lo1 witkacy

W ostatnim tygodniu maja młodzież ze szkolnego Koła Teatralnego „Emocje” , działającego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, uczestniczyła w dwudniowych, profesjonalnych warsztatach teatralnych przeprowadzonych w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Uczniowie mieli szansę poczuć się na chwilę jak profesjonalni aktorzy, a to wszystko za sprawą niesamowitych artystek na co dzień pracujących w tym teatrze.
Pierwszego dnia młodzież poznała teatr „zza kulis”. Miała okazję zobaczyć dużą, odnowioną scenę, która zmienia swój układ w zależności od wystawianego na niej spektaklu. Ciekawostką było również to, że wykonywanie większości elementów scenografii oraz między innymi makijaż należy do obowiązków samych aktorów. Po zwiedzeniu zakątków teatru, uczniowie uczestniczyli w zajęciach ruchowych przeprowadzonych przez panią  Agatę  Balcerowską Całkę, podczas których poznawali sztukę pantomimy i rozwijali swoją wyobraźnię. Uczyli się także panować nad swoimi gestami oraz dowiedzieli się,  jak należy poruszać się na scenie.

Sztukę Witkacego pozwoliła zrozumieć im pani Dorota Ficoń, znakomita aktorka teatru, pod której opieką drugiego dnia spróbowali swoich sił, przygotowując własne etiudy z wykorzystaniem wierszy patrona teatru – Ignacego Witkiewicza. Zwieńczeniem warsztatów było wspólne oglądanie spektaklu „Człapówki”, wystawionego na małej scenie, w którym zagrały wcześniej poznane aktorki. Artyści w trakcie spektaklu potrafili nawiązać doskonały kontakt z publicznością, dzięki czemu stworzyli niepowtarzalną atmosferę. Uczniowie byli pod wrażeniem ich pracy aktorskiej.

Warsztaty teatralne  w Zakopanem  odbyły się dzięki  uprzejmości i pomocy  pani teatrolog Iwony Pawłowskiej, która pracowała w Teatrze Witkacego oraz dzięki Radzie Rodziców finansującej  koszty przedsięwzięcia . Efekty pracy uczniów zostaną dopracowane i zaprezentowane społeczności szkolnej oraz rodzicom.

Tekst: I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze