Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej uroczystości. W niedzielę, 4 września mieszkańcy Bolesławia świętowali Dożynki.

Gospodarzami tegorocznego święta w Gminie Bolesław byli mieszkańcy Lasek. To właśnie z tego sołectwa wyruszył barwny korowód, który dotarł pod bolesławski dworek, gdzie odbyła się główna impreza.

Tutaj Starostowie dożynek  – Jolanta Fulbiszewska i Zbigniew Czerniak – przekazali tradycyjny bochen chleba wójtowi Krzysztofowi Dudzińskiemu a proboszczowie ze wszystkich parafii Gminy Bolesław odmówili wspólną modlitwę i poświęcili chleb oraz wieńce dożynkowe, symbolizujące udane zbiory.

Święto plonów obfitowało w wiele atrakcji. Mieszkańcy gminy mogli staną ze sobą w szranki w ramach zawodów „Heca na 12 fajerek”. W czasie tej zabawy reprezentujące sołectwa drużyny musiały zmierzyć się z rzutem snopkiem, strzałami na bramkę i strzelaniem z łuku, a do tego stworzyć wyjątkową kolekcję „Moda Wiejska 2016”.

W trakcie Dożynek na scenie wystąpili m.in.: Koło Gospodyń Wiejskich w Laskach, Orkiestra Dęta Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie, Zespół IV LO z Olkusza oraz gwiazda wieczoru – zespół „SOLEO”.

{joomplu:63327}{joomplu:63307}{joomplu:63287}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments