lo1 schuman

I LO w Olkuszu w roku szkolnym 2013/2014 reprezentowało  województwo małopolskie w projekcie  „ Spotkania z Parlamentem Europejskim” polegającym na symulacjach wyborów do Parlamentu Europejskiego, symulacjach procesu decyzyjnego w UE, happeningach informacyjnych o działalności instytucji europejskich. Od 8 maja przez trzy dni trwało podsumowanie projektu współfinansowanego przez Unie Europejską „ Spotkania  z Parlamentem Europejskim” zorganizowane przez Fundację Schumana z Warszawy.
W ramach podsumowania odbyło się  spotkanie w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce , które mieści się na ulicy Jasnej
w  Warszawie, podczas którego  dowiedzieliśmy się o nowych obliczach Parlamentu Europejskiego  po wyborach 25 maja 2014 r. , uzyskaliśmy wiele informacji o stażach organizowanych przez Parlament Europejski oraz łączyliśmy się ze Strasburgiem , gdzie trwały obrady młodzieży z całej Europy  w siedzibie PE. Kolejną częścią projektu była symulacja obrad Parlamentu Europejskiego i proces podejmowania decyzji.  Po 3 godzinnych zajęciach warsztatowych w siedzibie Fundacji Schumana  przyszedł czas na ewaluację całego projektu. Projekt bardzo podobał się uczniom, którzy mieli możliwość poznać szczegółowo zagadnienia związane z Parlamentem Europejskim , uczestniczyć w symulacji prawyborów  oraz rozwijać  kompetencje  miękkie czyli komunikatywność, asertywność, odpowiedzialność oraz umiejętność  pracy w zespole. Uczniowie bardzo wysoko ocenili happening zorganizowany w centrum handlowym ATRIUM w Olkuszu 28 stycznia 2014 r. podczas którego zachęcali mieszkańców Olkusza do uczestnictwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja 2014r.

W ostatnim dniu  10 maja 2014 roku przedstawiciele wszystkich 16 szkół z całej Polski biorących udział w projekcie „ Spotkania z Parlamentem Europejskim” wzięło  udział  w Paradzie Schumana.  Każda szkoła reprezentowała jedno województwo a nam przypadł zaszczyt reprezentacji województwa małopolskiego.  „Tegoroczna,  piętnasta już Parada Schumana jest dowodem na to, że projekt europejski jest dla nas ważny” – mówi Anna Radwan z Fundacji Schumana – „W tym roku, ponieśliśmy obok europejskich, także ukraińskie flagi aby zamanifestować naszą troskę o demokratyczną przyszłość Ukrainy.”

W Paradzie Schumana, która odbyła się 10 maja w Warszawie, wzięło udział kilka tysięcy osób z całej Polski, ale także goście z Portugalii, Włoch, Niemiec, Turcji, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy i  Ukrainy. Miasteczko Schumana, uliczny festyn w centrum Warszawy, w tym roku poświęcony był tematowi miasta i Europy, a szczególnie zbliżającym się wyborom do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy zorganizowano spotkania w ramach pawilonu miejskiego,
w którym mieszkańcy mieli możliwość rozmów z tymi, którzy na co dzień współtworzą Warszawę. Parada Schumana to najbardziej widowiskowy element Spotkań Europejskich, które odbywają się od 30 kwietnia do 13 czerwca 2014 roku. Poza Paradą Fundacja zorganizowała również gry miejskie, symulacje obrad Parlamentu Europejskiego czy Akademię Schumana, dla tych którzy odwiedzili Warszawę z okazji Parady Schumana.

W ramach Spotkań Europejskich z okazji 10 rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej w Pałacu Prezydenckim odbyła się także debata młodych z prezydentem Bronisławem Komorowskim. A ulicami Warszawy przejechał „Europejski Tramwaj”, w którym na mieszkańców czekali posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz eksperci, którzy zachęcali do udziału w eurowyborach.

Tekst: I LO w Olkuszu

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o