droga las

Ogłoszenie UMiG Olkusz
500 tysięcy złotych dołoży Gmina Olkusz do przebudowy drogi powiatowej przebiegającej przez Troks, Braciejówkę, Jangrot i Trzyciąż. Po burzliwej dyskusji, decyzję o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowi Olkuskiemu podjęli w miniony wtorek radni miejscy. Jest to kolejna suma pieniędzy przekazana w ostatnim czasie na zadania drogowe w obrębie traktów zarządzanych przez powiat i – jak dotąd – największa.

W minionym roku na powiatowe inwestycje gmina Olkusz udzieliła powiatowi dotacji w wysokości ponad 351 tys. zł, a w obecnym budżecie zabezpieczono kolejnych 355 tys. zł. W przyszłym roku ma to być łącznie nie mniej niż 870 tys. zł.

 

Ponieważ według starosty Pawła Piasnego zabezpieczone przez powiat środki na remonty dróg powiatowych nie są dostateczne, a wiele traktów powiatowych jest w katastrofalnym stanie, starosta zaproponował, aby poszczególne gminy powiatu olkuskiego pomogły w remontach dróg na swoim terenie, dając wkład własny na równi z powiatem. Warunkiem podstawowym miało być uzyskanie przez starostę środków zewnętrznych w wysokości minimum 50% wartości kosztorysowej inwestycji. W przypadku Gminy Olkusz partnerstwo dotyczyło drogi nr 1090K na odcinku Troks-Braciejówka. Konkretne kwoty nie były wówczas znane.

Z końcem lipca starosta poinformował burmistrza Olkusza o przyznanej dotacji dla tej inwestycji, ale – jak się okazało – nie został spełniony podstawowy warunek – kwota wsparcia zewnętrznego jest mniejsza niż zakładane 50%.

Pomimo tego, że starosta nie wywiązał się z warunków podpisanego porozumienia, burmistrz Roman Piaśnik zwrócił się do olkuskich radnych z propozycją, aby inwestycję powiatu wesprzeć. Zakres prac na terenie Gminy Olkusz został oszacowany na 11,5 mln zł, z czego kwota dofinansowania to niespełna 5 mln zł. W związku z tym, gmina Olkusz miałaby dołożyć w 2018 roku aż 3,3 mln zł.
– Ta inwestycja jest bardzo potrzebna i zgodnie z wcześniejszym zobowiązaniem, podtrzymuję chęć pomocy staroście. Co prawda nie udało mu się uzyskać dofinansowania na poziomie przynajmniej 50%, ale stoję na stanowisku, że powiat powinien tę drogę gruntownie przebudować. Stąd też zwróciłem się do radnych z prośbą o przedyskutowanie tematu i podjęcie odpowiedniej decyzji – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. – Musimy pamiętać o zrównoważonym planowaniu inwestycji w całej gminie. Na terenie naszej gminy są drogi, które wymagają pilnego remontu, jak na przykład Przemysłowa, Orzeszkowej, Armii Krajowej, Krucza Góra, Rataja, Nullo czy droga w Zawadzie. Nie możemy dać powiatowi kilku milionów, a w konsekwencji nie wyremontować żadnej swojej drogi – dodaje włodarz Olkusza.

Radni w toku dyskusji na komisjach zgodzili się, że tę inwestycję należy wspomóc, jednak kwota 3,3 mln zł dotacji dla powiatu nie wchodziła w grę. Początkowo proponowali pomoc w wysokości 350 tys. zł, ale po analizie środków w budżecie ostatecznie zaproponowano kwotę pół miliona złotych.
– W tej sprawie musimy zachować zdrowy rozsądek. Mamy wiele inwestycji gminnych już rozpoczętych i w pierwszej kolejności należy je skończyć, a dopiero wtedy pomagać innym jednostkom. Wypracowany kompromis powinien być zadowalający dla obydwu stron – uważa radny Janusz Dudkiewicz. – Propozycja starosty była nie do przyjęcia pod względem naszych możliwości finansowych. Nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek dofinansowanie dla powiatu było tak wysokie. Nasi radni włożyli dużo wysiłku, aby pomimo tak wielu gminnych inwestycji wygospodarować pół miliona na drogę powiatową w Troksie i Braciejówce. Bezwzględnie wymaga ona remontu i dlatego też chcieliśmy mieć w tym swój wkład – dodaje radny Ryszard Ryza.

UMiG Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ja z AK
Ja z AK
6 lat temu

Czy budżetowe 80 tys. zostanie wykorzystane w tym roku na otwarcie skrzyżowania ul. Armii Krajowej z Osiecką?

ccccvvv
ccccvvv
6 lat temu

[quote name=”janjan”]A ja się pytam Urzędu MiG Olkusz kiedy Rzecznik Ochrony Konsumenta zacznie znowu działać? Choroba,choroba,choroba,takie wywieszki od miesięcy są! Bo choruje już miesiącami.To osoba niezastępowalna czy co?A co z konsumentami?[/quote]
Rzecznik Praw Konsumentow działa w Starostwie Powiatowym a nie w UMiGu

janjan
janjan
6 lat temu

A ja się pytam Urzędu MiG Olkusz kiedy Rzecznik Ochrony Konsumenta zacznie znowu działać? Choroba,choroba,choroba,takie wywieszki od miesięcy są! Bo choruje już miesiącami.To osoba niezastępowalna czy co?A co z konsumentami?

Tuż przed zawałem
Tuż przed zawałem
6 lat temu

Paweł, zjedz snikersa bo gwiazdorzysz 😉

Troks
Troks
6 lat temu

Nigdy więcej Romana Piaśnika, nigdy

Ramzes
Ramzes
6 lat temu

Ta kasa nigdy nie trafili na tą drogę. Dlaczego? Ponieważ nie zostanie zrealizowana przez brak wkładu własnego gminny Olkusz w konkretnej kwocie.

arek
arek
6 lat temu

Biedny wydział propagandy UM. Musi tłumaczyć każdą głupotę szefa. Znów publiczna kasa idzie na działania propagandowe. Odpowiedzmy przy urnach za rok

Dr
Dr
6 lat temu

Kierowniczka wyzdrowiała?