1

Społeczność Zespołu Szkół Nr 1 w Olkuszu szczególnie odczuwa potrzebę uratowania komuś życia. W dniu 7 listopada 2017 odbyła się tu jubileuszowa, dziesiąta akcja krwiodawstwa.

Zbiórki krwi odbywają się w „Mechaniku” dwa razy w roku i są organizowane przy współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. W dniu 13 lutego 2013 r. w ZS Nr 1 odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa. Przez 6 lat zarejestrowały się 584 osoby i zebrano 189,85 litrów krwi.

 

2

W dniu 7 listopada krew oddały 52 osoby. W sumie pobrano 23,35 litrów krwi. Tak jak w poprzednich latach Szkołę odwiedziło kilka osób z zewnątrz, aby oddać krew. Bez krwi nie ma życia. Ten fakt jest niezwykłą okazją,aby w „Mechaniku” „przelewać krew” dla osób, którzy jej potrzebują na skutek choroby czy wypadku.

3

Ratownicy życia – tak często mówią o sobie uczniowie Szkoły. Są oni świadomymi dawcami. Niektórzy z nich już kilka razy zakwalifikowali się do oddawania krwi. Bycie honorowym dawcą poszerza horyzonty myślenia o sobie i innych jako o osobach, które są dawcami życia, a życie jest najwyższą wartością. Wiadomo, że nie istnieje żadna technika, która mogłaby wyprodukować substancję zastępującą krew. Krwiodawca jest więc nieodzowną osobą w procesie ratowania życia.  Koordynatorem akcji w ZS Nr 1 są Panie: Edyta Haberka i Monika Wiercioch.
Kolejna zbiórka krwi odbędzie się 15 marca 2018 r.

Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze