Klucze

Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej cieszy się sporym zainteresowaniem turystów. Infrastruktura na tym terenie jest systematycznie rozbudowywana. Niebawem rozpocznie się kolejna inwestycja – utwardzenie pobocza przy drodze powiatowej Klucze – Hutki w rejonie wjazdu do Róży Wiatrów, gdzie odwiedzający to miejsce będą mogli bezpiecznie zostawić auta. W przyszłym roku zostanie otwarta nowa trasa pieszo – rowerowa. 

Przypomnijmy, że Różę Wiatrów (zwaną także wioską pustynną) tworzą: dwustopniowa platforma widokowo – eventowa, altany z oświetleniem, molo z ławkami, podesty, tarasy widokowe, tablice informacyjne, toalety leśne (w tym jedna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych), ławki oraz monitoring z doświetleniem terenu. Co ważne, cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, z odpowiednio przystosowanymi platformami podjazdowymi. Wokół ustawiono tablice z informacjami na temat powstania pustyni, jej fauny i flory, związków tego terenu z historią, wojskiem, ale także z codziennym życiem mieszkańców Klucz i Chechła. Unijna inwestycja, która powstała w 2018 roku, szybko przyciągnęła tłumy turystów. I przyciąga nadal.

– Pustynia sama w sobie jest fenomelna. Poza tym można tu obejrzeć armaty, a lokalny krajobraz podziwiać przez lunetę widokową. Idealne miejsce, aby odpocząć – zwłaszcza od kiedy pojawiły się food – trucki. Tylko z parkowaniem bywa gorzej – opowiadają bywalcy pustynnych atrakcji w Kluczach.

Gdzie tu się zatrzymać?

Dla niektórych wizyta na Róży kończyła się mandatem za nieprawidłowe parkowanie. Przy drodze dojazdowej do samej Róży jest parking po prawej stronie, ale to o wiele za mało. Auta stają więc na poboczach przy drodze Klucze – Hutki. Zgodnie z oznakowaniem, po obydwu stronach drogi nie można parkować. Efekt? Czasem sypały się mandaty.

Do naszej redakcji docierały różne opinie na temat parkowania przy drodze powiatowej. Jedni twierdzą, że przejeżdżając tam głównie w weekendy trzeba uważać, bo samochodów jest bardzo dużo. Odwiedzający pustynię z kolei argumentują, że skoro turystyczna atrakcja przyciąga tyle osób, to należy zbadać o odpowiednią infrastrukturę – przede wszystkim o parking.

Dla kierowców…

Temat utworzenia miejsc postojowych przy drodze powiatowej pojawiał się podczas debat organizowanych przez policję w Kluczach w 2018 i 2019 roku. Za wjazdem na Różę Wiatrów po prawej stronie patrząc od strony Klucz miały powstać dodatkowe miejsca postojowe. Niebawem rozpocznie się tam utwardzanie pobocza, aby zmotoryzowani bywalcy tego miejsca mieli gdzie zostawić auta.

– Dodatkowo zostaną tam zamontowane bariery energochłonne. Zmotoryzowani turyści będą mogli przejść do Róży Wiatrów bez konieczności wychodzenia na drogę powiatową, ponieważ w planach jest także zagospodarowanie terenu za miejscami dla samochodów od strony pustyni. W przyszłości na pewno będziemy rozbudowywać tego typu infrastrukturę – tłumaczy wójt gminy Klucze Norbert Bień. Jak zapowiada nadleśniczy Nadleśnictwa Olkusz Marcin Polak, w pobliżu powstanie wiata, gdzie turyści będą mogli odpocząć. 

Inwestycję – we współpracy z Gminą Klucze i nadleśnictwem Olkusz – realizuje powiat, który administruje drogą Klucze – Hutki. – Pustynia to bez wątpienia ogromna atrakcja turystyczna, ciesząca się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza od kiedy powstała Róża Wiatrów. Myśląc o infrastrukturze dla licznie odwiedzających to miejsce turystów, nie możemy zapominać o kwestii bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego w tamtej okolicy – również tych, którzy nie jadą na pustynię. Inwestycja sprawi, że kierowcy odwiedzający pustynię będą mieli gdzie zostawić samochody i bezpiecznie dojść pieszo na Różę Wiatrów. Zwiększy się tym samym bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi powiatowej – mówi starosta olkuski Bogumił Sobczyk.

-Cieszę się, że Powiat Olkuski wraz z Gminą Klucze i Nadleśnictwem Olkusz połączyły siły. Do tej pory wszyscy obserwowaliśmy dziesiątki zaparkowanych samochodów przy drodze powiatowej – szczególnie w weekendy. Wszystko to odbywało się na tzw „zakazie” i wielokrotnie kończyło się mandatami. Turyści i mieszkańcy od dawna postulowali wyznaczenie miejsc postojowych w tym miejscu, dlatego cieszę się że Zarząd Powiatu wyszedł naprzeciw potrzebom rozwoju lokalnej turystyki i aktywnie włączył się w tworzenie infrastruktury turystycznej w powiecie – mówi wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Olkuszu i kierownik Pustynnego Centrum Informacji w Kluczach Kamil Wołek.

…rowerzystów i pieszych

W przyszłym roku powstanie ścieżka pieszo – rowerowa w ramach projektu realizowanego przez gminy: Klucze, Olkusz, Wolbrom oraz LGD Nad Białą Przemszą pn.:„Utworzenie pętli rowerowych oraz infrastruktury turystycznej na obszarze powiatu olkuskiego jako zintegrowanego produktu turystycznego”. Trasa obejmująca odcinek od od granicy z Gminą Bolesław i planowanego przebiegu trasy VELO Prądnik do Granicy z Gminą Wolbrom pomiędzy Kolbarkiem i Bydlinem, będzie poprowadzona istniejącymi drogami leśnymi i polnymi, które zależnie od stanu będą utwardzane szutrem.

Ponad 1,5 km odcinek (oświetlony i monitorowany) przebiegnie przy Pustyni Błędowskiej, a dzięki dodatkowym łącznikom z istniejącymi drogami leśnymi stworzy pętlę o długości prawie 5 km. Dalsze odcinki trasy prowadzą z Pustyni w kierunku osiedla w Kluczach, a po jego minięciu od Zakładu Velvet Care, wzdłuż miejscowej bocznicy kolejowej ścieżki wiodą przy kopalni kamienia do Zalesia Golczowskiego, a następnie na Kobylicę i Kolbark. Tu także dzięki dodatkowym łącznikom i wykorzystaniu dróg leśnych powstanie pętla o długości ok 3 km. Dalej rowerzyści będą mogli pojechać w kierunku Gminy Wolbrom i tamtejszego Zalewu. Po drodze pojawią się tablice informacyjne, miejsca odpoczynku dla turystów i stojaki rowerowe. Trasa będzie się nazywać Velo Przemsza i w przyszłości będzie rozbudowywana o kolejne odcinki. W tej chwili jej przebieg to ponad 20 km długości.

-Sporym utrudnieniem było znalezienie sposobu na przejście z jednego końca gminy na drugi w ten sposób, żeby nie poruszać się drogami publicznymi. Po wielu analizach powstała trasa biegnąca w większości kompleksami leśnymi i drogami polnymi. Osobiście szczególnie cieszy mnie otwarcie na rowerzystów Pustyni Błędowskiej. Do tej pory nie dało się po niej poruszać rowerem – poza Fat Bike. Od przyszłego sezonu w krajobrazie Pustyni pojawią się nowe formy aktywności turystycznej, związane właśnie z rowerzystami – opowiada Kamil Wołek.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zEN
zEN
2 lat temu

Okolica mogłaby stać się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem. Na części pustyni, albo na którejś nieczynnej piaskowni można organizować imprezy „off-road”. Naprawdę niewiele trzeba aby przygotować teren, odrobina chęci u władz i mogą się u nas odbywać naprawdę grube imprezy.