1lo spotkanie z Grzegorzem Kończakiem1

23 września 2016 r. młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu miała przyjemność spotkać się z niecodziennym gościem. Progi swej Szkoły odwiedził – absolwent z roku 1981 – Profesor UE dr hab. Grzegorz Kończak. Pan Profesor jest absolwentem kierunku Matematyka na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. W 1986 roku rozpoczął pracę w Instytucie Ekonometrii Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W roku 1995 uzyskał doktorat, a w roku 2009 habilitację.

Prof. UE dr hab. Grzegorz Kończak jest pracownikiem Katedry Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Obszar jego zainteresowań naukowych związany jest z zagadnieniami statystycznej kontroli jakości i wykorzystaniem metod symulacji komputerowej w analizach statystycznych. Jest autorem lub współautorem ponad 90. publikacji naukowych i dydaktycznych (w tym 11. książek) oraz kilkudziesięciu prac niepublikowanych. Wyniki prac naukowych prezentował na blisko 70 konferencjach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem zespołów redakcyjnych w trzech czasopismach naukowych. Od 2010 jest przewodniczącym Rady Oddziału Polskiego Towarzystwa Statystycznego w Katowicach, a od 2011 roku corocznie organizuje konkurs Analityk danych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Obecnie jest członkiem Komitetu Głównego Olimpiady Statystycznej, której pierwsza edycja właśnie się rozpoczyna.
Obecnie Pan Profesor pełni funkcję Prodziekana d.s. Nauki, a w poprzedniej kadencji funkcję Prodziekana ds. Studiów Stacjonarnych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

1lo spotkanie z Grzegorzem Kończakiem2

W spotkaniu uczestniczył wychowawca Pana Grzegorza – mgr Waldemar Reńda, emerytowany nauczyciel fizyki i astronomii, który ostatnio wydał książką pt. „Nauka, a rzeczywistość”.
Z opowieści Profesora Grzegorza Kończaka dowiedzieliśmy się, że jego kolegą z klasy był m.in.: mgr Grzegorz Sowula – nauczyciel WF w I LO, dr hab. Janusz Jaglarz – fizyk (który gościł u nas rok temu), mgr Waldemar Czarnota – olkuski arcymistrz szachowy i zarazem trener medalistów mistrzostw Świata, Europy i Polski, a studiował Pan Profesor z mgr Beatą Drzewiecką – nauczycielką matematyki w I LO.

Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Pan Profesor przygotował dla uczniów wykład oraz prezentację multimedialną związaną z wybranymi zagadnieniami rachunku prawdopodobieństwa. Uczniowie mogli uczestniczyć w symulacji gry Monty Hall (w polskiej wersji „Idź na całość”) a także poznać historie różnych rzeczywistych wydarzeń, które zgodnie z zasadami rachunku prawdopodobieństwa praktycznie nie powinny się wydarzyć. Był też czas na wspomnienia z liceum, stare fotografie oraz pamiątkowy wpis do Kroniki Szkoły.

1lo spotkanie z Grzegorzem Kończakiem3

Na zakończenie Pan Profesor Grzegorz Kończak przekazał w darze dla szkoły dwie najnowsze swoje książki do Biblioteczki publikacji absolwentów.

Spotkanie zorganizowały: Dyrektor Szkoły – mgr Irena Majda, wicedyrektor mgr Barbara Tarczyńska oraz mgr Bogusława Wajdzik.

I LO w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments