dkms

W najbliższą niedzielę, 17 czerwca podczas festynu rodzinnego w Osieku odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych. Dzień Dawcy Szpiku zaplanowano na godz. 15:00 – 20:00.

Miejscem rejestracji prowadzonej przez wolontariuszy będzie stadion Spójni. Początkowo akcja miała być ukierunkowana na pomoc konkretnej osobie, jednak jej stan zdrowia mocno się poprawił, więc wybór potencjalnych dawców będzie miał tradycyjny charakter. Nazwiska wszystkich chętnych do pomocy trafią do ogólnopolskiej bazy DKMS, z której w razie potrzeby wyłaniani są kandydaci do ratowania czyjegoś życia.

Rejestracja potrwa pięć godzin. Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracją zajmie się Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Głównym inicjatorem akcji jest społeczność i Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Osieku w porozumieniu z wolontariuszami zrzeszonymi w Klubie „Zielone Światło”, które w ostatnim czasie zaniechało prowadzenia działalności. – Reaktywacja następuje na chwilę, ale sprawa jest warta zachodu – komentuje Grzegorz Ludwiczak, olkuski społecznik i zapalony aktywista, w swoim czasie także główna postać w „Zielonym Świetle”.

Chętni do pomocy innym w niedzielę powinni mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Rejestracja jest prosta i trwa dosłownie kilka minut, jednak sama decyzja dołączenia do potencjalnych dawców macierzystych komórek krwiotwórczych jest bardzo poważna i wymaga także odwagi.

W przypadku, gdy okaże się, że to właśnie Ty jesteś „genetycznym bliźniakiem” osoby chorującej na nowotwór krwi, dasz komuś nadzieję na nowe życie. Jeśli wtedy zrezygnujesz z bycia dawcą, odbierasz choremu tę nadzieję. A chodzi przecież o ratowanie ludzkiego życia, będącego największą wartością.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze