busiarze-tv-320w

waszeinterwencje93 procent ulgi w cenie biletu i tyle samo za przejazd z opiekunem – takie zniżki, ustawowo, należą się osobom niewidomym i niedowidzącym, korzystającym ze środków komunikacji publicznej. Okazuje się, że w praktyce są one fikcją, bo większość prywatnych firm transportowych ich nie respektuje. O sprawie pisaliśmy już jakiś czas temu. Choć umowy o stosowanie ustawowych ulg podpisało większość firm transportowych, nie są one respektowane. Członkowie olkuskiego koła Polskiego Związku Niewidomych mają na to dowody – bilety opiewające na pełną kwotę za przejazd. Niepełnosprawni postanowili wziąć sprawy we własne ręce i walczyć o to, co im się należy. Natrafili na barierę niewiedzy, obojętności i zwykłej znieczulicy. Stanisław Odrobiński z Olkusza dojeżdża do pracy w Dąbrowie Górniczej w busie płaci pełną cenę za przejazd. Przewoźnik stosuje tylko ulgi dla niepełnosprawnych studentów. – Schodzi złotówkę z ceny pięciu złotych za przejazd. To żadna ulga – denerwuje się mężczyzna.

Jak twierdzą niewidomi, ulg nie stosują również przewoźnicy na trasie Olkusz – Kraków i właśnie ten przypadek łamania zapisów ustawowych wzbudził zainteresowanie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego. Instytucja wspierająca niepełnosprawnych zauważyła, podczas realizacji programu adresowanego do osób niepełnosprawnych, że ludzie przyjeżdżający z Olkusza rozliczają koszt przejazdu biletami, na którycniewidomih nie uwzględniono żadnych zniżek.
– Niestety, to nie jest odosobniony przypadek – ubolewa Anna Gałecka, specjalista ds. osób niepełnosprawnych FIRR. – Większość prywatnych przewoźników nie stosuje ustawowych ulg.

Fundacja wystosowała pisma do firm przewozowych, ale odzew był znikomy. Wspólnie z Departamentem Transportu Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie zorganizowano też spotkanie dla szefów firm transportowych przybliżające tematykę ulg dla osób niewidomych. Na 21 wysłanych zaproszeń odpowiedziały tylko dwie osoby.

– Wielka szkoda, bo tak naprawdę dostosowanie się do przepisów nie wymaga specjalnego zachodu. Wystarczy wystąpić z wnioskiem o refundację do instytucji, która wydała zgodę na prowadzenie działalności przewozowej – dodaje Gałecka.

Pomimo trudności, niepełnosprawni z Olkusza liczą na powodzenie akcji prowadzonej przez fundację: – Polska jest państwem prawa i skoro są obowiązujące przepisy, to powinny być one respektowane przez wszystkich – podkreśla Kazimierz Bajur, prezes zarządu olkuskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

Postanowiliśmy sprawdzić jak sytuacja wygląda w praktyce. Ulgi stosowane są we wszystkich autobusach i minibusach administrowanych przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Wśród prywatnych przewoźników ulgi, i to zaledwie częściowe, stosuje jedna firma przewozowa. Kursujący w Olkuszu „busiarze” problemu nie widzą, bo jak twierdzą, po prostu się z nim nie spotkali. – Tyle lat jeżdżę i jeszcze nikt o taką ulgę nie pytał – twierdzi jeden z kierowców i zapewnia, że gdyby doszło do takiej sytuacji po prostu pozwoliłby niewidomemu i jego opiekunowi jechać za darmo.
– Opłaca się tyle formalności załatwiać dla paru złotych? Ileż takich osób jest w Olkuszu? – pytał inny.

Kierowcy busów do Krakowa odjeżdżający spod supersamu, o ulgach rozmawiać nie chcieli, odsyłając nas do szefa. – Nie mamy zbyt wielu takich przypadków, raz na pół roku się zdarzy, ale moi kierowcy są uczuleni i wiedzą, jaką ulgę mają zastosować, jest oznaczona na kasie fiskalnej. Wystarczy okazać aktualną legitymację. O refundację nie będę się starał, bo tak naprawdę, są to groszowe sprawy. Nie wiem jak jest na innych liniach – podkreśla właściciel firmy Jerzy Kordaszewski.

Wiedzą za to niewidomi: – Bywa tak, że osoby, które domagają się zniżek są ignorowane, a nawet nie wpuszczane do minibusa – twierdzi Anna Gałecka.

Relacja filmowa:

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
KS OlkuszInnyqczytelnikZBULWERSOWANY Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pasażer
Pasażer

Z tego co wiem pełne ulgi stosuje firma MK Bus Olkusz-Katowice. Widnieją one na cenniku w każdym busie

Studentka
Studentka

„Busiarze”na trasie Olkusz-Kraków nie respektują żadnych praw pasażerów, nawet prawa do rzetelnej informacji na temat rozkładu jazdy. Już od kilku miesięcy popołudniu nie są realizowane kursy przez Aleje. Zdarza się, że na pętli s-sam trzeba czekać nawet 40 minut na odjazd kolejnego busa, bo jakiś w międzyczasie po prostu nie realizuje swojego kursu lub jedzie do Krakowa (sytuacja analogiczna z Krakowa) bez tabliczki. Ale tak to właśnie jest jak jest 16 szefów i żadnego odpowiedzialnego. Dochodzi do tego jeszcze bezczelność większości kierowców. Jednym słowem: DZIADOSTWO!!! Patrząc jednak na zkg km nawet się nie łudzę, że ktoś się tym zaiteresuje i… Czytaj więcej »

ZBULWERSOWANY
ZBULWERSOWANY

Szanowna Pani GAŁECKA. Proszę sie dokształcić samej. Wysokości zniżki zależy od rodzaju komunikacji. Komunikacja miejska ma inne ulgi a komunikacja typu bus prywatny na linii Olkusz0 Kraków, Olkusz- Dąbrowa, oraz Olkusz -Katowice to jeszcze inny rodzaj komunikacji. A reguluje to odpowiednia ustawa. Firma MK na Katowice ma wszystkie ulgi. Sam jestem Inwalidą I grupy i nigdy nie mam problemu ja i mój opiekun na uzyskanie takiej zniżki na tej LINII. Wystarczy mieć odpowiedni rodzaj dokumentu potwierdzający przysługującą ulgę. PROSZĘ SIE DOUCZYĆ I DOPIERO POTEM PUBLICZNIE WYPOWIADAĆ………….

czytelnik
czytelnik

pytanko-ile teraz kosztuje bilet do Krakowa? nadal 5,50?

q
q

właśnie też mi się wydawało, że MK mają zniżki, więc dziwi mnie, dlaczego nie zostali uwzględnieni?
jak dla mnie trochę burzy to wiarygodność artykułu, bo być może są jeszcze inne busy, o których akurat nie wiem, że mają zniżki?

Inny
Inny

Proponuje Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego aby zamiast wygłaszać swoje mądrości na łamach gazet przyjrzała się zasadom i sposobom w jaki urząd marszałkowski refundują prywatnym przewoźnikom ulgi które stosują. Jeśli przewoźnik stosuje ulgi to chciałby tak państwo zwróciło mu za to należyte pieniądze.Bzdurne umowy i wymagania jakie muszą spełniać przewoźnicy aby mogli dawać ulgi są po-prostu nie ludzkie, a próba odzyskania pieniędzy za wydawane ulgi ciągnie się latami. Paliwo drożeje z każdym dniem opłaty drogowe tez a skąd każdy ma na to wszystko wziąć. W pewnym sensie to rozumiem tych busiarzy i w ogóle im się nie dziwie skoro problem tkwi… Czytaj więcej »

KS Olkusz
KS Olkusz

Zapraszam do zabawy w typowanie wyników na stronie nieoficjalnej KS Olkusz. Dla zwycięzcy przygotowana jest atrakcyjna nagroda… http://www.kso.futbolowo.pl