gry i zabawy ruchowe

Ponad 1870 olkuszan i gości spoza naszego miasta wzięło udział w zajęciach przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury na czas zimowej przerwy w nauce. Urozmaicona oferta dała okazję do atrakcyjnego spędzenia ferii miłośnikom kina i teatru, adeptom sztuk plastycznych, muzyki oraz tańca, a także pasjonatom historii. Zajęcia te odbywały się w Miejskim Domu Kultury, muzeach Centrum Kultury MOK oraz w plenerze. W kinie „Zbyszek” o godz 11 i 13 w poniedziałki i piątki nieodpłatnie wyświetlane były filmy niespodzianki, zaś czwartkowymi popołudniami przed najmłodszą widownią występowali aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Spektakle „Tajemnice niezwykłego miasta” oraz „Pieski świat” nie tylko bawiły i zachęcały dzieci do aktywnego w nich udziału na scenie, ale też edukowały w zakresie ekologii oraz bezpieczeństwa na drodze.

zabawy teatralno taneczneElementy teatralne oraz taneczne łączyły zabawy, które przygotowała i prowadziła dla dzieci Ola Ziarnik-Mizgier. W MDK odbywały się w te ferie również gry i zabawy ruchowe, warsztaty taneczne dla maluchów oraz otwarte spotkania z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej pod kierunkiem instruktor Beaty Nowak. Zarówno do kilkulatków, jak i starszych, a także dorosłych uczestników adresowane były kolejne otwarte warsztaty, podczas których Kamil Wołoszyn i instr. Michał Mączka wprowadzali uczestników w tajniki rytmów i gry na bębnach.

ceramika Jak co roku nie zabrakło też równie lubianych zajęć dla utalentowanych artystycznie olkuszan. Były wśród nich warsztaty ceramiczne pt. „Mój pupil” pod kierunkiem instr. Wioletty Saroty-Stach i zajęcia plastyczne pt. „Akwarelowe śnieżynki”, zaś instr. Adam Sowula po raz kolejny zorganizował dla wszystkich chętnych zimowy plener fotograficzny.

zajecia w muzeum 1Razem z zakończeniem ferii zimowych, dobiegła końca akcja „Ferie w muzeum 2016”, zorganizowana i przygotowana przez olkuskie Centrum Kultury MOK, skierowana jako propozycja warsztatowa do dzieci i młodzieży. Uczestnicy z Olkusza i spoza naszego miasta nie mieli powodów do nudy. Oferta zajęć edukacyjno-plastycznych przybliżyła uczestnikom zagadnienia z zakresu historii, technik plastycznych, historii sztuki oraz architektury.

akwarelowe sniezynkiMieli oni okazję poszerzyć wiedzę na temat olkuskich kolekcji muzealnych oraz zainspirować się pracami swoich młodszych i starszych kolegów zgromadzonych na wystawie czasowej „Rabsztyn w sztuce”. Pod czujnym okiem instruktora dzieci poznawały i uczyły się wykorzystywać nieszablonowe techniki plastyczne, własne obserwacje oraz wiadomości na temat zamku w Rabsztynie – jednej z największych atrakcji turystycznych miasta i gminy Olkusz. Prace inspirowane wystawą okazały się być niezwykłe, a opowieści na długo pozostaną we wspomnieniach. Wzbogaciły dodatkowo ekspozycję obecnej wystawy, którą można oglądać do końca lutego.
 zajecia w muzeum 2Kolejne zajęcia nie mniej niż poprzednie postawiły przed uczestnikami wysoką poprzeczkę. „Miasta świata”, stworzone w technice mieszanej, stały się powodem do dyskusji na temat architektury, cudów świata, czy najbardziej rozpoznawalnych budowli i aglomeracji światowych.

zajecia w muzeum 3Wielką przygodę z wielkoformatowymi dziełami uczestnicy zajęć mieli okazję przeżyć w drugiej połowie ferii. Pierwszym krokiem zajęć było zapoznanie się z twórczością Jacksona Polloka – słynnego przedstawiciela nurtu action painting – malarstwa gestu, autora własnego stylu tworzenia z charakterystycznym kapaniem farb na płótno. Drugim etapem artystycznych działań było krótkie wprowadzenie przez instruktora do techniki graficznej – monotypii. Po części teoretycznej dzieci przystąpiły do pracy tworząc niezwykle ekspresyjne abstrakcje. Tylko bogata wyobraźnia młodego twórcy mogła wydobyć z nierzeczywistych plam barwnych rzeczywiste postaci – „Stworki-Potworki” – temat zajęć. Powstało kilkanaście interesujących dzieł eksponowanych na szybach pawilonu wystawienniczego na dziedzińcu Centrum Kultury. Dla zwiedzających olkuskie muzea stanowiło to dodatkową atrakcję.
 bebnyOstatnim tematem ferii było origami – powszechnie znana japońska technika składania papieru. Dzieci miały za zadanie nie tylko odpowiednio złożyć kartkę papieru, ale także stworzyć z niej oraz ozdobić przedmiot codziennego użytku. Powstały piękne, niezwykle oryginalne oraz praktyczne prezenty dla bliskich – portfele. Zajęcia w Centrum Kultury MOK prowadziły pracownice muzeum, instruktorzy plastyki i ceramiki: Klaudia Zub-Piechowicz i Wioletta Sarota-Stach.
 plener fotoPrzeszło 30 osób wzięło udział w dwóch wycieczkach zorganizowanych podczas ferii w ramach akcji „Bliżej historii”. Kilkanaście osób uczestniczyło w wycieczce „Spacer po historii Olkusza”, jaka odbyła się w piątek 22 stycznia. Uczestnicy wycieczki wędrowali śladami dawnych fortyfikacji miejskich, dowiedzieli się sporo ciekawostek o historii miasta, olkuskim ratuszu, mennicy, klasztorze Augustianów i podziemiach. Następnie zwiedzali bazylikę mniejszą pw. św. Andrzeja Apostoła. Odwiedzili także Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie otrzymali bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski. Na zakończenie zobaczyli wystawę „Rabsztyn w sztuce” prezentowaną w Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32.

spektaklKolejna wycieczka zatytułowana „Śladami herbów i gmerków olkuskich” odbyła się w środę 27 stycznia i także wzięło w niej udział kilkanaście osób. Wycieczka odbywała się w formie questu opracowanego specjalnie na tę okazję. Uczestnicy wycieczki otrzymali karty zadań, a następnie wędrowali po olkuskiej starówce śladami herbu Olkusza i gmerków olkuskich mieszczan. W trakcie spaceru musieli rozwiązywać zagadki związane z herbami, gmerkami i historią Olkusza.

zajecia taneczne

Odwiedzili także Punkt Informacji Turystycznej MSiT, gdzie dostali pieczątki potwierdzające przejście questu oraz otrzymali bezpłatne materiały promocyjne Olkusza i Małopolski. Po spacerze, w Centrum Kultury MOK uczestnicy wycieczki wzięli udział w zajęciach plastycznych. Pod kierunkiem instruktora mieli za zadanie wymyślić i narysować swój własny gmerk, w czym wykazali się wielką pomysłowością i wyobraźnią. Spotkania z historią Olkusza przygotował Jacek Sypień, historyk, regionalista, pracownik Punktu Informacji Turystycznej MSiT.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze