aa festyn pomorzany

Festyny osiedlowe jednoczą społeczeństwo – to fakt niepodważalny. Są doskonałą okazją do mniej oficjalnych spotkań, wymiany spostrzeżeń na linii mieszkaniec – członek rady i wspólnej dobrej zabawy. Ale są także spotkania nie tylko rozrywkowe, ale i z przesłaniem, jak choćby to ostatnie na Pomorzanach. I Rodzinny Festyn Prozdrowotny pn. „Zdrowa rodzina – szczęśliwa rodzina” już za nami, ale można być niemal pewnym, że choć pierwszy to nie ostatni, bo zainteresowanie pomysłem przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów, nawet mimo kaprysów aury.

 

– Nasze spotkanie jest przykładem rodzinnego, czynnego wypoczynku. Wspólna zabawa, ruch fizyczny, jego radosny i pogodny nastrój znosi wszelkie bariery. Dzisiaj, jako mieszkańcy osiedla Pomorzany, przy asyście zaproszonych gości, jesteśmy jedną wielką rodziną – mówiła podczas uroczystego otwarcia festynu przewodnicząca rady osiedla, Barbara Łaskawiec.

Do tej pory podobne imprezy miały raczej charakter tylko i wyłącznie integracyjny. Tym razem organizatorzy postarali się o poszerzenie oferty, z czego radości nie ukrywali mieszkańcy. W pierwszej części dnia, w budynku Miejscowej Szkoły Podstawowej odbyły się prelekcje i wykłady zdrowotne. Swoim doświadczeniem z branży medycznej, ze wszystkimi uczestnikami dzielili się lekarze medycyny naturalnej – Batar Teksze, optycy – przedstawiciele zakładu optycznego Waldemara Łazarowicza, fizjoterapeuci, stomatologowie oraz protetycy, a wśród nich i również Barbara Gierat – Kucharzewska, doktor nauk medycznych, członek Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego. Cenne lekcje z dziedziny profilaktyki zdrowotnej trafiły do gustu mieszkańców Pomorzan, którzy teraz na swoje problemy – często te niedostrzegane – zaczną pewnie patrzyć z nieco innej perspektywy. Jak wiadomo zawsze lepiej jest połączyć teorię z praktyką, dlatego też kolejnym etapem festynu był rodzinny marszobieg pod hasłem „Bieg po zdrowie”. Poprowadził go olkuski lekkoatleta Artur Januszek wraz z Janem Nowakiem i Janiną Skipiała. Na linii startu stanęły całe rodziny, a na najlepszych zawodników czekały atrakcyjne nagrody. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, bowiem każdy z uczestników mógł liczyć na upominek, mimo iż często zabrakło dla niego miejsca na biegowym podium. Wielce wymowne były obrazki z końcowego etapu marszobiegu, kiedy to na stadion szczęśliwe, choć i zmęczone docierały całe rodziny.

Gdy już biegowa stawka w komplecie dotarła na początek ul. Długiej można było podsumować indywidualne i drużynowe starty. Była też okazja do skosztowania kiełbaski z grilla i innych kuchennych specjałów oraz wzięcia udziału w loterii fantowej. Prowadzono także turnieje sportowe dla rodzin (rodzic + dziecko), jak również konkurs wiedzy „Żyj zdrowo” i plastyczny, w którym udział wzięły przedszkolaki oraz uczniowie ze szkoły podstawowej. Dla jeszcze większej integracji środowiska rodzinnego, w ramach weekendowego spotkania rozegrano mecz piłki nożnej: młodzież kontra dorośli. Jak zwykle w takich momentach, nie wynik był najważniejszy, a sama satysfakcja z udziału w szczytnej idei. Nad całością imprezy czuwały służby medyczne, jak również zaproszeni goście. Na stadionie pojawił się burmistrz Dariusz Rzepka, poseł Jacek Osuch i radni zarówno miejscy jak i powiatowi. Każdy z nich dziękował za zaproszenie, ale i gratulował pomysłu, bo przecież nie o zaszczyty tutaj chodziło, a o zdrową i rodzinną atmosferę. Swoje pięć minut mieli też i najmłodsi mieszkańcy Pomorzan, prezentując swoje talenty nie tylko wokalne, ale i taneczne. Odbył się także pokaz ratownictwa medycznego, przygotowany przez licealistów z olkuskiej „Czwórki”. Tylko żal wieczoru… który z racji deszczowej pogody trzeba było sporo skrócić.

Nie byłoby z pewnością takiej imprezy gdyby nie zaangażowanie i dobre serca wielu ludzi. Głównym sponsorem festynu była Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” w Olkuszu, na czele z Grażyną Kulig i Czesławą Grzanką. Jednak do spotkania prozdrowotnego ochoczo dorzuciły się też urzędy, prywatne firmy i przedsiębiorstwa, sklepy, agencje i indywidualni mieszkańcy. Każdy dołożył swoją cegiełkę i można być przekonanym, że za rok zrobi to samo.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:39915}{joomplu:39947}{joomplu:39927}{joomplu:39901}

 

Zwycięzcy marszobiegu „Bieg po zdrowie”:

Szkoły Podstawowe: Martyna Kępka i Krzysztof Kluczewski
Gimnazja: Klaudia Zub i ex-aequo Bartłomiej Sarota oraz Bartosz Kocjan
Szkoły Ponadgimnazjalne: Kamil Paluch
Dorośli: Paulina Januszek, Ewa Sroka, Krzysztof Wąsala, Barbara Tomsia, Grażyna Dudek

Rodziny:
1. Adam Zalewski z córką Zosią
2. Adrian Mielczarek z Kacprem Piętką
3. Krystian Basara z córką Amelią, Robert Dachowski z córką Laurą, Marta Pieniążek z siostrą Dominiką.

Konkurs sportowy:
1. Bartosz Prządo + mama, Kamil Strózik + mama, Amelia Basara + tata, Alicja Białaś + ciocia, Miłosz Sikorski + tata, Dominika Pieniążek + mama.
2. Zofia Zalewska + tata, Oliwia Białaś + mama, Paweł Prządo + wujek, Aleks Krawczyk + mama, Zuzanna Kaliś + mama, Miłosz Hosiawa + tata.

Konkurs wiedzy „Żyj zdrowo”:

Szkoły Podstawowe:
1. Jakub Curyło
2. Wiktoria Brzozowska, Magdalena Węglarz
3. Natalia Dudek, Martyna Kępka

Gimnazja:
1. Adrian Dachowski
2. Adam Woszczek, Tomasz Dłubis
3. Anna Pandel, Magdalena Tokarczyk

Konkurs plastyczny:

Przedszkole:
1. Tobiasz Kaliś
2. Wiktoria Koźbiał, Alicja Kasprzyk
3. Róża Stolarczyk, Adam Marzec

Szkoły Podstawowe klasy I-III:
1. Zofia Zalewska
2. Klaudia Nawara, Miłosz Sikorski
3. Natalia Bocianowska, Jakub Gamrat

Szkoły Podstawowe klasy IV-VI:
1. Natalia Dudek
2. Magdalena Węglarz, Martyna Białaś
3. Oliwia Barczyk, Wiktoria Brzozowska

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
uuulll
uuulll
9 lat temu

festyn w porządku.

SPOŁECZNIK
SPOŁECZNIK
9 lat temu

FESTYN DOBRZE ZORGANIZOWANY. DUŻE ZAANGAŻOWANIE PANI PRZEWODNICZĄCEJ I CZŁONKÓW ZARZĄDU OSIEDLA – POMORZANY. MOŻE POGODA NIE DOPISAŁA ALE ORGANIZACJA I CEL FESTYNU NA PIĄTKĘ. PANI PRZEWODNICZĄCA GRATULUJĘ.