20 stycznia o godzinie 19.00 w Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Olkuszu odbył się koncert Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka pod dyrekcja płk. Stanisława Strączka. Zespół liczył 35 osób odświętnie ubranych w ludowe stroje górali białych. W skład orkiestry wchodziło pięcioro solistów; Arkadiusz Lipień z sekcji kornetów, Jarosław Strączek z sekcji trąbek i troje wokalistów Anna Gromala , Małgorzata Duda oraz Marcin Wnęk. Występ rozpoczął się poruszającym wykonaniem najbardziej tradycyjnych polskich kolęd, następnie mieliśmy przyjemność usłyszeć piosenkę „White Chrismas” która przeprowadziła nas w inną tematykę utworów.
Orkiestra Łęcka bowiem uraczyła nas bardzo bogatym repertuarem wykraczającym daleko poza kolędy , zademonstrowano nam marsze, pieśni religijne, patriotyczne, aranżacje kompozycji muzyki filmowej i uznanych już za klasykę gatunku utwory muzyki popularnej a także oczekiwane góralskie pieśni. Wszystkie one zostały opracowane klasycznie i profesjonalnie wykonane przez orkiestrę której liczne różnorodnie brzmiące instrumenty nadały znajomym piosenkom nową głębię i wyraz . Niesamowite wrażenie wzbudziło zaśpiewanie „Serdeczny kraj” przez solistkę Anne Gromalę, której kryształowy głos wypełnił przestrzeń kościoła. Dane nam było zasłuchać się w „Santa Maria del la Mer”, „Can you feel the love tonight” Eltona Johna, utwór Ennio Morricone z filmu „Misja”, zgrabnie przeplatające się z kompozycjami instrumentalnymi takimi jak „Lekka Kawaleria” czy motyw przewodni z filmu „Janosik”. Wielkim urokiem odznaczały się piosenki góralskie z cieszącą ucho gwarą i zaczepnymi góralskimi zwrotami. Szczególnie udane było wykonanie „Hej, Janicku siwy włos”, którą wokaliści urozmaicili mimiką i gestami podkreślającymi treść piosenki. W repertuarze nie zabrakło „Góralu czy ci nie żal”. Koncert zakończono podniosłą pieśnią „Marsz Polonia” zagraną przy stojącej publiczności. Na bis odegrano „Drodzy przyjaciele,” którym orkiestra pożegnała publiczność.
Orkiestra została założona w 1964 w Łącku przez Tadeusza Moryto, ówczesnego działacza kultur. Od tamtej pory uczestniczy w koncertach w kraju i zagranicą, uświetniając uroczystości państwowe i kościelne. Dla zainteresowanych więcej informacji zawiera strona internetowa http://www.orkiestra.lacko.pl/, na której można także odsłuchać muzyki tworzonej przez orkiestrę. Koncnert odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Olkuszu.
[quote name=”Judyta”]Bardzo dobrze napisany tekst. Czekam na kolejne powyższego autora. Pozdrawiam! :roll:[/quote]
Bożek, Szczurowska… już niedługo trudno będzie odróżnić Przegląd Olkuski od gazetki ściennej. A stara dobra szkoła wygrzewa plecy gdzieś na Hawajach 😕 .
…a białe nie jest białe.
Za sprawą katechety wszystko w tym Olkuszu się pochrzaniło. Znana Świecka Orkiestra Łącka za dobrych czasów peerelowskich grywała w domach kultury i salach widowiskowych DLA WSZYSTKICH dla nawiedzonych i dla ateistów. A dzisiaj grywa tylko dla nawiedzonych w kościołach. Z kolei do Miejskiego Ośrodka Kultury który jest dla wszystkich ryją się pod patronatem katechety nawiedzeni ze swoimi różnymi monotematycznymi kato-obrzędami. Nie wiem jak wam, ale mnie bozia jeszcze bardziej obrzydła.
Proponuję, aby tego typu artykuły zamieszczać w zakładce Religia, a nie Kultura. Ja rozumiem, że olkuski burmistrz z wykształcenia katecheta lubuje się i aktywnie włącza w przeróżne odpusty, obrzędy i życie kościelne, ale zniszczone upadające miasto nie tego od niego oczekuje. Panie Rzepka, Bozia Wszechmogąca powinna sobie bez Pana poradzić na swoim poletku, Olkusz niestety nie, zabierz się Pan do roboty.
[quote name=”tekst”]…Koncert odbył się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy w Olkuszu…[/quote] Rzepka niech się wreszcie weźmie do roboty i za to za co mu płacą gdyż miasto ruiną stoi, za opiekę nad kościelnymi obrzędami płacą proboszczom i biskupom!!!
To nie jest żadna kultura tylko religia, a religia z kulturą ma niewiele wspólnego. W Olkuszu, MIEŚCIE WYZNANIOWYM władza za wszelką cenę stara się zastąpić KULTURĘ prymitywną i monotematyczną wiarą i religią. Olkusz to wiocha w której rządzą pan i pleban, wiocha z klepiskiem pośrodku.
Bardzo dobrze napisany tekst. Czekam na kolejne powyższego autora. Pozdrawiam! 🙄