ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik przypomina Mieszkańcom, że w Olkuszu, przy ul. Partyzantów 5, działa Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, w którym nieodpłatnie można oddawać odpady komunalne, w tym odpady niebezpieczne, np. termometry rtęciowe, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony oraz inne tzw. problematyczne odpady komunalne.
Bezpłatne zbiórki odpadów wielkogabarytowych odbywają się systematycznie – dwa razy w roku – na terenie całej Gminy Olkusz. Ostatnia miała miejsce pod koniec kwietnia, natomiast najbliższa planowana jest na przełomie września i października. W okresach między zbiórkami możliwe jest bezpłatne oddawanie tego typu odpadów w Gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Partyzantów w następujących godzinach: poniedziałek – piątek: 7.00 do 15.00, sobota: 8.00 do 14.00.
Zebrane odpady są przekazywane podmiotom posiadającym zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
– Chciałbym zaapelować do Mieszkańców o to, aby korzystać z organizowanych przez nas zbiórek odpadów wielkogabarytowych. Dzięki temu, w sposób przyjazny dla środowiska, pozbywamy się uciążliwego, zepsutego i nieużywanego sprzętu. Niestety, część Mieszkańców nadal porzuca stare meble i zużyty sprzęt elektroniczny w miejscach, gdzie jest to zabronione. Nie tylko szkodzi to naszemu zdrowiu, ale także utrudnia pracę firm wywożących śmieci, które zgłaszają nam np. zastawiony podjazd do kontenerów, uniemożliwiający ich opróżnienie. – mówi Burmistrz Roman Piaśnik.
Jest to niestety częsty problem. Po to organizowane są zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz utworzony został punkt przy ul. Partyzantów (działający także w soboty), aby Mieszkańcy mieli alternatywę.
- Zachowanie estetyki przestrzeni publicznej jest naszym wspólnym obowiązkiem. Jako Burmistrz dokładam wszelkich starań, aby służby porządkowe jak najczęściej, a przede wszystkim rzetelnie dopełniały swoich obowiązków, jednak niemożliwe jest upilnowanie każdego kosza na śmieci czy kontenera w mieście. Musimy chcieć wspólnie dbać o przestrzeń, w której żyjemy. – dodaje Burmistrz.
Rodzaje odpadów komunalnych przyjmowanych do GPSZOK:
- papier i tektura,
- tworzywa sztuczne,
- opakowania wielomateriałowe,
- szkło,
- metale,
- opakowania ulegające biodegradacji i odpady zielone,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- wielkogabaryty (w tym odpady budowlano-remontowe typu: drzwi, okna, armatura łazienkowa, ceramika sanitarna itp.),
- odpady budowlano-remontowe – gruz budowlany z samodzielnie przeprowadzanych drobnych remontów w ilości do 1 Mg/mieszkańca na rok,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyte opony,
- tekstylia,
- przeterminowane leki,
- inne drobne odpady niebezpieczne wydzielone ze strumienia odpadów komunalnych (np. środki ochrony roślin, zużyte termometry rtęciowe). {jcomments off}
UMiG Olkusz