zawody_osp_w_gorenicach

Ochotnicza Straż Pożarna z Osieka wygrała rywalizację w corocznych Miejsko – Gminnych Zawodach Strażackich, które w ostatni weekend odbyły się na terenie obiektów sportowych Leśnika w Gorenicach. Do rywalizacji sportowo – pożarniczej przystąpiło dziewięć jednostek OSP z gminy Olkusz. Turniejowi towarzyszyły pokazy strażackich umiejętności i prelekcje dotyczące bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą. To była niedziela pełna wrażeń.

Strażacy startowali w dwóch konkurencjach. Zawodnik pierwszej zmiany„sztafety pożarniczej” dobiegał do ustawionego na torze węża W-75, chwytał jeden z łączników z zadaniem połączenia go z nasadą wlotową rozdzielacza. Następnie docierał do strefy zmian i właśnie tam przekazywał prądownicę (symboliczną pałeczkę) kolejnemu zawodnikowi. Ważnym elementem dokonywania zmiany było przekazywanie prądownicy z ręki do ręki. Nie można było jej rzucić w kierunku kolegi z zespołu. Druga zmiana sztafety to bieg ze skokiem przez płotek lekkoatletyczny. Na trzecim odcinkuzawody_osp_w_gorenicach_1 wyznaczonego toru, strażacy musieli poradzić sobie z „rowem”, a na czwartym pobiegli slalomem wokół ustawionych w rzędzie tyczek. Kolejne przeszkody stanowiły równoważnia oraz ściana. Na ostatniej siódmej zmianie, zawodnik po dobiegnięciu do ustawionego węża W-52 i rozdzielacza, musiał połączyć rozdzielacz z wężem, a wąż z prądownicą. Dopiero wtedy można było dobiec do mety i rozejrzeć się, jak poradziła sobie konkurencja. Łączny dystans sztafety wyniósł 350 metrów. W drugiej konkurencji, a więc w „ćwiczeniu bojowym” zawodnicy mieli za zadanie dobiec do sprzętu, zbudować linię ssawną, linię główną, dwie linie gaśnicze, uruchomić motopompę oraz zassawanie wody, podać dwa prądy wody ze stanowisk gaśniczych i na samym końcu strażacy musieli obrócić lub złamać tarczę prądem wody. Należało też przewrócić ustawione pachołki.

Końcową klasyfikację startujących drużyn pożarniczych w tego typu zawodach ustala się na podstawie sumy punktów uzyskanych w obu konkurencjach. Tutaj zasady przyznawania miejsc na podium są nieco inne niż zwykle, bowiem zwycięża zespół, który uzyska najmniejszą ilość oczek. Wygrało OSP Osiek 102,70 pkt., przed OSP Zawada – 103,94 pkt. i OSP Zederman – 105,80 pkt. Gospodarze, a więc OSP Gorenice sklasyfikowano na 6. miejscu. Turniejową stawkę uzupełnili strażacy ochotnicy z Olkusza, Braciejówki, Zimnodołu, Żurady i Kosmolowa. Na pierwszą trójkę gorenickich zawodów czekały nagrody pieniężne, ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Dariusza Rzepkę. – Podobne zawody każdego roku organizuje kto inny. Tym razem wypadło na nas. Chcieliśmy aby to nasze strażackie spotkanie trwało cały dzień i nie ograniczało się jedynie do zawodów. Dlatego przygotowaliśmy dla naszych mieszkańców i gości dodatkowe atrakcje – mówi Krzysztof Gąsiorowski, Sekretarz Zarządu OSP Gorenice.

zawody_osp_w_gorenicach_3Niedługo po zakończeniu zawodów swoje umiejętności zaprezentowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, którzy przeprowadzili symulację akcji ratowniczej. Najpierw pocięli samochód, a później osobie z jego wnętrza udzielili pierwszej pomocy. Ciekawostką jest fakt, że samochód dla wykonaniu pokazu, użyczył sołtys Gorenic, Andrzej Chmielewski. „Służbowe auto Sołtysa” jednak już dawno nie nadawało się do użytku. Po efektownej prezentacji, prelekcję „Bezpieczny wypoczynek nad wodą” wygłosił asp. Wojciech Staufer – Kamiński z Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie. Dzieci przyglądające się poczynaniom dorosłych miały również niepowtarzalną okazję obejrzenia z bliska łodzi policyjnej. Przy okazji strażackiego święta rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Praca strażaka”, w którym udział wzięli uczniowie miejscowej szkoły podstawowej. – Najmłodsi mocno nas zaskoczyli. Nie liczyliśmy na aż tak duże zainteresowanie naszym pomysłem. W sumie konkursowe jury miało do oceny 58 prac – cieszy się druh Krzysztof Gąsiorowski. W klasie 0 zwyciężył rysunek Szymona Potery, w klasach starszych pierwsze miejsca zajęli: Kamila Dąbek, Kacper Zajega, Kinga Cieluch, Olga Berkowicz, Tomasz Knapczyk oraz Asia Ziarnik. Laureaci mogli liczyć na maskotki ufundowane przez gorenickich strażaków, natomiast wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki oraz koszulki przypominające o ubiegłorocznych obchodach 70 – lecia istnienia OSP w Gorenicach, ufundowane przez firmę IM PATECKI, Dealera KIA Kraków – Kielce. Dodatkowo Jacek Majcherkiwicz przekazał nazawody_osp_w_gorenicach_2 loterię swój obraz. Został on rozlosowany wśród uczestników. Organizatorzy tegorocznych zawodów OSP zadbali również o rozprowadzenie pamiątkowych folderów.

Wzorem poprzednich imprez organizowanych w Gorenicach, na najmłodszych przez cały dzień czekały dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Funkcjonowało też stoisko gastronomiczne. Niedzielę pełną wrażeń zakończyła zabawa taneczna z udziałem piłkarzy Leśnika Gorenice, którzy po powrocie z ostatniego w tym sezonie meczu wyjazdowego oficjalnie świętowali powrót na boiska A -klasy. – Podziękowań jest wiele. Od władz miasta i powiatu, poprzez  Sołtysa, Radę Sołecką, Szkołę Podstawową, a na piłkarskim Leśniku właśnie kończąc. Dziękuję serdecznie wszystkim i zarazem każdemu z osobna za wspieranie naszej codziennej działalności – mówił na zakończenie dnia Prezes OSP w Gorenicach, Stanisław Kurkowski.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:30734}{joomplu:30731}{joomplu:30704}{joomplu:30676}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze