gminne_forum_kobiet_4

Co anioł powiedział Panu Bogu, kiedy zobaczył stworzoną przez niego kobietę? Powiedział: – Panie jesteś geniuszem, jest cudowna. Pan powiedział: – Rzeczywiście. Ale dodał też: – Posiada siłę, która zadziwia mężczyznę. Uśmiecha się gdy chce krzyczeć, a śpiewa, gdy chce płakać. Płacze, gdy jest szczęśliwa, daje z siebie wszystko, żeby rodzinie dobrze się wiodło. Jej miłość jest bezwarunkowa. Płacze, gdy jej dzieci odnoszą sukcesy. Wie, że pocałunek i przytulenie mogą uzdrowić. Ma tylko jedną wadę – zapomina ile jest warta. Właśnie to opowiadanie, jakże urocze i prawdziwe, otworzyło niejako I Gminne Forum Kobiet pod hasłem „Zdrowie na obcasach”, które odbyło się w kluczewskim Domu Kultury. W spotkaniu, w którym obawiano się o frekwencję, udział wzięło ponad 300 osób, oczywiście głównie kobiet.

Mężczyźni w piątkowe popołudnie w sali widowiskowej DK w Kluczach stanowili zdecydowaną mniejszość. Jak mówił gospodarz Gminy Klucze, wójt Kazimierz Sciążko – pomiędzy kobietami pojawili się jedynie ci, którzy być musieli, a więc głównie personel, pomysłodawcy i kierowcy, bo trzeba wiedzieć, że do Klucz na spotkanie kobiet przyjechało kilka autokarów z reprezentantkami gmin Bolesław, Bukowno, Olkusz, Wolbrom i Trzyciąż. Niegminne_forum_kobiet_5 zabrakło również gości z zewnątrz, a dokładniej grupy aktywnych kobiet z Lubelszczyzny. – Mam nadzieję, że tak wielkie zainteresowanie potwierdza tylko naszą słuszność organizacji takiego Forum. Mam nadzieję, że nasze spotkania staną się ważnymi punktami w kalendarzu Gminy – mówił wójt.

Sądząc po liczbie uczestników, czy może bardziej uczestniczek, widać, że Święto Kobiet nie przypada jedynie 8 marca. Pierwotnie, właśnie około tej daty Rada Programowa Forum chciała zorganizować kobiece spotkanie, jednak ostatecznie nie udało się tego zrobić. Z perspektywy czasu może to i dobrze, bo kto powiedział, że kobiety nie mogą mieć kilku dni właściwie wyłącznie do własnej dyspozycji? Forum zostało zorganizowane przez grupę aktywnych kobiet ziemi kluczewskiej, dla których sprawy płci żeńskiej są ważne, choć niejednokrotnie pomijane. Jak mówiła prowadząca Forum Agnieszka Walnik, spotkanie zostało zorganizowane dla wyjątkowych kobiet, dla takich, które chcą słuchać i rozmawiać na tematy codzienne i trudne. Pomysłów na hasło przewodnie, a i tym samym wybór tematów było wiele. Ostatecznie stanęło na „Zdrowiu na obcasach”.

gminne_forum_kobiet_7Jako pierwsza swój wykład na temat zdrowia kobiet i profilaktyki związanej z walką z rakiem szyjki macicy wygłosiła Agata Knapik – lekarz i zarazem Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Jak w każdym przypadku walki z nowotworami, profilaktyka i działania lecznice w początkowych stadiach choroby mogą zapobiec jej konsekwencjom. Niestety w Polsce ciągle znajomość tematu jest nikła, a każdego roku, jak zaznaczyła pani doktor, niepotrzebnie umiera wiele kobiet. O profilaktyce i leczeniu raka piersi mówiła natomiast Joanna Dyba ze Stowarzyszenia Amazonek w Krzeszowicach. Jako, że w Forum z racji służbowego wyjazdu nie mogła osobiście uczestniczyć Urszula Jaworska, a więc Honorowy Obywatel Gminy Klucze i jednocześnie szefowa Fundacji Banku Dawców Szpiku, do zebranych kobiet zwróciła się poprzez nagranie filmowe. Z prelekcją pt.: „Neurolingwistyczne programowanie, a poznanie siebie” wystąpiła również Marzena Tereszkiewicz – trener, właściciel firmy NLP – Sztuka Doskonalenia Siebie, mistrz NLP). Do rozmów i porad dołączała się również Wacława Walnik – najstarsza słuchaczka Kluczewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która na piątkowym Forum miała swój blok zatytułowany „Jak leczono dawniej”. – Dawniej nie słyszało się o rakach i innych tego typu chorobach. Żyło się inaczej, w nieświadomości. Był jeden lekarz od wszelkich schorzeń. Nie da się porównać tych okresów – mówiła zgromadzonym w Domu Kultury pani „Wacia”.

Przerywnikiem dla wykładów o tematyce zdrowotnej był występ artystyczny wokalisty i gitarzysty w jednej osobie – Sebastiana Błaszczyka oraz pokazgminne_forum_kobiet_6 mody Iwony Skupińskiej. W rolę modelek wcieliły się młode mieszkanki Klucz.Podczas gdy na sali widowiskowej odbywały się prelekcje, w holu kluczewskiego Domu Kultury pracowały liczne stoiska tematyczne. Nie zabrakło Centrum Dekoratorsko – Florystycznego MAGNOLIA, przedstawiciela zabiegów rehabilitacyjnych REHABILI, a także reprezentantów Centrum Diagnozy i Terapii Psychologicznej i Pedagogicznej, MARY KAY, ORIFLAME, SKOK, JUR-OFF, THERMOMIX, Spółdzielni Socjalnej OPOKA i Gminnej Biblioteki Publicznej. Radą służyły też Małgorzata Kamińska – bioterapie oraz Iwona Skupińska – biżuteria autorska.

Na zakończenie Forum odbyło się „wypuszczenie marzeń do nieba” – a więc ku niebu powędrowały balony z wypisanymi kobiecymi marzeniami. Na scenie zaprezentowano również spektakl teatru czarnego Konopeum ze sztuką „Na początku było słowo”.

I Gminne Forum Kobiet zorganizowała Rada Programowa w składzie: Ilona Szczęch (Zastępca Wójta Gminy Klucze), Elżbieta Kwaczyńska (Radna Gminy Klucze), Teresa Soczówka (Stowarzyszenie „Babiniec”), Izabela Michniewska (lekarz, NZOZ „Zdrowie” w Kluczach), Ramona Czyżykowska-Liber (Urząd Gminy Klucze), Magdalena Nowak (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach), Renata Zawisz (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach), Maria Dyduch (Gminny Ośrodek Kultury), Agnieszka Walnik (Urząd Gminy Klucze) i Stanisław Góźdź (Gimnazjum w Kluczach,WOPR). Podziękowania należą się także wolontariuszom z Gimnazjum w Kluczach.

8
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
8 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
M.Kluczewski
M.Kluczewski

Niech sie Sciazko weźmie do roboty ,niech sie gmina rozwija , niech ludzie maja prace , niech zostają i osiedlaja sie w Kluczach . Niech w końcu zapomni o kampani wyborczej i niech przestanie promować Gadkowa , przekazanie wozu Ural Kwasniewskiej OSP to był popis hipokryzji z jego strony , a gdzie był Gowin ,czyżby już zapomniał o wyborcach PO ? W ostatnich dniach bardzo głośno jest o tym ze Gowin przejdzie do PiS u a Gadkowa do Ruchu Palikota , POwodznia!

Lidzia 67
Lidzia 67

To „Nasza Lidzia” nie będzie już po kościółkach biegać? 😀 A na serio sądzę raczej, że wróci do korzeni, czyli do LSD. A Gówin tak, wyląduje w PiSie, ale nie sam. Pociągnie za sobą ze 20 takich jak on bigotów. Oczywiście najpierw Kaszeb musi go wy..lić z funkcji ministranta sprawiedliwości, a to nie będzie trudne – „reforma” sądownictwa toczy się po równi pochyłej. I wówczas Gówin się „obrazi” i założy jakieś konserwatywno – katolicko – narodowe stronnictwo, coś a’ala Solidarna Polska i zacznie negocjacje z Kaczorem o unii. Albo nawet nie bedzie czekał na wylot, tylko przy okazji in vitro… Czytaj więcej »

Roo Da
Roo Da

[quote name=”M.Kluczewski”] W ostatnich dniach bardzo głośno jest o tym ze Gowin przejdzie do PiS u a Gadkowa do Ruchu Palikota , POwodznia![/quote]
To co pocznie biedny Tomuś. Bedzie rozdarty. 😀 😀 😀

Lidzia 67
Lidzia 67

[quote name=”M.Kluczewski”] W ostatnich dniach bardzo głośno jest o tym ze Gowin przejdzie do PiS u a Gadkowa do Ruchu Palikota , POwodznia![/quote]Chociaż z drugiej strony, może tak być. SLD pod wodzą Młynarza raczej wiatru w żagle nie złapie, a Palikot jest rozwojowy, no i cały czas mu rośnie, poparcie oczywiście. 😀 😀 😀 . Pod światłym przywództwem Młynarza SLD może liczyć jedynie na beton partyjny, a tos ię wykrusza (biologia jest nieubłagana). Borowski dobrze powiedział, to jest syndyk masy upadłości SLD. Natomiast Palikot może liczyć na coraz młodsze roczniki. I tu jest interes dla Naszej Lidzi. A’propos. Opowiadał coś… Czytaj więcej »

Z faceb. Jan Orkisza
Z faceb. Jan Orkisza

Wypowiedź pani Poseł Lidii Gądek w Sejmie w sprawie: „Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (druk nr 254).” Poseł Lidia Gądek: Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Szanowny Panie Przewodniczący Duda! Bardzo krótkie pytanie. Proszę odpowiedzieć krótko i zwięźle, jaki jest sens przeprowadzenia referendum w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego, kiedy jego wynik przy sposobie zadania pytania, czy chcesz być wiecznie młody, piękny, zdrowy i bogaty, jest właściwie przesądzony. Kilkakrotnie w czasie swojego wystąpienia pan przewodniczący powoływał się na rację stanu. Wypadałoby chyba przypomnieć, że racja… Czytaj więcej »

Z faceb. Jan Orkisza
Z faceb. Jan Orkisza

Wypowiedź pani Poseł Lidii Gądek w Sejmie w sprawie: „Rozpatrzenie obywatelskiego wniosku o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie o szczególnym znaczeniu dla państwa i obywateli dotyczącej powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn (druk nr 254).” Poseł Lidia Gądek: cd. ….. działających w państwie lub poza jego granicami, lub na jego rzecz. Taką organizacją dzisiaj jest również współczesna ˝Solidarność˝. Warto o tym pamiętać. W bardzo trudnym okresie przekształceń oraz toczącej się zimnej wojny John Fitzgerald Kennedy, obejmując urząd prezydenta, powiedział: Nie pytaj, co twój kraj może zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla swojego kraju. Panie przewodniczący, pan zdaje… Czytaj więcej »

Lidzia 67
Lidzia 67

No akurat TEN kraj dla JEJ rodziny to zrobił bardzo dużo. Tatuś wycyckał poprzedni ustrój, córcia cycka aktualny, a jak powieje wiatr historii to będzie cyckać kolejny (Palikot, SLD czy co tam innego wykiełkuje). Ale do czasu. Lud już nie taki głupi. Jednak internet mozna porównać do do wynalezienia druku przez Gutenberga, informacja staje się coraz bardziej powszechna.

Roo Da
Roo Da

Od 23 lat, całe pokolenie, robi COŚ dla TEGO kraju, nie otrzymując w zamian NIC, a TAKIE kreatury tylko zeżerają TO, co MY urobimy.