DSC02564 Kopiowanie

„Działo się to w Imbramowicach roku pańskiego 1917, rok przed zakończeniem I wojny światowej, na 14 dni przed rozpoczęciem wielkiej rewolucji październikowej w Rosji carskiej, pod okupacją austriacką” – czytamy w kronice obchodzącej właśnie piękny jubileusz 100-lecia jednostki OSP w tej miejscowości. Z tej okazji w niedzielę 25 czerwca strażacy, ich rodziny i sympatycy świętowali uroczyście podczas okolicznościowego pikniku.

W spisanej przez Stanisława Orczyka, jednego naczelników OSP Imbramowice i wójta gminy Jangrot w latach 1934- 1943 historii jednostki czytamy: „Na jednym z zebrań Kółka Rolniczego w Imbramowicach, 15 lipca 1917 roku wysunięto wniosek powołania Ogniowej Ochotniczej Straży Pożarnej w Imbramowicach, wieś to bowiem o zwartej zabudowie, wszystkie dachy kryte słomą”. Główny powód powstania idei o powołaniu do życia we wsi zinstytucjonalizowanej straży ogniowej był bardzo przyziemny – tego dnia nad położoną nieopodal wsią Mostek przeszła straszliwa burza z wyładowaniami atmosferycznymi, a od pioruna zapaliła się chałupa Nowaków. Przechodzący wtedy przez Mostek mieszkańcy Małyszyc Jan i Ludwik Furgałowie zaczęli namawiać gapiów, patrzących na pożogę, aby ratowali mienie pogorzelców i zadbali o bezpieczeństwo sąsiadów. Okazało się jednak, że mieszkańcy woleli bronić kolejnych domostw przed ogniem świętymi obrazami, ponieważ „pożaru od pioruna gasić nie wolno, bo to dopust Boży”… „Bezbożnicy” Furgałowie zostali za swoją agitację pogonieni ze wsi, ale zdarzenie na tyle przemówiło do ich wyobraźni, że postanowili zadbać o minimum bezpieczeństwa pożarowego we własnej parafii. Z tej przyczyny, po załatwieniu formalności z władzami zaborczymi na zebraniu Kółka Rolniczego w Imbramowicach 20 października 1917 r. powołano pierwszą w gminie ochotniczą jednostkę gaśniczą. W skład jej zarządu weszli: Lucjan Ostojski – prezes, Antoni Zwolski – naczelnik , Mikołaj Żerdka -sekretarz, Kajetan Domagała – skarbnik i Ignacy Domagała – gospodarz. Do straży zapisało się 30 ochotników.

W roku 1922, kiedy parcelowano majątek państwowy w Imbramowicach, braci strażackiej przydzielono działkę ziemi o pow. 0.48 a pod budowę remizy. Niestety grunt pod budowę strażnicy nie bardzo się nadawał, więc strażacy ziemię sprzedali, a za uzyskane pieniądze kupili inny, na którym stanęła ich nowa, drewniana siedziba. Na dwa lata przed rozpoczęciem II wojny światowej, podczas rocznicy powołania straży, poświęcono pierwszy sztandar jednostki.

Okres wojny i pierwsze lata po wyzwoleniu nie były łatwe dla OSP, ale ochotnicy zawsze chętnie rzucali się na ratunek ludzkiego życia i dobytku, udzielając sąsiadom bezinteresownego wsparcia. Z okazji 20-lecia Polski Ludowej oraz 60-lecia istnienia jednostki strażacy z Imbramowic postanowili w czynie społecznym wybudować nową remizę, jednakże murowany Dom Strażaka, a w jego garażu nowy bojowy samochód oddano do użytku dopiero w 1978 r.

Obchodzony w ostatnią niedzielę jubileusz setnej rocznicy powstania OSP w Imbramowicach stał się okazją do wspomnień, a także wielu podziękowań i gratulacji. Świętowanie druhowie rozpoczęli od mszy św. w kościele parafialnym, a następnie udali się na plac przed własną remizą. Tam zasłużonych ochotników, a także osoby wspierające uhonorowano medalami i pamiątkowymi odznaczeniami. Najważniejsze z nich – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, odznaczenie nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP otrzymał dh Stanisław Nowicki z Imbramowic, a Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa wręczono druhom Januszowi Ciępce i Tomaszowi Pęchalskiemu. Strażacy z Imbramowic dziękowali też za dobrą współpracę władzom gminy Trzyciąż, a wójt Roman Żelazny i przewodniczący Rady Gminy Lucjan Gajda znaleźli się w gronie osób uhonorowanych medalami okolicznościowymi.

Podczas uroczystości odsłonięto również pamiątkową tablicę upamiętniającą 100-lecie, a proboszcz parafii w Imbramowicach ks. Zbigniew Szewczyk poświęcił nowy sztandar, będący repliką pierwszego sztandaru jednostki, którego chrzestnymi zostali: Jan Książek, Zbigniew Marchwiarz, Agnieszka Paluch i Agnieszka Gąsior. Przybyły na uroczystości członek Zarządu Głównego OSP RP w Warszawie starszy brygadier Adam Domagała odznaczył sztandar Złotym Znakiem Związku OSR RP.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości mieszkańców Imbramowic i licznie przybyłych gości bawili na scenie uczniowie NSP z Imbramowic, Włościańska Orkiestra Dęta z Zagórowej oraz zespół Mila, a potem do późnej nocy trwała zabawa na witającym lato festynie pod hasłem „Powrót do tradycji w noc świętojańską”.

{joomplu:69370}{joomplu:69334}{joomplu:69313}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze