1

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) przypada na 5 lutego. Organizatorami wydarzeń w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Instytucje te zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do organizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa w Sieci. Są to m.in. zajęcia edukacyjne, happeningi gazetki szkolne, kampanie informacyjne czy konkursy. W działania na rzecz poprawy bezpieczeństw w Internecie włączają się również policjanci.

Małopolska Policja we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Naukową Akademicką Siecią Komputerową od wielu lat podejmują działania, których celem jest zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa najmłodszych w sieci. Projekt, który funkcjonuje pod nazwą „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, powstał w roku 2012. Od tego czasu policjanci z komendy w Olkuszu przeprowadzili kilkaset spotkań z młodzieżą szkół podstawowych. Takie spotkania, to okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Dzisiaj policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu spotkały się z uczniami klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu. Z kolei dzielnicowi z Komisariatu Policji w Kluczach z uczniami Szkoły Podstawowej w Kluczach.

2

W tym dniu mundurowi omówili szereg zagrożeń, jakie czyhają w Internecie na dzieci i młodzież, opierając się na doświadczeniu i przykładach konkretnych spraw. Szczególną uwagę zwrócili na anonimowość w Sieci, która sprawia, że młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że ktoś, kogo nie znają i nie widzą, może wyrządzić im krzywdę. Policjanci przekazali informacje o największych i najbardziej aktualnych zagrożeniach internetowych. Udzielili wskazówek i porad w tym zakresie m.in.: jak uchronić najmłodszych przed cyberzagrożeniami i gdzie szukać pomocy. Dużo uwagi poświęcili problemowi nadmiernego korzystania z Internetu.

3

Dla dzieci policjanci przygotowali wiele atrakcji. Były to m.in. konkursy, krzyżówki, zabawy. Każde z dzieci otrzymało upominek.

KPP Olkusz

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments