Olkusz
Sześć gminnych budynków i prawie 70 domów prywatnych z panelami fotowoltaicznymi lub kolektorami słonecznymi – to dotychczasowy efekt projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii”, do którego przystąpiła Gmina Olkusz.
Jak informuje olkuski magistrat, panele fotowoltaiczne są montowane na budynkach: Miejskiego Ośrodka Kultury (instalacja o mocy 49,5kW), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 (instalacja o mocy 49,5kW), Szkoły podstawowej Nr 3 (instalacja o mocy 29,7kW), Szkoły Podstawowej Nr 9 (instalacja o mocy 49,5kW), Szkoły Podstawowej Nr 10 (instalacja o mocy 29,7kW) oraz OSP w Gorenicach (instalacja o mocy 19,8kW). Ponadto, na blisko 70 budynkach prywatnych przewidziano montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych. Wartość wszystkich inwestycji na terenie naszej gminy wynosi 803 tys. złotych, z czego połowę stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
„Gdy wokół nas coraz więcej mówi się o rosnących cenach prądu, warto podejmować takie inicjatywy, które doprowadzą do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Przystąpiliśmy do realizacji dużego projektu Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski, który dziś z powodzeniem jest wdrażany na terenie naszej gminy. Zyskują nie tylko konkretne gospodarstwa domowe, ale wszyscy Mieszkańcy, gdyż obniżenie zużycia prądu w instytucjach publicznych pozwoli nam wygospodarować środki na inne cele, np. inwestycyjne. Dodatkowo konsekwentnie zmieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne LEDowe i prowadzimy negocjacje z Tauronem, by taką modernizacją objąć wszystkie lampy” – komentuje Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.
Program „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” realizowany jest przy udziale unijnych funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Gmina Olkusz jest jednym z 32 samorządów, które przystąpiły do tego projektu.