Powiat

Temat parkowania to niekończąca się historia. Tym razem do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik, który narzeka na samochody ciężarowe zajmujące miejsca przeznaczone dla „osobówek”. Postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawiają się przepisy dotyczące parkowania TIR-ów w trenie zabudowanym.

Niedawno skontaktował się z nami mieszkaniec Bukowna, który chciałby wyjaśnić kwestię parkowania samochodów ciężarowych na osiedlowych parkingach. – Z tego, co mi wiadomo, przepisy zakazują postoju takich pojazdów w obszarze zabudowanym. Powinny one być zostawiane na wyznaczonych do tego celu i oznakowanych parkingach. Tymczasem w Bukownie przy cmentarzu często stoi TIR. W Olkuszu zaś można spotkać takie auto przy bloku TBS na osiedlu Młodych. Zgłaszanie takich sytuacji na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nic nie daje. Czy da się coś z tym zrobić? – czytamy w mailu, jaki wpłynął na naszą redakcyjną skrzynkę. Jako dowód do wiadomości załączone zostaje zdjęcie obrazujące jedną z takich sytuacji. Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej.

Co wynika z obowiązującego prawa?

O wyjaśnienie kwestii parkowania aut ciężarowych na osiedlach prosimy przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. – Przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, jak również przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie nie zawierają uregulowań umożliwiających określenie wymaganych prawem parametrów miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Według obowiązującego  prawa parkowanie samochodów ciężarkowych na osiedlowych parkingach jest niedozwolone. Stanowi o tym przepis art. 49 ust. 2 pkt 5. Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który  dotyczy bezpośrednio tego, gdzie zabrania się postoju. – tłumaczy podkom. Katarzyna Matras, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Nasza rozmówczyni podkreśla, iż przepis ten mówi wyraźnie o zakazie postoju na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 ton, lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami. Warto jednak mieć na uwadze, że przepisy ruchu drogowego obowiązują jedynie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu. Jeżeli pojazd zaparkowany jest poza takimi miejscami, czyli np. na terenie prywatnym lub też na innej drodze niebędącej drogą publiczną, kierujący nie popełnia wykroczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zaparkowany pojazd utrudnia widoczność innym kierującym lub pieszym i stwarza zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Co mówią policyjne statystyki?

Od Policjantów dowiadujemy się, że w Bukownie nie prowadzono spraw dotyczących niewłaściwego parkowania samochodów ciężarowych w rejonie ulicy Nowej. Od początku roku nie odnotowano takich zgłoszeń wynikających z Krajowej Mamy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub zgłoszeń telefonicznych. W ubiegłym roku na KMZB naniesiono jedno zgłoszenie, ale dotyczyło ono samochodu osobowego. Mundurowi przyznają jednak, że ciężarówki nie mogą parkować w tym miejscu.

– W przypadku Olkusza również nie mieliśmy w tym roku takich zgłoszeń. W ubiegłym roku na Mapie odnotowano trzy zgłoszenia dotyczące niewłaściwego parkowania samochodu ciężarowego. Zgłoszenia dotyczyły samochodu ciężarowego, który zaparkowany był po drugiej stronie ulicy naprzeciw bloku nr 5 przy ulicy Krasińskiego w Olkuszu, w pobliżu ciągu garaży. Droga ta nie posiada jednak statusu drogi publicznej, a więc parkowanie pojazdu w tym miejscu jest dozwolone – mówi Katarzyna Matras.

KMZB nie służy do informowania o nagłych zdarzeniach

Funkcjonariusze podkreślają, że każde zgłoszenie, zarówno telefoniczne, jak i naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, jest przez nich sprawdzane. Dotyczy to również informacji o niewłaściwym parkowaniu samochodów ciężarowych. W Komendzie Powiatowej Policji w Olkuszu do obsługi zdarzeń kryminalnych i związanych z ruchem drogowym wyznaczono koordynatorów, którzy na bieżąco monitorują obszary pod kątem zagrożeń nanoszonych na mapę.  Mundurowi sporządzają z tego kartę weryfikacji zagrożenia, którą przekazują odpowiedniemu kierownikowi komórki organizacyjnej.

Na weryfikację takich doniesień i ich potwierdzenie policjanci mają 7 dni.  To właśnie na tej podstawie podejmowane są działania mające na celu wyeliminowanie zagrożenia. Może więc zdarzyć się, że zanim patrol zjawi się na miejscu, pojazdu może już tam nie być. – Mapa nie służy do informowania o nagłych zdarzeniach, które wymagają natychmiastowej interwencji policji. W razie zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji należy korzystać z numerów alarmowych 112, lub 997.  Zgłoszenia dokonywane telefonicznie mogą być anonimowe. Nie trzeba wtedy podawać swoich danych – przypomina rzeczniczka olkuskiej Komendy.

Fot.: nadesłane przez Czytelnika

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kolo
kolo
3 lat temu

A za TIRem jak na dłoni dwa wraki, co burmistrz nie umie usunąć.. ale zabawa na całego na basenie to jego..

konkret
konkret
3 lat temu

Czy jakiś „ekspert” może wypowiedzieć się o tym znaku co stoi w Bukownie? Strefa ruchu, dotyczy zatoki postojowej. Co to jest za combo? Kto ustawił ten znak i za czyją zgodą?
Zatoka postojowa jest częścią składową drogi, a ulica Nowa w Bukownie jest drogą publiczną.
Pytanie drugie: gdzie w Olkuszu lub w jego okolicach znajduje się parking dla pojazdów typu „tir”?
Pojazd ze zdjęcia parkuje w tym z miejscu już dobre 4 lata ale widzę że „społecznicy” nie mogą znieść tego faktu chociaż ten parking przez 363 dni w roku jest pusty. Pozostałe dwa dni w których jest wykorzystywany to 1 i 2 listopada.