P1110760

 Od 2010 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w naszym mieście organizowana jest Olkuska Noc Teatru. W sobotę, 7 kwietnia 2018 roku odbyła się już dziewiąta edycja tego wydarzenia. Podobnie jak w poprzednich latach, spotkało się ono z ogromnym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem ze strony widzów.

Za nami kolejna edycja imprezy organizowanej przez młodych pasjonatów sztuki dramatycznej z grupy Glutaminian Sodu, wspieranych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Tłumnie zgromadzonych gości powitała dyrektor MOK Beata Soboń wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem.

– Tak ogromne zainteresowanie świętem teatru w Srebrnym Mieście jest najlepszym dowodem na to, że zarówno pomysł, jak i jego realizacja, stanowią niebywały sukces – podkreślał Roman Piaśnik.

P1110653

Organizatorzy wydarzenia – jak na prawdziwych artystów przystało – przyzwyczaili nas do tego, że każda z Nocy Teatru ma swój indywidualny, niepowtarzalny styl. W tym roku motywem przewodnim imprezy była czerń i biel. Pomimo ograniczonej palety barw, bohaterowie widowiska zaserwowali publiczności różnorodny wachlarz emocji.

Jako pierwsi sceną zawładnęli miejscowi aktorzy. Członkowie Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu wystąpili ze swoim najnowszym dziełem – spektaklem Nondum, będący adaptacją dramatu Lidii Amejko. Jest to pełna humoru i groteski sztuka opowiadająca o człowieku oczekującym własnej śmierci. Tytułowy bohater zafascynowany zjawiskiem przemijania wytrwale ćwiczy swoje ostatnie tchnienie, tracąc powoli kontakt ze światem żywych.

P1110686

Po przerwie przed olkuską publicznością pojawiła się grupa Zatrzymać Obrotówkę z Krakowa. Zaprezentowali oni spektakl pod tytułem „Sorok dniej” inspirowany książką Zbigniewa Pawlaka i Jerzego Wlazło „Pęknięte miasto. Biesłan”. Opowiada on o bólu i rozterkach mieszańców rosyjskiego miasteczka, w którym miał miejsce w 2004 roku atak terrorystyczny na szkołę. Pogrążeni w żałobie bliscy ofiar, oraz ich oprawcy, wspólnie próbują w nim odpowiedzieć na pytania dotyczące sensu życia i śmierci.

P1120046

Na zakończenie nocnego maratonu miłośnicy teatru zobaczyli spektakl „Gwoli jakiejś tajemnicy” na motywach ,,Pamiętnika Stefana Czarnieckiego” autorstwa Witolda Gombrowicza. Aktorzy Teatru „Tetraedr” z Raciborskiego Centrum Kultury zaprezentowali w nim obraz pełnego ufności i szlachetnych pobudek młodzieńca, który udaje się w podróż ukazującą prawdziwą naturę człowieka. Jak podkreślają autorzy widowiska, jest to opowieść o końcu dzieciństwa i wkroczeniu w pełną pozorów, fałszu i cynizmu dorosłość.

P1120172

Tradycją stało się już, że widzom spędzającym kilka godzin w MDK widzom zapewniane są przekąski i napoje. Dzieje się tak za sprawą młodych adeptów sztuki kulinarnej z Zespołu Szkół nr 4 w Olkuszu. Także i tym razem uczniowie klas Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych przygotowali słodki poczęstunek dla widzów olkuskiego święta teatru.

P1120002

Gdy opadła kurtyna, artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Na koniec wszystkie trzy teatralne zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Tym samym dziewiąta Olkuska noc Teatru przeszła do historii. Widzom pozostaje zaś czekać na kolejną, jubileuszową odsłonę imprezy, która odbędzie się już za rok.

{joomplu:75239}{joomplu:75220}{joomplu:75218}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze