czytelnicy pytaja

Przez ostatnich kilka dni w Witeradowie woda w kranach śmierdziała chlorem nawet po przegotowaniu. Jak mieszkańcy mają dowiedzieć się o planowanej dezynfekcji wody? Nie było wcześniej na ten temat żadnych informacji na tablicach ogłoszeń w Witeradowie ani na stronie internetowej PWiK – u. Poza tym chlorowanie odbywa się dość często, ostatnio kilka miesięcy temu na wiosnę. Czy to cyklicznie działania?

(Problem ten dotyczy również mieszkańców innych miejscowości – przyp. red.)

 

Odpowiada wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu Sp. z o. o. Marek Kajda

Informacja na temat planowanej dezynfekcji wody przy użyciu chloru gazowego ukazała się 04.10.2013 roku w „Przeglądzie Olkuskim”. Przekazano pisma informacyjne do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,  UMiG Olkusz, UM.Bukowno, UG Bolesław i UG Klucze. Jest to sprawdzony i najbardziej skuteczny w naszej ocenie sposób informowania wszystkich mieszkańców. W przypadkach dotyczących mniejszej grupy odbiorców informacje pojawiają się również na słupach ogłoszeniowych.  W okresie 07.10.2013 r. do 20.10.2013 r. na Stacji Uzdatniania Wody w Olkuszu prowadzono dezynfekcję wody chlorem gazowym. W tym okresie był odczuwalny charakterystyczny zapach chloru w wodzie. Wykonywana cyklicznie dezynfekcja na stacji uzdatniania wody przy użyciu chloru gazowego ma charakter profilaktyczny w celu zapobiegnięcia pojawienia się bakterii w instalacji wewnętrznej u odbiorców wody. Codzienna dezynfekcja prowadzona na stacji uzdatniania wody polega na naświetlaniu wody promieniami UV. W Polsce podstawową technologią uzdatniania wody jest jej chlorowanie. Z naszych informacji wynika, że Stacja Uzdatniania Wody jako nieliczna w Polsce stosuje technologię dezynfekcji wody lampami UV, przez co woda zachowuje swoje walory smakowe i zapachowe.

Chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie? Nie wiesz, do kogo się z nim zwrócić? Napisz do nas! Zachęcamy do zadawania pytań, które w imieniu Czytelników przekazujemy kompetentnym osobom. Odpowiedzi zamieszczamy na naszych łamach. Nie komentujemy odpowiedzi, a wnioski pozostawiamy Czytelnikom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
człowiek2
człowiek2
10 lat temu

[quote name=”człowiek”]No to w końcu stosują lampy UV czy przeszli na chlor.
Jak się tak chwalą tymi lampami to po grzyba chlorują?[/quote]
Lampy UV są do dezynfekcji w zakładzie uzdatniania wody. To dobra metoda ale niszczy drobnoustroje tylko raz – w momencie użycia. Chlor utrzymuje się przez dłuższy czas, może niszczyć bakterie występujące w rurach wodociągowych (czyli tzw. zanieczyszczenie wtórne) – dlatego jest ciągle używany. Po zastosowaniu lamp zmniejsza się ilość chloru dodawanego do wody (tyle żeby usunąć bakterie z sieci). W tych stacjach uzdatniania wody gdzie nie ma lamp dodaje się go więcej żeby usunął drobnoustroje również ze źródła wody np. rzeki, studni głębinowej czy kopalni. I tak to wygląda lepszej metody jeszcze nikt nie opracował

Młody
Młody
10 lat temu

A niedawno pierwszy prezes mówił żeby pić prosto z kranu bo lepsza i tańsza od tej z marketów. Czy chlorowana odkazi nasze gardła do końca – drugi nic o tym nie mówi …

Pić czy nie pić, oto jest pytanie.

człowiek
człowiek
10 lat temu

No to w końcu stosują lampy UV czy przeszli na chlor.
Jak się tak chwalą tymi lampami to po grzyba chlorują?