie lipca i sierpnia na wydzierżawionym fragmencie płyty, w sąsiedztwie fontanny, któryś z przedsiębiorców postawił budkę, która się nie spodobała. Interweniujący w naszej redakcji Czytelnik domaga się natychmiastowej reakcji urzędu.

 

– Proszę o interwencje w sprawie tej budy, którą postawili nam na rynku. Wydaliśmy ponad 20 mln zł na uporządkowanie przestrzeni publicznej w sercu miasta, a teraz pan burmistrz pozwala, aby rynek szpeciła buda z osb i sklejki, przykryta parasolem. Na rynku jest dość miejsc, gdzie można usiąść, zamówić piwko lub lody. Jeśli już pozwalamy, aby powstało kolejne takie miejsce, żądajmy jakości, a nie tandety, która będzie straszyć! – napisał Czytelnik. Warto zaznaczyć, że punkt nie został uruchomiony i przez miesiąc stoi zamknięty.

 

Wątpliwości przekazaliśmy olkuskiemu magistratowi z prośbą o wyjaśnienia. – Burmistrz ma jedynie możliwość wydania decyzji pozwalającej na zajęcie określonej powierzchni rynku. Wygląd ogródków akceptowany jest już przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Na rok następny planowane jest, po uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Krakowie, wprowadzenie ujednoliconych zasad funkcjonowania sezonowych ogródków gastronomicznych w obrębie olkuskiego rynku, uwzględniających takie elementy jak: wystrój ogródka, kolor, wysokość, średnicę parasoli itp. Uzgodnienia te przyczynią się do poprawy estetyki i atrakcyjności centralnego placu miasta. Już w tym sezonie przedsiębiorcy chętni do ustawiania ogródków gastronomicznych byli uczulani w zakresie oczekiwań związanych z estetyką elementów, które miałyby znaleźć się na rynku – wyjaśnia Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. – Właściciel obiektu ustawionego na rynku w chwili obecnej dysponuje pozwoleniem na zajęcie pasa do końca września – dodaje.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
enigma1952
enigma1952
9 lat temu

Moim zdaniem pomysł jest wyjątkowo przedni, jeno przyklasnąć. Dzięki nadmiarowi moczu można by zrobić jego zlewnie i stosować na miejscu uryno terapię pod okiem specjalisty. Można również odzyskiwać azot dla unijnego rolnictwa. Tylko, co powiedziałyby na takie dictum Tarnowskie Azoty? Zdrowie mieszkańców jest jednak najważniejsze i priorytetowe a to każdemu włodarzowi miasta winno leżeć na sercu. Dochody NFZ i dla kasy miejskiej również nie są do pogardzenia. Gdyby tak jeszcze obok postawić polową kapliczkę oraz konfesjonał, to i K.K miałby z tego całkiem przyzwoite korzyści. Drobniaki mogłyby iść na tacę a byłoby ich niemało! Pod wpływem chmielu język staje się luźniejszy i rozmowniejszy. Świeże donosy można przekazać do UOP jak dawniej do UB i SB. Katabas pod okiem wiernych i straży miejskiej wychyliłby bezpiecznie niejeden kufelek. Reasumując, jestem za! 😛

Z wyrazami szacunku zawsze na posterunku
Hugo van der Knote

ITI
ITI
9 lat temu

Weście się wszyscy odwalcie od burmistrza to jego rynek,jego fontanna,jego straż miejska,i będzie robił co chce. 😉

ffrrooggg
ffrrooggg
9 lat temu

Byłem tam dziś i dalej to badziewie tam stoi. Panie burmistrzu pracownik, który podsunął panu umowę na ten tandetny punkt – żłopania piwa – powinien chodzić bez premii do końca tego roku. To jest wstyd dla miasta i dla naszego nowej Starówki. Gmina ma z tego grosze, kolesie D. krocie a my będziemy mieć zapijaczony rynek. Przecież my zasługujemy na coś więcej. Panowie D. nich sprzedają ten zasikany trunek tam, gdzie do tej pory a od płyty rynku to wara. Jest to opinia nie tylko moja lecz większości mieszkańców. Już przed remontem rynku prowadzili zaszczanego grzybka i myślałem, że już nigdy więcej tego widoku nie zobaczę a tu się okazuje, że pewnie niedługo młodzi ludzie będą wokół siedzieć z piwskiem w ręku. Toż to szok… .

Perdiglast
Perdiglast
9 lat temu
Odpowiedz do  ffrrooggg

[quote name=”ffrrooggg”]Byłem tam dziś i dalej to badziewie tam stoi. Panie burmistrzu pracownik, który podsunął panu umowę na ten tandetny punkt – żłopania piwa – powinien chodzić bez premii do końca tego roku. To jest wstyd dla miasta i dla naszego nowej Starówki. Gmina ma z tego grosze, kolesie D. krocie a my będziemy mieć zapijaczony rynek. Przecież my zasługujemy na coś więcej. Panowie D. nich sprzedają ten zasikany trunek tam, gdzie do tej pory a od płyty rynku to wara. Jest to opinia nie tylko moja lecz większości mieszkańców. Już przed remontem rynku prowadzili zaszczanego grzybka i myślałem, że już nigdy więcej tego widoku nie zobaczę a tu się okazuje, że pewnie niedługo młodzi ludzie będą wokół siedzieć z piwskiem w ręku. Toż to szok… .[/quote]
I co w tym złego, piwka się można napić, osobiście jestem nawet za zniesieniem zakazu picia w miejscu publicznym. Oczywiście jeśli nie zostawia się pustych butelek i puszek. Oraz jeśli jest to 1,2 góra 3 piwka, pite z kulturą.

PXT
PXT
9 lat temu

Ta wystawa foto ma usprawiedliwić obecność tego badziewnego „kwiatka do kożucha”?
Dla mnie to zwykła profanacja. Na miejscu władz zadbałbym raczej o zieleń na rynku a konkretnie drzewa. Zwiększenie ilości natury nikomu nie zaszkodzi. Przy okazji jeśli chodzi o pozyskiwanie do budżetu to proponuję zlikwidowanie straży miejskiej, która jest tylko poważnym obciążeniem finansowym dla miasta i niczym więcej.

pavv
pavv
9 lat temu

Kolejny bar ze szczynami o smaku identycznym ze smakiem piwa. No ale jaki napój taki lokal

st
st
9 lat temu

Jak to nie ma gdzie oddać moczu? A od czego fontanna, tam i odlać się idzie i kufle wypłukać

wynocha z rynku
wynocha z rynku
9 lat temu

Nasz rynek ma być reklamą piwa Tyskie !. Jak Gwarkowie chcą sobie reklamować Tyskie to niech sobie kupią ubrania z tą nazwą, okleją samochody, postawią reklamy przed swoimi wiejskimi chałupami. Chodzą obaj jak paw i myślą, że olkuski rynek to jakiś wiejski wychodek. Widok tej budki jest gorszy niż by tam stał Tołtoj. Na sam widok reklamy tego piwska i tej budy robi się nie dobrze.

cykcyk
cykcyk
9 lat temu

Takie bele gów*no na naszym pięknym rynku. Wywalić tych gości razem z tą budką na twarz i zakazać się zbliżać w okolice rynku. Powinna to być kara za tego strupa, którego postawili na rynku. Panie ty to widzisz i nie grzmisz.

Adrian
Adrian
9 lat temu

Jakby ktoś chciał sobie na placu taką budkę postawić musiał by zrobić zajeb*zasty projekt, dostosować go do MPZP złożyć i pani dr Kur*w*ka strzeliła by postanowienie na 10 stron czego brakuje..
A takie gów*o na rynku można bez problemu.. bo tutaj nie liczy sie zgodność z MPZP tylko $
Tak oto jest w PL!

wmarcinwi
wmarcinwi
9 lat temu

Ciekawe który z urzędników wydał na ten obrzydliwy kurnik pozwolenie
pozwolenie.

Kraków
Kraków
9 lat temu
Odpowiedz do  wmarcinwi

[quote name=”wmarcinwi”]Ciekawe który z urzędników wydał na ten obrzydliwy kurnik pozwolenie
pozwolenie.[/quote]
Przecież jest informacja, że Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie.

stinek
stinek
9 lat temu

A czy ta budka to czasem nie jest właścicieli Gwarka?

iksi
iksi
9 lat temu
Odpowiedz do  stinek

[quote name=”stinek”]A czy ta budka to czasem nie jest właścicieli Gwarka?[/quote]
TAK.

NIE !!!!!!!!!!!!
NIE !!!!!!!!!!!!
9 lat temu

Właściciele tego budyneczku z płyty na rynku zainwestowali grosze a zyski chcieliby jak największe. Taki kurnik bez wygladu to powinni sobie postawic w Bogucinie Małym za stodołą. Ten kurnik powinien być rozebrany i postawiony taki by się ładnie komponował z otoczeniem rynku. Zgoda na ten kurnik powinna być cofnięta. Żadnego piwska na rynku, na piękne i estetyczne ogródki tak. Czy właściciele tego kurnika nigdy nie widzieli estetycznych i pięknych takich obiektów tylko zmontowali takiego „syfa” i wszystkich mają w d..ie. Kto im z Urzędu na taką zabudowę pozwolił. Wszyscy maja brak wyobraźni i piękna przestrzeni. Nowy rynek a tu takie dziadostwo. Rozebrać mi to bo nie mogę na to patrzeć.

Permanentny_palacz
Permanentny_palacz
9 lat temu
Odpowiedz do  NIE !!!!!!!!!!!!

Jeśli jak sugerujesz ten OSB-bauhaus’owy projekt jest własnością Panów na D. z Bogucina, to zastanawiam się, czy jeden z nich zdołał się już uporać (moderacja) (Ku#%a, gdzie ja żyję?)

Młody
Młody
9 lat temu

Na osiedlu, na ławeczce przed blokiem za spokojne wypicie łyczka piwa policja od razu od dorosłych kulturalnych mieszkańców bloku (nawet od dziewczyny) inkasuje 100 zł bez żadnych dyskusji a tam na rynku gdzie nawet moczu nie ma gdzie oddać można się nachlać piwska bez żadnych konsekwencji i jest ok …

rysiek
rysiek
9 lat temu
Odpowiedz do  Młody

Postawili tylko na dni Olkusza, myślą ze przez dwa dni nachapia z 20k… hehehe, a tu juz nie te czasy, ludzi ska biedne, piwo walna pod blokiem i dopiero przyjdą na rynek.