jezyki_zs_3_11

W finale XI Międzyszkolnego Konkursu Języków Obcych dla Gimnazjów Powiatu Olkuskiego wyłoniono trzynastu laureatów w dwóch kategoriach: język angielski i język niemiecki. Do językowych zmagań, organizowanych przez Zespół Szkół nr 3 w Olkuszu, przystąpili uczniowie z ośmiu gimnazjów: z Olkusza, Klucz, Bukowna, Bolesławia i Wolbromia.

Najlepszą znajomością języka angielskiego wykazali się kolejno: Paulina Koryczan (Gim. nr 3 w Olkuszu), Joanna Lach (Gim. nr 1 w Bukownie), Joanna  Mistela (Gim. nr 1 w Olkuszu),  Agnieszka Szczepanek (Gim. nr 1 w Wolbromiu), Mateusz Pietrzyk (Gim. nr 1 w Bukownie) i Tomasz Syguła  (Gim. w Kluczach).

Aleksandra Taborek (Gim. nr 1 w Bukownie), Mikołaj Piechowicz (Gim. nr 3 w Olkuszu), Patryk Riemer (Gim. w Kluczach), Marta Piasny (Gim. nr 3 wjezyki_zs_3 Olkuszu), Angelika Mrówka (Gim. w Kluczach), Joanna Czerwińska (Gim. w Kluczach) i Anna Gęgotek (Gim. nr 4 w Olkuszu) to laureaci konkursu z języka niemieckiego.

W pierwszym etapie wyłoniono uczniów, którzy uzyskali sześć najlepszych wyników. W finale gimnazjaliści musieli opisać przedstawione obrazki i odpowiedzieć na trzy pytania, a także wykazać się umiejętnością rozmów i relacjonowania wydarzeń. Oceniany był poziom znajomości słownictwa i struktur językowych, płynność wypowiedzi, intonacja, wymowa, logiczna  i wielostronna argumentacja, a przede wszystkim pełna i zgodna z treścią polecenia odpowiedź.

Zdaniem organizatorów uczestnicy reprezentowali bardzo wyrównany poziom, a różnice punktowe między poszczególnymi uczestnikami były niewielkie.  – Z każdej szkoły do konkursu mogło przystąpić tylko pięć osób w ramach jednego języka, dlatego trafiają do nas najczęściej tzw. „perełki”, czyli uczniowie, którzy interesują się nauką języków obcych, uczestniczą w konkursach i olimpiadach organizowanych przez kuratorium. Niektórzy spędzają wakacje za granicą, wyjeżdżają na obozy językowe. Uczestnicy są dobrze przygotowani. Radzą sobie z zadaniami na jezyki_zs_3_10poziomie matury podstawowej, jak rozumienie tekstu czytanego i słuchanego oraz gramatyki. W części ustnej także „zdają małą maturę” na poziomie podstawowym. Staramy się zachęcać uczniów do uczenia się języków obcych, stąd między innymi taka forma aktywizacji uczniów. Konkursy motywują do poszukiwań i głębszego poznawania języka, a także uczą  jak radzić sobie ze stresem i co daje współzawodnictwo. Jest to także sprawdzian i weryfikacja mocnych i słabych punktów ucznia. Dla organizatorów to również nowe wyzwania  – ocenia jedna z organizatorek.

Laureaci z trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane  przez Samorządowy Zespół Edukacji w Olkuszu oraz Dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu.  Pozostali finaliści nagrodzeni zostali upominkami od wydawnictw: Longman Pearson, WSIP, Macmillan. Organizatorami konkursu są dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu oraz Komisja Języków Obcych przy ZS nr 3 złożona z anglistów: Barbary Kowalik, Beaty Bernackiej, Edyty Źrałki, Dagmary Winiarczyk – Wiśniewskiej i Maryli Cichackiej oraz germanistów: Alicji Kajdy i Marii Szarkowicz – Piasny.

jezyki_zs_3_9

jezyki_zs_3_8

jezyki_zs_3_7

jezyki_zs_3_6

jezyki_zs_3_5

jezyki_zs_3_4

jezyki_zs_3_3

jezyki_zs_3_2

jezyki_zs_3_1

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
  Subskrybuj  
Powiadom o