Ponad 1870 olkuszan i gości spoza naszego miasta wzięło udział w zajęciach przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury na czas zimowej przerwy w nauce. Urozmaicona oferta dała okazję do atrakcyjnego spędzenia ferii miłośnikom kina i teatru, adeptom sztuk plastycznych, muzyki oraz tańca, a także pasjonatom historii. Zajęcia te odbywały się w Miejskim Domu Kultury, muzeach Centrum Kultury MOK oraz w plenerze. W kinie „Zbyszek” o godz 11 i 13 w poniedziałki i piątki nieodpłatnie wyświetlane były filmy niespodzianki, zaś czwartkowymi popołudniami przed najmłodszą widownią występowali aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Spektakle „Tajemnice niezwykłego miasta” oraz „Pieski świat” nie tylko bawiły i zachęcały dzieci do aktywnego w nich udziału na scenie, ale też edukowały w zakresie ekologii oraz bezpieczeństwa na drodze.
Elementy teatralne oraz taneczne łączyły zabawy, które przygotowała i prowadziła dla dzieci Ola Ziarnik-Mizgier. W MDK odbywały się w te ferie również gry i zabawy ruchowe, warsztaty taneczne dla maluchów oraz otwarte spotkania z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej pod kierunkiem instruktor Beaty Nowak. Zarówno do kilkulatków, jak i starszych, a także dorosłych uczestników adresowane były kolejne otwarte warsztaty, podczas których Kamil Wołoszyn i instr. Michał Mączka wprowadzali uczestników w tajniki rytmów i gry na bębnach.
Jak co roku nie zabrakło też równie lubianych zajęć dla utalentowanych artystycznie olkuszan. Były wśród nich warsztaty ceramiczne pt. „Mój pupil” pod kierunkiem instr. Wioletty Saroty-Stach i zajęcia plastyczne pt. „Akwarelowe śnieżynki”, zaś instr. Adam Sowula po raz kolejny zorganizował dla wszystkich chętnych zimowy plener fotograficzny.
Razem z zakończeniem ferii zimowych, dobiegła końca akcja „Ferie w muzeum 2016”, zorganizowana i przygotowana przez olkuskie Centrum Kultury MOK, skierowana jako propozycja warsztatowa do dzieci i młodzieży. Uczestnicy z Olkusza i spoza naszego miasta nie mieli powodów do nudy. Oferta zajęć edukacyjno-plastycznych przybliżyła uczestnikom zagadnienia z zakresu historii, technik plastycznych, historii sztuki oraz architektury.
Mieli oni okazję poszerzyć wiedzę na temat olkuskich kolekcji muzealnych oraz zainspirować się pracami swoich młodszych i starszych kolegów zgromadzonych na wystawie czasowej „Rabsztyn w sztuce”. Pod czujnym okiem instruktora dzieci poznawały i uczyły się wykorzystywać nieszablonowe techniki plastyczne, własne obserwacje oraz wiadomości na temat zamku w Rabsztynie – jednej z największych atrakcji turystycznych miasta i gminy Olkusz. Prace inspirowane wystawą okazały się być niezwykłe, a opowieści na długo pozostaną we wspomnieniach. Wzbogaciły dodatkowo ekspozycję obecnej wystawy, którą można oglądać do końca lutego.
Kolejne zajęcia nie mniej niż poprzednie postawiły przed uczestnikami wysoką poprzeczkę. „Miasta świata”, stworzone w technice mieszanej, stały się powodem do dyskusji na temat architektury, cudów świata, czy najbardziej rozpoznawalnych budowli i aglomeracji światowych.
Wielką przygodę z wielkoformatowymi dziełami uczestnicy zajęć mieli okazję przeżyć w drugiej połowie ferii. Pierwszym krokiem zajęć było zapoznanie się z twórczością Jacksona Polloka – słynnego przedstawiciela nurtu action painting – malarstwa gestu, autora własnego stylu tworzenia z charakterystycznym kapaniem farb na płótno. Drugim etapem artystycznych działań było krótkie wprowadzenie przez instruktora do techniki graficznej – monotypii. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do pracy tworząc niezwykle ekspresyjne abstrakcje. Tylko bogata wyobraźnia młodego twórcy mogła wydobyć z nierzeczywistych plam barwnych rzeczywiste postaci – „Stworki-Potworki” – temat zajęć. Powstało kilkanaście interesujących dzieł eksponowanych na szybach pawilonu wystawienniczego na dziedzińcu Centrum Kultury. Dla zwiedzających olkuskie muzea stanowiło to dodatkową atrakcję.
Ostatnim tematem ferii było origami – powszechnie znana japońska technika składania papieru. Dzieci miały za zadanie nie tylko odpowiednio złożyć kartkę papieru, ale także stworzyć z niej oraz ozdobić przedmiot codziennego użytku. Powstały piękne, niezwykle oryginalne oraz praktyczne prezenty dla bliskich – portfele. Zajęcia w Centrum Kultury MOK prowadziły pracownice muzeum, instruktorzy plastyki i ceramiki: Klaudia Zub-Piechowicz i Wioletta Sarota-Stach.
Przeszło 30 osób wzięło udział w dwóch wycieczkach zorganizowanych podczas ferii w ramach akcji „Bliżej historii”. Kilkanaście osób uczestniczyło w wycieczce „Spacer po historii Olkusza”, jaka odbyła się w piątek 22 stycznia. Uczestnicy wycieczki wędrowali śladami dawnych fortyfikacji miejskich, dowiedzieli się sporo ciekawostek o historii miasta, olkuskim ratuszu, mennicy, klasztorze Augustianów i podziemiach. Następnie zwiedzali bazylikę mniejszą pw. św. Andrzeja Apostoła. Odwiedzili także Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie otrzymali bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski. Na zakończenie zobaczyli wystawę „Rabsztyn w sztuce” prezentowaną w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32.
Kolejna wycieczka zatytułowana „Śladami herbów i gmerków olkuskich” odbyła się w środę 27 stycznia i także wzięło w niej udział kilkanaście osób. Wycieczka odbywała się w formie questu opracowanego specjalnie na tę okazję. Uczestnicy wycieczki otrzymali karty zadań, a następnie wędrowali po olkuskiej starówce śladami herbu Olkusza i gmerków olkuskich mieszczan. W trakcie spaceru musieli rozwiązywać zagadki związane z herbami, gmerkami i historią Olkusza.
Odwiedzili także Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie dostali pieczątki potwierdzające przejście questu oraz otrzymali bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski. Po spacerze, w Centrum Kultury MOK uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach plastycznych. Pod kierunkiem instruktora mieli za zadanie wymyślić i narysować swój własny gmerk, w czym wykazali się wielką pomysłowością i wyobraźnią. Spotkania z historią Olkusza przygotował Jacek Sypień, historyk, regionalista, pracownik Punktu Informacji Turystycznej MSiT.
MOK Olkusz