teatr

Przez dwa dni z rzędu, w ostatni piątek i sobotę, wolbromska publiczność miała okazję uczestniczyć w swoistej podróży w czasie. Stało się to za sprawą niezwykłego spektaklu „Jubileuszowy Teatralny Korowód Przeszłości”, przygotowanego ze specjalnej okazji, przez wyjątkową osobę, do której dołączyło zacne grono dość oryginalnych współpracowników.

Przyczynkiem do wydarzenia, które z pewnością zostanie na długo w pamięci widzów, stało się kilka okrągłych jubileuszy:  55-lecie powstania LO im. Romualda Traugutta w Wolbromiu, 60. rocznica powstania w wolbromskim LO Teatru Dramatycznego, 40-lecie istnienia Zespołu Szkół w Wolbromiu przy ul. Skalskiej 18 oraz 40-lecie Ogniska Pracy Pozaszkolnej skupiającego uzdolniona artystycznie młodzież z różnych szkól z terenu gminy Wolbrom, a nade wszystko, uznana za najważniejszą – 100-rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W związku z tak intensywną mnogością powodów, zrodził się pomysł uczczenia wszystkich jednocześnie, poprzez wyjątkowy spektakl teatralny, oparty na specjalnie na tę okoliczność napisanym scenariuszu. Pomysłodawczynią, reżyserem i siłą sprawczą wydarzenia została osoba bardzo nietuzinkowa i ściśle powiązana ze wszystkimi rocznicami i jubileuszami, profesor Barbara Motowidlak, której niezwykła aktywność: wieloletnia działalność pedagogiczna, ale także animatorsko-artystyczna jest inspiracją dla trzeciego lub nawet już czwartego pokolenia lokalnych miłośników sztuki i kultury.

Do realizacji „Jubileuszowego Teatralnego Korowodu Przeszłości”, widowiska złożonego  ze scen z wybranych spektakli, realizowanych przez Teatr Młodzieżowy na przestrzeni jego 34-letniej działalności, pani profesor zaprosiła przedstawicieli trzech aktorsko uzdolnionych pokoleń wolbromskiego LO, Zespołu Szkół i Ogniska, wspomaganych przez aktualnych uczniów ze wszystkich wolbromskich szkół. Na scenie wystąpiła absolutnie precedensowa grupa aktorów-amatorów, których, ze względu na obecną pozycję społeczną, wiek czy zawodowe losy, podziwiać należy za odwagę, zaangażowanie i autentyczną radość z powrotu do kulturalnych korzeni. W literackie role wcielili się m.in. lekarka, prezes banku, dyrektorzy, przedsiębiorcy, nauczyciele – osoby mocno zajęte i w codziennym życiu zupełnie nie kojarzone dziś z uprawianiem artystycznej działalności.

DSC00067 1

Na widowni podczas pierwszego pokazu zasiedli młodzi – przede wszystkim obecni uczniowie ZS w Wolbromiu. Ci śledzili z ciekawością profesjonalną interpretację dzieł z  kanonu lektury szkolnej w wykonaniu swoich kolegów i znajomych, na czele z… obecnym dyrektorem Zespołu Szkół, polonistą –  Piotrem Grojcem, który zagrał Apolla – jednego z przewodników, prowadzących widzów przez ścieżki jubileuszowego teatralnego korowodu.  

DSC00007 1

Widzowie spektaklu sobotniego reprezentowali przede wszystkim środowisko lokalne, w różny sposób związane z wydarzeniem: aktorami, szkołą – wśród nich byli uczniowie i nauczyciele, czy szeroko pojętą lokalną elitą kulturalną. Ten, bardziej dojrzały emocjonalnie i wiekiem skład publiczności w bardzo szczególny sposób wpłynął na ogólną atmosferę wydarzenia. Sala widowiskowa DK  na półtorej godziny wypełniła się niezwykłymi emocjami, które wytwarzają się tylko w bardzo specjalnych okolicznościach.  Wszystkich zachwycił profesjonalizm widowiska, dopracowanie szczegółów: dobór repertuaru, scenografia, kostiumy, a nade wszystko ogrom pracy i serca włożony w przygotowanie wydarzenia, mimo niesprzyjających warunków organizacyjnych.

DSC00453 1

Na zakończenie gromkimi oklaskami publiczność dziękowała znajomym artystom za przeżyte piękne chwile, nie zabrakło też kwiatów i gratulacji dla charyzmatycznej sprawczyni wydarzenia – profesor Barbary Motowidlak. Przedstawienie wzbudziło wiele wzruszeń i pięknych, głębokich emocji, a widzowie jeszcze długo po jego zakończeniu nie mogli się rozejść, dzieląc się wrażeniami, wspominając przeszłe czasy, a także, z niespotykanym na co dzień zaangażowaniem, dyskutowali o doborze repertuaru i wciąż tkwiących w zakamarkach pamięci poznanych w czasach szkolnych utworach.

Co było, nie wróci i szaty rozdzierać by próżno
Cóż, każda epoka ma własny porządek i ład
A przecież mi żal

Ta, pięknie odśpiewana przez Iwonę Sopel pieśń Bułata Okudżawy, podczas spektaklu ilustrowała, co prawda, przechadzkę Aleksandra Puszkina, ale z pewnością można uznać ją również za poetycki komentarz do widowiska i rozumianego szerzej całego wydarzenia.

Stosunkowo rzadko udaje się dziś, w czasach popkultury i szybkiego konsumpcjonizmu tak głęboko poruszyć  widownię, przyzwyczajoną raczej do bardziej prostego odbioru. Tym większa chwała wszystkim , którzy poświęcili swój czas, serce i ogrom wysiłku, aby przypomnieć, jak to bywało dawniej, kiedy w Wolbromiu mniej było komercji i „wielkiego świata”, ale za to więcej osobistego, autentycznego zaangażowania pro Patria et publico bono.

 

Widowisko „Jubileuszowy Teatralny Korowód Przeszłości” przygotowali:

Scenariusz i reżyseria  – Barbara Motowidlak
Scenografia / projekcje – Bogusław Gwiazda
Asystent reżysera/ inspicjent/wprowadzenie – Teresa Flakiewicz i  Ewa Karcz

Wystąpili:

Osoby z Parnasu:
Ananke – Katarzyna Gałązka – Biedul, Apollo  – Piotr Grojec, Mojry – Barbara Luks, Magdalena Górnicka, Muzy – Maria Świda, Agnieszka Wójcikowska, Zuzanna Machajska, Julia Witczyk, Julia Górecka, Natalia Kocjan, Kaja Kiwior, Oliwia Pasierb (Actus Animi), Kasandra I – Monika Piechulska, Kasandra II – Teresa Straszak

Postaci z utworów literackich:
Alina – Maria Duch, Balladyna –  Antonina Pajda, Goplana –  Agnieszka Maj – Koryczan, Wanda – Nikola Habryn, Rydygier – Karol Zyś,  Jan z Czarnolasu – Jan Pajda, Dorota Podlodowska – Anna Barczyk, Jan III Sobieski  – Witold Myszor, Marysieńka – Iwona Starzyk – Lenart, Bogini Nike, Chochoł – Sandra Kiwior, Piotr  – Marek Ściążko, Szlachcic – Kazimierz Pacia, Żona Modna – Elżbieta Barczyk-Pytka, Laura – Maria Duch, Maryla Wereszczakówna – Małgorzata Krężel, Wawrzyniec  Puttkamer –  Bogusław Starzyk, Adam Mickiewicz – Aleksander Zielnik, Celina Szymanowska – Agnieszka Niewiara, Aleksander Puszkin – Olgierd Motowidlak, Arina Radionowna (Niania) – Iwona Sopel, Kamil Cyprian Norwid – Andrzej Habryn/ Bogusław Gwiazda, Elwira – Wiktoria Dybich, Antoś Rewizorczuk – Dawid Pacia, Prakseda – Emilia Pasich, Maksym – Stanisław Pachołek, Włodzimierz Tetmajer – Aleksander Mączka, Barbara Baczyńska – Zuzanna Janik, Krzysztof Kamil Baczyński – Maciej Kibil, Karusia/ Panna Młoda – Julia Cios, Kobieta z ludu – Anna Luks-Urbańska, Krysia/Świtezianka – Nikola Tabor, Chłopiec – Kajetan Urbański, Dziewczyna – Aleksandra Kosik, Recytatorka  – Maja Skalska, Recytator – Łukasz Rolka, Recytator II – Krystian Myca

Chór : Barbara Luks, Magdalena Górnicka, Jan Pajda, Stanisław Pachołek, Teresa Straszak, Monika Piechulska, Iwona Sopel
Solistka – Alicja Kundzierewicz
Akompaniament  – Henryk Tyrka

Żołnierze – Uczniowie Zespołu Szkół w Wolbromiu

{joomplu:83759}{joomplu:83749}{joomplu:83705}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze