bieg bukowno4

Wzorem poprzednich lat, tak i w tym roku imprezą oficjalnie towarzyszącą Dniom Bukowna był Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego. W XIV edycji zmagań na 10-kilometrowej trasie, z grona 388 zawodników zarówno wśród mężczyzn jak i wśród kobiet najlepsi okazali się Kenijczycy.

Gdy wśród nagród pojawiają się pieniądze, to można być pewnym, że do rywalizacji włączą się zawodowcy, także i ci z Afryki, gdzie bieganie jest sposobem na życie. I rzeczywiście faworyci nie zawiedli. Do biegu głównego zgłosiło się trzech reprezentantów Kenii i cała trójka stanęła na podium. W kategorii mężczyzn od początku prowadził Kibet Abel Rop i to właśnie on z czasem 0:31:55 jako pierwszy przekroczył linię mety usytuowaną na bukowieńskim stadionie. Pół minuty później na finiszu zameldował się jego rodak Henry Kemboi, a na pudle stanął także Ukrainiec Sergi Krovlaidis, któremu dobrego czasu gratulowali najbliżsi. Z olkuskich biegaczy świetnie wypadli za to bracia Wojtachowie. Emanuel o 24 sekundy wyprzedził młodszego od siebie Adriana, a zawodnicy KS-u Olkusz zajęli kolejno 7. i 8. miejsce. Najlepiej z bukowian zaprezentował się Paweł Frąckiewicz, ostatecznie sklasyfikowany na 32. pozycji.

bieg bukowno3

Wśród pań zgodnie z planem najszybciej finiszowała Gladys Biwott reprezentująca barwy Benedek-team. Wymagającą trasę pokonała w czasie 00:36:44, o blisko 30 sekund wyprzedzając Paulinę Golec z AZS AWF Kraków i prawie półtorej minuty Agnieszkę Pietsch-Fulbiszewską z Omeii Ur Kraków. Z biegaczek z powiatu olkuskiego najlepiej wypadła Agnieszka Chaberka, sklasyfikowana na 21. miejscu. Trzy oczka niżej uplasowała się natomiast najlepsza z mieszkanek Bukowna Iga Dąbek.

Do rywalizacji głównej łącznie zgłosiło się 495 biegaczy, a ostatecznie na starcie zameldowało się 396 osób. Ośmiu zawodników nie ukończyło biegu, a tym ostatnim, który zakończył zmagania był Zbigniew Celej z Sosnowca. Finiszował pół godziny później od zwycięzców, choć i tak na stadionie witały go gromkie brawa. Zawodnicy wybiegając ze stadionu ul. ks. Zelka wbiegli w ul. 1-go Maja, skręcili w Kościuszki i przez ul. Miarki, Reymonta i ponownie ks. Zelka wrócili na bieżnię.

bieg bukowno1

Od lat obok klasyfikacji Open oraz tych z podziałem na mężczyzn i kobiety, prowadzona jest też klasyfikacja mieszkańców Bukowna. Tym razem w biegu głównym najszybciej finiszował wspomniany już Paweł Frąckiewicz, wyprzedzając Krystiana Szymańskiego i Sebastiana Karkosa. Z grona blisko 400 biegaczy bukowianie wystartowali w sile 28 osób.

Oprócz biegu głównego, w tym roku organizatorzy przygotowali też trasę dla amatorów, o połowę krótszą. Tutaj do rywalizacji przystąpiło 89 zawodników. Walka o zwycięstwo w tej kategorii trwała do ostatnich metrów, jednak to Przemysław Koziarz z Jankowic ostatecznie o dwie sekundy (00:18:51) wyprzedził Roberta Ślęzaka ze Szczekocin. Symboliczny brąz dla Karola Piłki z Klucz (00:19:28). Najlepiej z kobiet wypadła mieszkająca w Rybnej Małgorzata Kulpa-Czubak.

bieg bukowno2

Po emocjach na trasie, każdy z uczestników obu biegów na mecie otrzymał pamiątkowy medal. Dla biegaczy przygotowano też gorący posiłek, a po nim odbyła się dekoracja najlepszych zawodników. W kategorii Open na trójkę najlepszych biegaczy czekały nagrody pieniężne. Za wygraną, okazały puchar Burmistrza Miasta Bukowno z rąk Mirosława Gajdziszewskiego oraz 700 zł otrzymał Kibet Abel Rop, 500 zł zainkasował Henry Kemboi, a 300 zł zgarnął Sergi Krovlaidis. Pozostałym zwycięzcom wręczono także upominki rzeczowe, a każdy z biegaczy wziął też udział w losowaniu cennych gadżetów.

Patronat honorowy nad XIV Ogólnopolskim Biegiem Ulicznym objął Marszałek Województwa Małopolskiej Andrzej Krupa, natomiast patronat medialny nad imprezą sprawowała redakcja Przeglądu Olkuskiego. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zapraszamy do naszej obszernej fotorelacji!

{joomplu:60578}{joomplu:60510}{joomplu:60494}

Pełna klasyfikacja z niedzielnego biegu głównego i rekreacyjnego dostępna jest na stronie organizatora pod linkiem: biegbukowno.pl