Chrząstowice

W upalne, niedzielne popołudnie 20 sierpnia br. w Chrząstowicach odbyły się tradycyjne Dożynki gminy Wolbrom. Ta niewielka, ale bardzo niezwykła wieś słynie z wysoce nieprzeciętnej aktywności mieszkańców, którzy pociągnięci przez grupę aktywnych społeczników z radością i wielką energią, na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienili radykalnie wygląd przestrzeni publicznej swojej miejscowości, chętnie wspólnie pracując i bawiąc się przy okazji. Zgodnie z przewidywaniami dożynki w tej wsi były bardzo udane!

Chrząstowice – o dziwo! – były gospodarzem Gminnych Dożynek po raz pierwszy w historii. Uroczystości dziękczynne za tegoroczne plony rozpoczęła msza św., której przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Gołaczewach, ks. Stanisław Gibała, odprawiona w przepięknie położonej w centrum wsi kapliczce nad stawem. Wokół polowego ołtarza zgromadziły się przedstawicielki wszystkich kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, z bajecznie kolorowymi, misternie wykonanymi z tegorocznych zbóż i kwiatów wieńcami dożynkowymi, poczty sztandarowe jednostek OSP, goście i mieszkańcy.

Po poświęceniu chleba i wspaniałych wieńców, prowadzony przez orkiestrą dętą z Sulisławic korowód dożynkowy przeszedł na plac przy remizie. Tam odbyły się tradycyjne obrzędy – starostowie dożynek:  Joanna Barczyk i Jan Knap rolnicy z Chrząstowic przekazali burmistrzowi Adamowi Zielnikowi bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki, a zgromadzeni odśpiewali pieśń „Plon niesiemy, plon”. Burmistrz przyrzekł dzielić symboliczny chleb sprawiedliwie, a następnie zaprosił do krojenia dorodnych bochnów minister Agnieszkę Ścigaj, przedstawicieli wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, prezydium Rady Miejskiej w Wolbromiu, sołtysa Chrząstowic Adama Gamrata, skarbniczkę Edytę Żuchowicz-Reszkę i dyrektorkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Agatę Knapik, a następnie chleb rozdano licznie przybyłym na uroczystości uczestnikom święta.

W części artystycznej furrorę zrobiły uzdolnione dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Krasnoludek” w Chrząstowicach, zaprezentowały się gospodynie z miejscowego Koło Gospodyń Wiejskich „Chrząstowianki”  oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”.

Wręczono nagrody w okolicznościowych konkursach: na najpiękniejszy ogród w gminie Wolbrom oraz wybrano najwspanialszy wieniec. Organizatorzy zadbali o wiele różnorodnych atrakcji dla najmłodszych i dla dorosłych, były liczne stoiska wystawiennicze, gry, konkursy i zabawy… Świąteczny, dożynkowy, bardzo upalny dzień zakończyła zabawa pod gwiazdami, podczas której zespoły Freaky Boys i Skrzypki. Wieś pracowicie przystrojono pięknymi dożynkowymi dekoracjami, które zachwycały polotem i humorem.

Gratulujemy organizatorom wspaniałej imprezy. Po raz kolejny mała wieś Chrząstowice pokazała wielką moc, płynącą z zapału serc i ogromnej pracowitości mieszkańców, co przełożyło się na znakomity, niezapomniany  efekt.

 

W upalne niedzielne popołudnie 20 sierpnia br. w Chrząstowicach odbyły się tradycyjne dożynki gminy Wolbrom. Ta niewielka, ale bardzo niezwykła wieś słynie z wysoce nieprzeciętnej aktywności mieszkańców, którzy pociągnięci przez grupę aktywnych społeczników z radością i wielką energią, na przestrzeni ostatnich kilku lat zmienili radykalnie wygląd przestrzeni publicznej swojej miejscowości, chętnie wspólnie pracując i bawiąc się przy okazji. Zgodnie z przewidywaniami dożynki w tej wsi były bardzo udane!
« 1 z 6 »
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze