konfer gornictwo7

Konferencja „ Górnicze skarby ziemi olkuskiej” rozpoczęła cykl przedsięwzięć, których głównym celem jest popularyzacja wiedzy na temat górnictwa w powiecie olkuskim. Działalność miejscowych kopalni, które na przestrzeni 700 lat prowadziły eksploatację, jest obiektem zainteresowań coraz większej grupy mieszkańców, już nie tylko regionalistów i historyków. Poszerzyć wiedzę będą mieli okazję szczególnie uczniowie szkół, bo z myślą dla nich przygotowano cykl warsztatów edukacyjnych o tematyce górniczej.

 

Pełna sala wysłuchała referatów Józefa Niewdany i Ryszarda Wnuka, którzy przybliżyli dorosłym i młodzieży historię górnictwa na ziemi olkuskiej, w tym Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, jak również ciekawostki dotyczące występujących w naszym regionie skamieniałości i minerałów. W ramach konferencji została zorganizowana wystawa fotografii obrazujących jedyną istniejącą do dzisiaj kopalni „Pomorzany”. Zdjęcia wykonał olkuski fotograf Krzysztof Boniecki. Uzupełnieniem do ekspozycji były eksponaty udostępnione przez  Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie. Można było również obejrzeć oryginalną i niezwykle cenną wystawę skarbów geologicznych, znalezionych w okolicach Olkusza. Jak zapowiadają organizatorzy, na tym nie koniec.

Historia górnictwa nieuchronnie zmierza do końca i od nas tak naprawdę zależy, ile zachowa się dla potomnych. Jest to tematyka niezwykle interesująca dla osób w każdym wieku. Z propozycjami wyszliśmy zarówno do dorosłych mieszkańców jak i dzieci i młodzieży. Oprócz konferencji, będzie można wziąć udział w warsztatach tematycznych, połączonych ze zwiedzaniem wystawy skamieniałości oraz fotografii. Przygotowaliśmy również specjalną broszurę na temat kolekcji, z której można dowiedzieć się wielu interesujących ciekawostek – mówi Waldemar Czarnota, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, inicjatora akcji.

Zdjęcia oraz kolekcję minerałów może obejrzeć każdy w godzinach otwarcia Centrum Kultury do dnia 20 czerwca.

Oprócz tego, nauczyciele i opiekunowie młodzieży mogą zgłaszać swoje grupy uczniów na trzy rodzaje zajęć: „Co kryje się pod ziemią?” (zajęcia edukacyjne w formie zabaw i quizów), „Mój własny minerał” (zajęcia edukacyjno-plastyczne), „Podróż do wnętrza ziemi” (zajęcia edukacyjno-plastyczne). Wszystkich informacji praktycznych udzielają pracownicy Działu Wystawienniczo-Muzealnego i Promocji Miasta i Gminy Olkusz, Szpitalna 32. Tel. 32 754 44 55, e-mail: ck@mok.olkusz.pl.

konfer gornictwo1

konfer gornictwo1

konfer gornictwo1

konfer gornictwo1

konfer gornictwo1

konfer gornictwo1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze