1

76 lat temu Niemcy wymordowali niemal połowę mieszkańców Olkusza. W ten sposób landrat Heinrich Groll spełnił zapowiedziany przez siebie w końcu 1939 r. zamysł, by oczyścić – jego zdaniem – mało cywilizowane, brudne miasto.

Oczyszczenie miało polegać na wywiezieniu na śmierć mieszkańców narodowości żydowskiej; we wspomnieniu spisanym po kilku latach urzędowania w Olkuszu landrat Groll był dumny z tego, że miasto „odżydził”.

13 czerwca 2018 r. odbył się już XII Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście. Historię i kulturę olkuskiej społeczności żydowskiej przybliżyły wydarzenia towarzyszące marszowi: koncert muzyki klezmerskiej, wystawa zdjęć na rynku, oraz spacer historyczny i seminaria dla młodzieży. Kilka słów o tym jak Niemcy likwidowali olkuskie getto; początek dramatu miał miejsce 10 czerwca 1942. „Akcja rozpoczęła się nad ranem. Dzielnicę obstawiono podwójnym szpalerem policji niemieckiej. Inni rewidowali dom za domem, wszędzie wyciągając ludzi. Pędzili na duży plac znajdujący (przy gimnazjum). Po przeszukaniu wszystkich domów, ludzi odprowadzono do budynku nowo budującego się gmachu ubezpieczalni społecznej. Budynek z cegieł i betonu o oknach i drzwiach zabitych na głucho deskami (w środku budynku panowała ciemność). Małą garstkę młodych ludzi wysortowano jako zdolnych do pracy (5%) i tych ulokowano w poszczególnych klasach gimnazjum pod strażą. Następnego dnia wywieziono ich do dulagu do Sosnowca, a stamtąd do obozów pracy. Ludzi zamkniętych w budynku Kasy Chorych przeznaczonych na stracenie jako niezdolnych do pracy trzymano bez wody i żywności w ciemnym budynku. (…) Pobyt 24-godzinny w ciemnicy w poczuciu beznadziejności położenia zmienił ludzi do niepoznania; ja, który wszystkich od starca do dziecka znałem bardzo często nie mogłem poznać w zupełności, kto do mnie mówi. W pewnej chwili powiadomiono nas, że jedna z kobiet zamkniętych w Kasie Chorych dostała bólów porodowych, polecono mi, bym przyszedł sprawdzić, czy tak faktycznie jest i ewentualnie zabrać do szpitala. Po przybyciu na miejsce okazało się, że chodzi o kobietę będącą rzeczywiście w ostatnim miesiącu ciąży i która prócz tego miała przy sobie troje nieletnich dzieci. Gestapo zezwoliło na zabranie kobiety, a dzieci pozostawić miałem na miejscu. Dopiero na moja usilną prośbę udało mi się uzyskać pozwolenie na zabranie jej dzieci (…). Kobieta ta nie urodziła (…) załadowano ją wraz z innymi na chłopskie furmanki, odwieziono na dworzec i dołączono do transportu. Ludzi podzielono na dwie grupy. Pierwszą odstawiono pod silną eskortą w sobotę, reszta pozostała w zamknięciu do poniedziałku, kiedy to ich załadowano na pociąg. Transporty te poszły do Oświęcimia”. (Relacja z ostatnich dni olkuskiej diaspory żydowskiej spisana po wojnie przez znanego lekarza, Mariana Auerhahna vel Mariana Głuszeckiego).

4

Na placu przy dawnym gimnazjum, dziś ul. Francesco Nullo, spędzono ok. 3400 osób. W następnym dniu Niemcy przeprowadzili selekcję. Ok. 200 osób wywieziono do sosnowieckiego dulagu w Sosnowcu, skąd trafili do obozów pracy (Annaberg, Blechhammer, Gross-Rosen i Buchenwald). Ponad 3 tys. ludzi – tak, jak to relacjonował po wojnie Marian Auerhahn – zapędzono na ul. Mickiewicza i zamknięto w niewykończonym gmachu Kasy Chorych, dziś siedzibie Starostwa Powiatowego oraz na placu obok tego budynku. Następnie w dwóch transportach: 13 i 15 czerwca, zostali zaprowadzeni na dworzec kolejowy, wpakowani do wagonów i wywiezieni do komór gazowych obozu w Birkenau.

Główna część uroczystości związanych z rocznicą likwidacji getta odbyła się w środę 13 czerwca, gdyż właśnie tego dnia, przed 76 laty, z Olkusza wyruszył największy transport Żydów do obozu zagłady KL Auschwitz – Birkenau. O godzinie 18.00 po złożeniu kwiatów pod umieszczoną na budynku Starostwa Powiatowego tablicą upamiętniającą zagładę olkuskich Żydów rozpoczął się XII Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przeszli ulicami miasta tą samą drogą, która podczas II wojny światowej szli ostatni raz olkuscy Żydzi; trasa spod budynku Starostwa prowadziła ulicami: Mickiewicza, Szpitalną, Kościuszki, Francesco Nullo, z racji remontu minęła ul. Mieczysława Karwińskiego, by dalej ul. Króla Kazimierza Wielkiego dotrzeć do stacji PKP. Trzeba przypomnieć, że olkuski Marsz Pamięci organizowany jest od 2006 roku przez Ireneusza Cieślika, który jest autorem książki poświęconej temu wydarzeniu: „10 lat Marszu Pamięci w rocznicę wymordowania Żydów z Olkusza”, a także współautorem – z Krzysztofem Kocjanem i niżej podpisanym – książki „Zagłada i pamięć”, a z Krzysztofem Kocjanem książki o zagładzie społeczności żydowskiej Wolbromia. Także w tym roku Ireneusz Cieślik prowadził marsz i relacjonował uczestnikom jak wyglądał ten sprzed 76 lat. Każdy z idących otrzymał zdjęcie z wizerunkiem jednej z ofiar; i ta osoba, jej historia, jej tragiczny koniec, niejako towarzyszyły uczestnikom marszu.

3

W XII Marszu Pamięci wzięło udział około 30 osób, mieszkańców Olkusza, ale także osoby spoza naszego miasta, regionu, a nawet kraju; wśród uczestników byli reprezentanci posłanki Agnieszki Ścigaj (Kukiz 15), którzy złożyli wieniec róż pod tablicą pamięci; burmistrza miasta reprezentowała Emilia Kotnis-Górka, która również złożyła wieniec, a samorząd wojewódzki radny Sejmiku Małopolskiego Marcin Cockiewicz. Marsz zakończył się zapaleniem pod budynkiem stacji zniczy ułożonych na kształt gwiazdy Dawida i kilkoma minutami ciszy, które uczestnicy wykorzystali bądź na modlitwy, bądź na zadumę. Każdy, kto czuł potrzebę pójścia ostatnią drogą olkuskich Żydów, mógł się przyłączyć i pójść ostatnią drogą olkuskich Żydów.

2

Marsz Pamięci to najważniejsza i najbardziej charakterystyczna forma upamiętnienia tragedii sprzed 76 lat, ale tegoroczne uroczystości zaczęły się już w piątek 8 czerwca, o 17.00, gdy spod Punktu Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie placu, na którym stała synagoga olkuskich żydów, wyruszył spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów”. Z kolei w sobotę 9 czerwca o godz. 18.00 na olkuskim rynku została formalnie otwarta wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi” (plansze można już było oglądać w piątek). Wystawa pokazuje bogatą historię olkuskiej diaspory żydowskiej. Zostało na niej pokazanych przeszło 180 archiwalnych fotografii pochodzących głównie ze zbiorów olkuskiego Muzeum Regionalnego PTTK, a także Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych. Wystawę przygotował Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Scenariusz i teksty wystawy opracowali Ireneusz Cieślik i Jacek Sypień, a konsultacji historycznej dokonał Krzysztof Kocjan. Potem, po powitaniu zgromadzonej publiczności przez kierownika działu organizacji imprez MOK-u Marcina Wierciocha, rozpoczął się koncert zespołu Klezmorim Trio, który – jak jego nazwa wskazuje – gra tradycyjną muzykę żydowską. Było trochę obawy o pogodę, więc na wszelki wypadek przygotowana była sala w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, ale okazało się, że nie było konieczności przenoszenia koncertu. Trzej muzycy, wśród nich dyrektor Wiercioch, zagrali wiele szlagierów muzyki klezmerskiej; oczywiście nie mogło, więc i nie zabrakło, niezwykle popularnych pieśni z musicalu „Skrzypek na dachu”. Z kolei we wtorek i środę (12 i 13 czerwca) w Centrum Kultury odbyły się warsztaty poświęcone historii, tradycjom i kulturze olkuskich Żydów skierowane do uczniów olkuskich szkół, które zatytułowano „Żyli wśród nas”. Warsztaty zakończyły się spacerem śladami olkuskich Żydów, a uczniowie dostali ulotki o historii olkuskiej diaspory żydowskiej.

{joomplu:77915}{joomplu:77900}{joomplu:77880}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ipn
ipn
4 lat temu

Przychodzi pora kiedy historię Polski trzeba pisać od nowa , a w Olkuszu całkiem dobrze mają się Ci , którzy chazarsko-bolszewickim najeźdźcą służyli , a rodaków i Ojczyznę mieli w głębokim poważaniu.

Sing,Sing
Sing,Sing
4 lat temu

Żydzi przejmowali za darmo po Polakach majątki,domy w miastach po POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH na mocy ”Ukazu Carskiego”!!.Wydasz Polaka walczącego i pomagającego POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM dostaniesz i masz za darmo jego cały majątek, dom w mieście.Nawet Żydzi konfidencko przejmowali całe wioski,a właścicieli za pośrednictwem żydów carscy wywozili na Sybir.Olgierd jako historyk zna tę prawdę 100%.Nawet w pow.olkuskim/w Ryczówku/ po przejęciu wioski[quote name=”Hugo Knote”][quote name=”Sing,Sing”][quote name=”Hugo Knote”]Jak zwykle, tłumy :zzz[/quote]
Część Naszych mieszkańców żyjących jeszcze pamięta z przed II wojny światowej i w czasie wojny oraz po wojnie jak ta rasa pochodzenia eskimoskiego zawsze działała na dwie strony.”Hugo Knote” zapytaj się prawdziwych starszych mieszkańców Olkusza jak Niemcy uczyli polskich mieszkańców Olkusza oczywiście na przykładzie co znaczy szubrawiec dwustronny pochodzenia eskimoskiego.[/quote]
Jestem rdzennym Olkuszaninem z dziada, pradziada, więc znam te fakty z pierwszej ręki. Ci przybysze są Hazarami ludy Mongolskie którzy niechlubnie zapisali się w naszej historii. To takie coś jak huba żywiąca się na ciele żywiciela nic nie dając w zamian.[/quote]

enigma1952
enigma1952
4 lat temu

[quote name=”tak… sobie”]Wypromowali się, za rok powtórka.[/quote]
To się nazywa „pożyteczny idiota”. Odsyłam do źródeł co oznacza ten zwrot i jego geneza.

enigma1952
enigma1952
4 lat temu

[quote name=”Sing,Sing”][quote name=”Hugo Knote”]Jak zwykle, tłumy :zzz[/quote]
Część Naszych mieszkańców żyjących jeszcze pamięta z przed II wojny światowej i w czasie wojny oraz po wojnie jak ta rasa pochodzenia eskimoskiego zawsze działała na dwie strony.”Hugo Knote” zapytaj się prawdziwych starszych mieszkańców Olkusza jak Niemcy uczyli polskich mieszkańców Olkusza oczywiście na przykładzie co znaczy szubrawiec dwustronny pochodzenia eskimoskiego.[/quote]
Jestem rdzennym Olkuszaninem z dziada, pradziada, więc znam te fakty z pierwszej ręki. Ci przybysze są Hazarami ludy Mongolskie którzy niechlubnie zapisali się w naszej historii. To takie coś jak huba żywiąca się na ciele żywiciela nic nie dając w zamian.

tak... sobie
tak... sobie
4 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Jak zwykle, tłumy :zzz[/quote]
Hugo Knote jak zwykle krótko, ale celnie.

Sing,Sing
Sing,Sing
4 lat temu

[quote name=”Hugo Knote”]Jak zwykle, tłumy :zzz[/quote]
Część Naszych mieszkańców żyjących jeszcze pamięta z przed II wojny światowej i w czasie wojny oraz po wojnie jak ta rasa pochodzenia eskimoskiego zawsze działała na dwie strony.”Hugo Knote” zapytaj się prawdziwych starszych mieszkańców Olkusza jak Niemcy uczyli polskich mieszkańców Olkusza oczywiście na przykładzie co znaczy szubrawiec dwustronny pochodzenia eskimoskiego.

enigma1952
enigma1952
4 lat temu

Jak zwykle, tłumy :zzz

tak... sobie
tak... sobie
4 lat temu

Wypromowali się, za rok powtórka.

Stary
Stary
4 lat temu

Komuchy byli w Polsce, są ciągle, a w Olkuszu dobrze się mają, pora na dopracowanie ustawy dekomunizacyjnej …[/quote]

Racja, tylko była demokracja ludowa, nawet za Stalina.[/quote]
fil…mig to był złodziejsko bandycko-przestępczy bolszewicki komunizm i dalej pozostałości tej bandy jadą w demokracji i się śmieją z prawdziwych patriotów polskich./////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////Tak jest ”Młody” masz 100% racji ustawa musi być aby naprawić tą ”grubą kreskę śp.Mazowieckiego sterowaną przez komuchów.

fil... mig
fil... mig
4 lat temu

[quote name=”Wyborca 1″]Kiedyś to w żydach znaleźli sobie grupe która podobno była winna wszystkiemu teraz ich miejsce zajeła nagonka na hipotetycznych komuchów ale durna gimbaza nawet nie wie że komunizmu nigdy w polsce nie było[/quote]
Racja, tylko była demokracja ludowa, nawet za Stalina.

Młody
Młody
4 lat temu

[quote name=”Wyborca 1″]Kiedyś to w żydach znaleźli sobie grupe która podobno była winna wszystkiemu teraz ich miejsce zajeła nagonka na hipotetycznych komuchów ale durna gimbaza nawet nie wie że komunizmu nigdy w polsce nie było[/quote]

Komuchy byli w Polsce, są ciągle, a w Olkuszu dobrze się mają, pora na dopracowanie ustawy dekomunizacyjnej …

Wyborca 1
Wyborca 1
4 lat temu

Kiedyś to w żydach znaleźli sobie grupe która podobno była winna wszystkiemu teraz ich miejsce zajeła nagonka na hipotetycznych komuchów ale durna gimbaza nawet nie wie że komunizmu nigdy w polsce nie było

Tomek81
Tomek81
4 lat temu

[quote name=”Tomek81″]Od myślenia głowa boli”powiedział Pawlak do Manii w filmie SAMISWOI”.Trzeba tylko i wyłącznie zapytać żyjących w Olkuszu i powiecie Olkusza tych uczciwych Polaków co pamiętają jeszcze te cudowne czasy.Hurtowie ŻYDOWSKIE miały dwie ceny artykułów dla Żydów taniej dla Polaków drożej bo trzeba ich wykończyć i handel obstawić ”śwymi ” /Nawet Niemcy uczyli Polaków na przykładach jakie to są uczciwi ich sąsiedzi Żydzi.[/quote]
Terencjusz napisał taką myśl ” Myślę, więc jestem „, Polacy są lepsi w dzisiejszych czasach? Naród Żydowski na obcej ziemi trzymał sie razem, a Polak Polaka na obcej ziemi potrafi okraść zgnoić i wykorzystać płacąc mu głodowe pensje, więc zanim coś napiszesz pomyśl 2 razy. Polak Polakowi nawet porażki zazdrości więc zanim komuś będziemy patrzeć na podwórko posprzatajmy na własnym[/quote]
To jest komentarz do cytatu poniżej niestety nie zmieścił więc musiałem zacytować

Tomek81
Tomek81
4 lat temu

Od myślenia głowa boli”powiedział Pawlak do Manii w filmie SAMISWOI”.Trzeba tylko i wyłącznie zapytać żyjących w Olkuszu i powiecie Olkusza tych uczciwych Polaków co pamiętają jeszcze te cudowne czasy.Hurtowie ŻYDOWSKIE miały dwie ceny artykułów dla Żydów taniej dla Polaków drożej bo trzeba ich wykończyć i handel obstawić ”śwymi ” /Nawet Niemcy uczyli Polaków na przykładach jakie to są uczciwi ich sąsiedzi Żydzi.[/quote]
Terencjusz napisał taką myśl ” Myślę, więc jestem „, Polacy są lepsi w dzisiejszych czasach? Naród Żydowski na obcej ziemi trzymał sie razem, a Polak Polaka na obcej ziemi potrafi okraść zgnoić i wykorzystać płacąc mu głodowe pensje, więc zanim coś napiszesz pomyśl 2 razy. Polak Polakowi nawet porażki zazdrości więc zanim komuś będziemy patrzeć na podwórko posprzatajmy na własnym

Do TBS
Do TBS
4 lat temu

[quote name=”TBS”][quote name=”Do TBS”]
Zależy jaka nauka historii,bo Pan/Pani sugeruje historię typu eskimosko-balszoj.Żydzi po przejęciu budynków robili lekką przebudowę typu koszernego ”nasie kamieńićie,a waśie Poloki ulićie do zamiatania”.Po POWSTANIU STYCZNIOWYM Urzędy też były obsadzone przez carskich Żydami.Czyścili i niwelowali KSIĘGI WIECZYSTE”,a wpisywali swoich obrzezańców.Po II wojnie światowej bolszewicy też w większości przywożili ŻYDÓW i obsadzali Żydami Urzędy i SŁUŻBĘ BEZPIECZEŃSTWA typu UB.(..).[/quote]
I pomyśleć ,że przedstawiciele tego Narodu ,jeden jest królem Polski a druga królową Polski[/quote]
Od myślenia głowa boli”powiedział Pawlak do Manii w filmie SAMISWOI”.Trzeba tylko i wyłącznie zapytać żyjących w Olkuszu i powiecie Olkusza tych uczciwych Polaków co pamiętają jeszcze te cudowne czasy.Hurtowie ŻYDOWSKIE miały dwie ceny artykułów dla Żydów taniej dla Polaków drożej bo trzeba ich wykończyć i handel obstawić ”śwymi ” /Nawet Niemcy uczyli Polaków na przykładach jakie to są uczciwi ich sąsiedzi Żydzi.

TBS
TBS
4 lat temu

[quote name=”Do TBS”]
Zależy jaka nauka historii,bo Pan/Pani sugeruje historię typu eskimosko-balszoj.Żydzi po przejęciu budynków robili lekką przebudowę typu koszernego ”nasie kamieńićie,a waśie Poloki ulićie do zamiatania”.Po POWSTANIU STYCZNIOWYM Urzędy też były obsadzone przez carskich Żydami.Czyścili i niwelowali KSIĘGI WIECZYSTE”,a wpisywali swoich obrzezańców.Po II wojnie światowej bolszewicy też w większości przywożili ŻYDÓW i obsadzali Żydami Urzędy i SŁUŻBĘ BEZPIECZEŃSTWA typu UB.(..).[/quote]
I pomyśleć ,że przedstawiciele tego Narodu ,jeden jest królem Polski a druga królową Polski

Do TBS
Do TBS
4 lat temu

[quote name=”TBS”][quote name=”Do TBS”][quote name=”TBS”][quote name=”Xx”]

Żydzi przejmowali za darmo po Polakach majątki,domy w miastach po POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH na mocy ”Ukazu Carskiego”!!..[/quote]
Pan/Pani sugeruje,że po II ŚW miał miejsce odwrotny ruch?
Nie wiedziałem,że kamienice przy olkuskim Rynku należały do powstańców styczniowych.
Tylu mieliśmy patriotów.Chwałą naszym Dziadom
To samo inne domy przy innych ulicach Olkusza,np Sławkowska.Górnicza,Kazimierza W i inne
,mimo,że architektura i styl budowania owych budynków wyraźnie pokazuje kto był ich budowniczym.
Na naukę nigdy nie jest za późno[/quote]
Zależy jaka nauka historii,bo Pan/Pani sugeruje historię typu eskimosko-balszoj.Żydzi po przejęciu budynków robili lekką przebudowę typu koszernego ”nasie kamieńićie,a waśie Poloki ulićie do zamiatania”.Po POWSTANIU STYCZNIOWYM Urzędy też były obsadzone przez carskich Żydami.Czyścili i niwelowali KSIĘGI WIECZYSTE”,a wpisywali swoich obrzezańców.Po II wojnie światowej bolszewicy też w większości przywożili ŻYDÓW i obsadzali Żydami Urzędy i SŁUŻBĘ BEZPIECZEŃSTWA typu UB.Pan Olgierd Dziechciarz zna prawdziwą historię. Proszę się zapytać Pana Dziechciarza.

memento
memento
4 lat temu

O zagładzie Żydów olkuskich nieco inaczej.
Zobacz:
http://cyra.wblogu.pl/23329.html

aga
aga
4 lat temu

Organizatorzy tego marszu sami siebie promują, tłumów nie potrafili przyciągnąć, nikogo też nie było z gminy żydowskiej, nic dziwnego, że z władz Olkusza również nikt się nie pojawił.

TBS
TBS
4 lat temu

[quote name=”Do TBS”][quote name=”TBS”][quote name=”Xx”]

Żydzi przejmowali za darmo po Polakach majątki,domy w miastach po POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH na mocy ”Ukazu Carskiego”!!..[/quote]
Pan/Pani sugeruje,że po II ŚW miał miejsce odwrotny ruch?
Nie wiedziałem,że kamienice przy olkuskim Rynku należały do powstańców styczniowych.
Tylu mieliśmy patriotów.Chwałą naszym Dziadom
To samo inne domy przy innych ulicach Olkusza,np Sławkowska.Górnicza,Kazimierza W i inne
,mimo,że architektura i styl budowania owych budynków wyraźnie pokazuje kto był ich budowniczym.
Na naukę nigdy nie jest za późno

Do TBS
Do TBS
4 lat temu

[quote name=”TBS”][quote name=”Xx”]
To byli mieszkańcy Olkusza.[/quote]
Byłych mieszkańców Olkusza już nie ma.
Ich wymordowano .
Oni pozostawili po sobie domy.
Co z tymi domami?
Ktoś zna historię jaka się potoczyła z tymi domami?[/quote]
Żydzi przejmowali za darmo po Polakach majątki,domy w miastach po POWSTAŃCACH STYCZNIOWYCH na mocy ”Ukazu Carskiego”!!.Wydasz Polaka walczącego i pomagającego POWSTAŃCOM STYCZNIOWYM dostaniesz i masz za darmo jego cały majątek, dom w mieście.Nawet Żydzi konfidencko przejmowali całe wioski,a właścicieli za pośrednictwem żydów carscy wywozili na Sybir.Olgierd jako historyk zna tę prawdę 100%.Nawet w pow.olkuskim po przejęciu wioski przez Żydków za zgodą biskupa krakowskiego Żydki kazali rozebrać piękny nowy modrzewiowy kościół,bo stał obok stawów i ryby by były niekoszerne.

Młody
Młody
4 lat temu

[quote name=”Glapik Redaktorek”]Ale się umig popisał. Ani pana burmistrza ani pań wiceburmistrzyń! Ani pana starosty ani pana wicestarosty 🙁
Pani Emalia (choć ciekawa osoba) reprezentująca burmistrza Romana to trochę wstyd. A w tym czasie gospodarz miasta – jeśli się nie mylę – wolał sprzątać chodnik przed domem. Pokazał gdzie ma pamięć. 🙁 smutne[/quote]

Zwyczajne bezwzględne wyrachowanie – ile zyskać można głosów patrząc na uczestników, a stracić można by wiele …

pepek
pepek
4 lat temu

Fakt. Nie bylo burmistrza,starosty i innych przedstawicieli.
Ale dlaczego nie bylo nikogo z diaspory zydowskiej.

posucha
posucha
4 lat temu

Cytuję:
„wśród uczestników byli reprezentanci posłanki Agnieszki Ścigaj (Kukiz 15), którzy złożyli wieniec róż pod tablicą pamięci”.
A od posła Osucha nic?

TBS
TBS
4 lat temu

[quote name=”Xx”]
To byli mieszkańcy Olkusza.[/quote]
Byłych mieszkańców Olkusza już nie ma.
Ich wymordowano .
Oni pozostawili po sobie domy.
Co z tymi domami?
Ktoś zna historię jaka się potoczyła z tymi domami?

Xx
Xx
4 lat temu

[quote name=”Glapik Redaktorek”]Ale się umig popisał. Ani pana burmistrza ani pań wiceburmistrzyń! Ani pana starosty ani pana wicestarosty 🙁
Pani Emalia (choć ciekawa osoba) reprezentująca burmistrza Romana to trochę wstyd. A w tym czasie gospodarz miasta – jeśli się nie mylę – wolał sprzątać chodnik przed domem. Pokazał gdzie ma pamięć. 🙁 smutne[/quote]
To byli mieszkańcy Olkusza. Burmistrz powinien być.

Glapik Redaktorek
Glapik Redaktorek
4 lat temu

Ale się umig popisał. Ani pana burmistrza ani pań wiceburmistrzyń! Ani pana starosty ani pana wicestarosty 🙁
Pani Emalia (choć ciekawa osoba) reprezentująca burmistrza Romana to trochę wstyd. A w tym czasie gospodarz miasta – jeśli się nie mylę – wolał sprzątać chodnik przed domem. Pokazał gdzie ma pamięć. 🙁 smutne

Olkuszanin123
Olkuszanin123
4 lat temu

Fajna incjatywa w waskim gronie, ale jakby sie na to nie patrzec to nie ma ich kto wspominac…