Powiat

Wszystkie samorządy z terenu powiatu olkuskiego zadeklarowały, że wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, zajmą się sprzedażą węgla swoim mieszkańcom. Osoby zainteresowane zakupem surowca mogą już kontaktować się z urzędnikami.

W czwartek, 3 listopada b.r., w życie weszła ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Uchwalone przepisy regulują dystrybucję i sprzedaż węgla przez jednostki samorządu terytorialnego. Z ustawy wynika, że samorządy do 30 kwietnia 2023 roku będą mogły kupować preferencyjnie węgiel kamienny z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Sprzedażą węgla zgodnie z rozporządzeniem ministra aktywów państwowych zajmie się 6 przedsiębiorstw: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Niedługo po wejściu w życie nowych przepisów pięciu włodarzy gmin leżących na terenie naszego powiatu wydało wspólne oświadczenie dotyczące realizacji zapisów ustawy. – Informujemy, że Gminy: Bolesław, Bukowno, Klucze, Olkusz i Trzyciąż przystępują do programu dystrybucji węgla. W chwili obecnej trwa koordynacja działań z podmiotami zewnętrznymi, których udział jest niezbędny do realizacji przedsięwzięcia. Niezależnie od powyższego, chcąc maksymalnie usprawnić proces dystrybucji węgla, od najbliższego poniedziałku 7 listopada 2022 roku zapraszamy naszych Mieszkańców do składania wniosków o zakup węgla na preferencyjnych warunkach. Stosowne formularze do pobrania znajdują się na stronach internetowych naszych Gmin oraz w kierowanych przez nas urzędach – deklarują: Krzysztof Dudziński, Mirosław Gajdziszewski, Norbert Bień, Roman Piaśnik i Roman Żelazny.

Oddzielne oświadczenie zamieściły na swojej stronie internetowej władze Wolbromia. – Urząd Miasta i Gminy Wolbrom zwraca się z prośbą o zgłaszanie się osób zainteresowanych zakupem węgla kamiennego (orzech, groszek, ekogroszek, miał) w ramach zakupu preferencyjnego w celu ustalenia ilości zapotrzebowania na wskazany asortyment przez gospodarstwa domowe znajdujące się na terenie Gminy Wolbrom, w których wykorzystuje się węgiel i paliwa węglopochodne – czytamy w komunikacie.

 Rolą samorządów będzie m.in. określenie liczby gospodarstw w gminie zainteresowanych węglem oraz podpisanie umowy z podmiotem wprowadzającym węgiel do obrotu. Gminy będą kupować węgiel po cenie maksymalnej 1500 zł brutto za tonę. Następnie, w ramach zakupu preferencyjnego, będzie on sprzedawany po cenie nie wyższej niż 2000 zł brutto za tonę, plus koszt transportu z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego.

Węgiel po preferencyjnej cenie będzie mogła kupić osoba, której wypłacono lub przyznano dodatek węglowy lub która ma wpisane lub zgłoszone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Ciepła jako główne źródło ciepła – źródło węglowe. Z godnie z ustawą mieszkańcy będą mogli dokonywać zakupów węgla w dwóch etapach: pierwsza transza (1,5 tony) do końca bieżącego roku oraz druga transza (1,5 tony) do końca kwietnia przyszłego roku.

Fot.: pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze