1

Spotkanie z absolwentem w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu
W dniu 30 października 2017 roku nasi uczniowie mieli okazję poznać Pana Andrzeja Muszyńskiego – prawnika z wykształcenia, pisarza z wyboru. Pochodzi z Krzykawy, wioski położonej niedaleko Olkusza. Nasze liceum ukończył w 2003r. Wychowawcą Pana Andrzeja była – mgr Ewa Leśniewska – Sowa i mgr Halina Wójcik.

Choć ukończył studia prawnicze na UJ wybrał inną drogę. W tak młodym wieku zdążył zwiedzić sporą część świata, czego owocem stały się jego reportaże. Pan Andrzej pisze także powieści, opowiadania i wiersze. Jako pisarz zadebiutował w 2013 roku zbiorem opowiadań opisujących życie na polskiej wsi – zatytułowanym „Miedza”. Pierwsza powieść Andrzeja Muszyńskiego, „Podkrzywdzie” również zakorzeniona jest
w wiejskim świecie.

 

2

Andrzej Muszyński jest również autorem dwóch książek reportażowych. Pierwsza z nich, opublikowana w 2013 roku to relacja z podróży po Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce, próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest tytułowe „Południe”, gdzie leżą jego geograficzne, polityczne, ekonomiczne i historyczne granice. Z kolei wydany w 2015 roku „Cyklon” jest poświęcony Birmie – szafranowej rewolucji oraz narodzinom demokracji  w tym kraju.
Ostatnia jego powieść pt. „Fajrant” ukazała się niedawno w 2017r.

3

Andrzej Muszyński jest pierwszy laureatem Stypendium Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2012 r. Jest także Laureatem Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu z 2012 r. za opowiadanie „Trawy, trawy, zimne gruszki z tomu „Miedza”. Był nominowany do: Nagrody im. Beaty Pawlak w 2013r. za zbiór reportaży Południe oraz do Nagrody Literackiej Gdynia w 2014r. za zbiór opowiadań Miedza, a także
do Nagrody im. Beaty Pawlak w 2015r. za reportaż o Birmie Cyklon, Paszportu Polityki za rok 2015 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2016 za powieść Pokrzywdzie. Opowiadania publikował w Akcencie, Res Publice, Nowej, Twórczości,  Wyspie i Znaku, a wiersze w Akcencie i Toposie.

4

Andrzej Muszyński jest też laureatem innych nagród: Kolosa za wyprawę w Himalaje Birmańskie oraz Nagrody im. Andrzeja Zawady, ufundowanej przez Miasto Gdynia na eksplorację północnej Birmy. Jego teksty w tłumaczeniu na język birmański ukazywały się w największych birmańskich dziennikach, m.in. „Myanmar Times”, oraz w języku angielskim w miesięczniku „Irrawaddy” wydawanym w Azji Południowo-Wschodniej. Był też stypendystą ministra kultury oraz miasta Krakowa. Ostatnio debiutował jako poeta na łamach „Akcentu” i „Toposu”.
Niezwykłej odwagi wymagało samotne pokonanie pustyni Atacama w 2008 oraz wspinaczka nową drogą na szczyt Chaupi Orco na granicy Peru i Boliwii.

5

„Całkiem odpowiedzialnie można go nazwać odnowicielem prozy wiejskiej – twierdzi Dariusz Nowacki. – W swoim debiucie powieściowym »Podkrzywdzie« kontynuuje to, co udanie zaczął w zbiorze opowiadań »Miedza« (2013 r.), czyli pracę artystyczną obliczoną na ocalanie pamięci o kulturze i duchowości świata, który już nie istnieje. Realizm magiczny praktykowany przez Muszyńskiego brzmi czysto i przekonująco”.

6

Dla Andrzeja Muszyńskiego wieś jest pochwałą tego, co niewydumane, pochwałą codzienności w najprostszym i najpełniejszym wymiarze. Pełna zmęczenia, trudu, tandety…
Pan Andrzej dużo podróżuje. Opowiedział uczniom o swych wyprawach do Azji, Afryki i Południowej Ameryki, a będąc wnikliwym obserwatorem, wykorzystał swą wiedzę w swych reportażach i utworach literackich.

7

Pan Andrzej Muszyński opowiadał o swoich pasjach życiowych, zachęcając, tym samym, młodych ludzi do rozwoju własnych umiejętności poznawczych i twórczych, do czytania i pisania, a przede wszystkim, do realizacji swoich marzeń. Uczniowie chętnie zadawali gościowi pytania ciekawi jak nasz niezwykły absolwent odnalazł własną drogę twórczą.

Spotkanie z cyklu „Poznajemy niezwykłych absolwentów“ przebiegło w bardzo miłej atmosferze, a zorganizowały je: dyrektor – mgr Irena Majda, wicedyrektor – mgr Barbara Tarczyńska, mgr Bogusława Wajdzik, mgr Anna Baran.

I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze