Olkusz

Jak poinformował dziś w wywiadzie radiowym minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, 21 sierpnia br.  ogłoszony został przetarg na modernizację stacji kolejowej Olkusz. Przewidywana wartość prac, wśród których planowane są: modernizacja peronów, likwidacja kładki nad torami i budowa przejścia podziemnego, opiewa na 130 mln zł. Realizacja zadania podobnego do tych, jakie wykonano już na dwóch stacjach kolejowych w Wolbromiu, ma potrwać dwa lata od podpisania umowy z wykonawcą.

Jak dowiadujemy się od ministra Adamczyka, Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła właśnie przetarg na kompleksową modernizację stacji Olkusz (bez budynku dworca). W ramach inwestycji zostanie zmodernizowanych 5 torów stacyjnych o długości 750 m każdy, co umożliwi przyjmowanie m.in. najdłuższych pociągów towarowych. Rozebrana zostanie kładka dla pieszych nad torami, a w jej miejsce pojawi się przejście podziemne dla pieszych, z udogodnieniami dla niepełnosprawnych, m.in. windami. Zostaną wybudowane dwa perony: jeden dwukrawędziowy o długości 400 m i jeden jednokrawędziowy o długości 500 m, z możliwością rozbudowy o drugą krawędź. Na peronach zostaną zabudowane wiaty sektorowe. Realizacja zadania pn. Zaprojektowanie i wykonanie robót przebudowy Stacji Olkusz w ramach projektu „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska” zaplanowana jest na lata 2024-2025. Otwarcie ofert zaplanowano na 25 września 2023 r. Jak zakłada PKP PLK, po realizacji inwestycji pociągi pasażerskie przejadą przez stację z prędkością do 120 km/h.

Minister infrastruktury przypomniał także o planowanej modernizacji budynku olkuskiego dworca. Spółka Polskie Koleje Państwowe ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej na to zadanie w czerwcu br., a obecnie trwa ocena złożonych ofert. Zawarcie umowy z wyłonioną w tym przetargu firmą projektową planowane jest na wrzesień 2023 r., a  wykonawca będzie miał 60 tygodni na przygotowanie dokumentacji. Według informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, rozpoczęcie robot budowlanych miałoby nastąpić na przełomie 2024 i 2025 r. Z zapowiedzi wynika, że wyremontowany dworzec zostanie udostępniony pasażerom w I kwartale 2026 r. Inwestycję szacuje się na 10 mln zł.

3 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze