pierwsza_pomoc1

Ostatnie tygodnie dla IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu są niezwykle owocne. Przed tygodniem pisaliśmy o międzynarodowej wymianie młodzieży, teraz uczniom z ul. Korczaka należy pogratulować po raz kolejny, bowiem licealiści – ratownicy na zakończenie poprzedniego tygodnia w Nowohuckim Centrum Kultury zajęli I miejsce w etapie okręgowym XX Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. W nagrodę, w dniach 8 – 10 czerwca olkuskie IV LO wyśle swoją delegację na zawody szczebla centralnego do Bydgoszczy.

Uczniowie „Czwórki” okazali się najlepsi spośród dwunastu zespołów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne województwa małopolskiego. W Krakowie, wszystkie ekipy musiały zmierzyć się z bardzo realistycznymi zdarzeniami pozorowanymi. Młodzież stanęła przed zadaniem udzielenia pomocy w sześciu różnych przypadkach: wypadek samochodowy z potrąceniem rowerzysty, amputacja urazowa palców dłoni, porażenie prądem dwóch osób z zatrzymaniem oddechu, upadek z dużej wysokości, krwotoki oraz padaczka. Podczas odgrywania scenek, uczestnicy wykonali 130 czynności pierwsza_pomoc2ratowniczych. Oprócz umiejętności praktycznych, pięcioosobowy zespół z Olkusza musiał wykazać się również znajomością wiedzy teoretycznej, a sam test do prostych nie należał. – Celem Mistrzostw jest propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy wśród społeczeństwa, szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Ważne jest także stałe podnoszenie umiejętności w tym zakresie. W wielu przypadkach, czynnikiem hamującym udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanej osobie, jest nie tyle brak dobrej woli, ile brak podstawowych umiejętności, a także strach na widok krwawiącej rany, złamanej kończyny czy nieprzytomnego człowieka. Nasza drużyna zwyciężyła, ponieważ teorię pierwszej pomocy przedmedycznej poparła świetną wiedzą praktyczną. Serdecznie im gratuluję – mówi opiekun olkuskich ratowników, Michał Masłowski. – Jestem spokojny o swoich wychowanków. Jeśli już będą musieli sprawdzić się w życiu codziennym, a nie tylko na manekinach, jestem przekonany, że świetnie sobie poradzą – dodaje nauczyciel.

Drużyna IV LO w krakowskich Mistrzostwa Pierwszej Pomocy wystąpiła w składzie: Monika Koch (jako kapitan zespołu), Katarzyna Chwast, Paulina Haberka, Maria Kamionka oraz Tomasz Dłubis. Z rąk organizatorów cała piątka odebrała puchar, dyplomy oraz nagrody indywidualne. Zwycięstwo na szczeblu okręgowym wiąże się jednocześnie z awansem do rywalizacji na poziomie centralnym. Wielki finał ratowniczych Mistrzostw na początku czerwca (od 8 do 10) w Bydgoszczy.

Fot: Zbiory IV LO

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze