Jesienią w centrum Olkusza pojawiło się 18 rzeźb gwarków. Niedawno uruchomiono specjalną aplikację, z pomocą której zainteresowani mogą poznać historię miasta. Wszystko to w ramach projektu „Srebrny szlak gwarków olkuskich”.

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to projekt, którego głównym celem projektu jest popularyzacja historii miasta w innowacyjny, ciekawy sposób, a także stworzenie charakterystycznej dla Olkusza atrakcji turystycznej. Każda z postaci opowiada o historii miasta. Szlak zaprojektowano w taki sposób, aby był on dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo, niewidomych i niesłyszących.

Gwarki można zobaczyć m. in. na ul. Basztowej obok murku przy kościele oraz przy baszcie, przy ul. Mickiewicza, na zrekonstruowanych fragmentach bramy sławkowskiej przy ul. Sławkowskiej, na rynku przy zejściu do podziemi, na ul. Krakowskiej i ul. Augustiańskiej, w parku przy ul. Mickiewicza, przy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska), przy ul. Górniczej przy Kamienicy Marszałkowskiej oraz na chodniku przed Zespołem Szkół nr 1, w pobliżu kamienicy Wielopolskich, na dziedzińcu Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, na murku naprzeciw PTTK, przy fontannach, na placu kościelnym przy dzwonnicy. Wykonaniem i montażem gwarków zajęła się wyłoniona w przetargu firma PPUH Łukasz Siuta z podkrakowskiego Cholerzyna.

Przy każdym z gwarków zamontowano tablice informacyjne. Całości dopełnia aplikacja o nazwie „Olkusz – Szlakiem Gwarków” na urządzenia mobilne, zrealizowana przez firmę Audiotour na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Nagrania są dostępne w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim; jest tez specjalna wersja dla najmłodszych. Z aplikacji mogą korzystać także osoby niesłyszące i niewidome (z tzw. audiodeskrypcją, gdzie lektor opisuje elementy otoczenia). Wirtualny audioprzewodnik można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore. – Aplikacja na telefony znakomicie uzupełnia cały Szlak Gwarków Olkuskich. Dzięki niej wędrowanie Szlakiem staje się jeszcze ciekawsze, pouczające oraz zabawne. Dziś właściwie każdy z nas dysponuje urządzeniem mobilnym, dlatego jest to atrakcja dla każdego. Sam Szlak Gwarków staje się coraz popularniejszy, o czym świadczą liczne zdjęcia rzeźb publikowanych w internecie – komentuje olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Dzięki aplikacji można poznać ciekawostki dotyczące gwarków i ich lokalizacji, informacje o mieście oraz mijanych na szlaku obiektach. – Poza tym audioprzewodnik oprowadza nas po szlaku, dając wskazówki do dalszej wędrówki. Podczas spaceru, na ekranie telefonu możemy także czytać instrukcje, wybierać kolejne nagrania oraz oglądać zdjęcia kolejnych rzeźb gwarków. Na ekranie jest widoczny plan Olkusza pokazujący rozmieszczenie poszczególnych figur gwarków i naszą lokalizację. Specjalnie dla nich przy rzeźbach gwarków zostały zamontowane tzw. beacony. Dzięki temu, wędrując szlakiem z uruchomioną aplikacją, gdy zbliżamy się do postaci gwarka, automatycznie włącza się kolejne nagranie – opowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

W ramach projektu dostępny jest także quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Na ulotce z questem znajduje się plan starówki z zaznaczoną lokalizacją rzeźb gwarków. Zwiedzając szlak z ulotką można odpowiadać na pytania związane z historią Olkusza i miejscowego górnictwa. Materiały te trafiły już do szkół na terenie miasta i gminy Olkusz, są także dostępne w Punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Floriańskiej. Magistrat zapowiada, że wkrótce ukaże się gra typu memo dotycząca historii olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków.

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu, w skład którego wchodzi jeszcze zagospodarowania terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kantego (boisko wielofunkcyjne, boisko do gier i zabaw oraz plenerowa siłownia) oraz montaż zewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych przy budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wartość całego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu” to 1 298 849,53 złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 wynosi 974 137,12 złotych. Realizacja samego projektu „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” kosztowała 371 228 zł, z czego 256 045,50 zł pokryła dotacja pozyskana przez władze Olkusza, a 115 182,50 zł wyniósł wkład własny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze