1

W listopadzie 2016 r. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zorganizował nowe otwarte zajęcia dla dzieci pn. „Gdzie mieszka sztuka?”. Te łączące edukację z zabawą happeningowe warsztaty okazały się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Po listopadowym spotkaniu popularyzującym malarstwo, w środę 21 grudnia 2016 r. odbyło się kolejne, poświęcone muzyce. Podobnie jak poprzednio tak i tym razem dzieci bawiły się wyśmienicie, przede wszystkim zaś odniosły pierwsze sukcesy w tej dziedzinie sztuki. Drugie, muzyczne warsztaty z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” zorganizował oraz poprowadził Michał Mączka, altowiolista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownik Działu Artystycznego i instruktor Pracowni Muzycznej olkuskiego MOK. W świat sztuki brzmień postanowił wprowadzić dzieci za pomocą… kolorowych rurek. Te zarazem proste i pomysłowe pomoce dydaktyczne podczas uderzania nimi, np. w podłogę, wydają określone dźwięki. Rurki opatrzone są muzycznymi oznaczeniami wydawanych przez nie dźwięków, a dodatkowo, ze względu na najmłodszych użytkowników, każdemu z tonów odpowiadają różne kolory rurek.

2

Mając takie instrumenty pozostaje jeszcze jeden problem. Trzeba przecież wyposażyć nie znających nut małych muzyków w odpowiedni dla nich zapis kompozycji. Ale od czego jest pomysłowość? Tekst wybranej na zajęcia piosenki zapisany został symbolizującymi nuty kolorami, taki samymi jak kolory rurek. Dzięki temu dzieci wiedziały już, w którym momencie należy użyć rurki takiej, a nie innej barwy.

3

Metoda okazała się niezwykle skuteczną, bowiem dyrygowana przez Michała Mączkę dziecięca orkiestra już po kilku próbach zagrała swój pierwszy mini koncert. Zanim to jednak nastąpiło maluchy najpierw oswajały się z niezwykłymi instrumentami i uczyły się używać ich tak, by jak najlepiej wydobywać dźwięki. Potem opanowały konieczną w orkiestrze współpracę, czyli skoordynowanie gry poszczególnych sekcji. Dzieci podzielone były bowiem na grupy posługujące się rurkami o różnych brzmieniach.

4

Dla ułatwienia prowadzący zajęcia przećwiczył ze swymi podopiecznymi oddzielnie każdą z części wybranego utworu. Połączenie ich w finałowym występie dało imponujący zarówno dla członków orkiestry, jak i słuchaczy efekt. Mile zaskakujący tym bardziej, że przygotowania trwały niespełna godzinę.

Podobnie jak poprzednie malarskie, tak i muzyczne warsztaty zostały zarejestrowane kamerą. Filmik opublikowany jest już na www.facebook.com/mokolkusz. Być może też kiedyś któryś z uczestników tych zajęć zabłyśnie na słynnych scenach i oglądać go będziemy w telewizji?

5

Kolejne spotkanie z cyklu „Gdzie mieszka sztuka?” odbędzie się w środę 18 stycznia 2017 r. o godz. 17.00 w MDK, a jego tematem będzie taniec. Już dziś wszystkie dzieci serdecznie na zajęcia te zapraszamy.

MOK Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments