1

W piątek, 21 kwietnia rozpoczął się w Olkuszu III Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej. Podczas pierwszego dnia imprezy artysta plastyk i dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA Stanisław Stach otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski.

Festiwal uroczyście otworzył dyrektor Stanisław Stach wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem. Następnie goście zostali zaproszeni na wernisaż dwóch wystaw, które tego wieczoru gośiły w progach BWA. Pierwszą z nich była wystawa malarstwa Antoniego Cygana, absolwenta Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, autora kilku cykli Drogi Krzyżowej, m.in. w światyniach w Zabrzu, Gliwicach, Licheniu, a także w mieście Suzuka w Japonii. W 2003 roku artysta uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2013 tytuł profesora zwyczajnego; obecnie jest rektorem ASP w Katowicach, gdzie prowadzi też Pracownię Rysunku. Antoni Cygan jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. w Zabrzu, Katowicach, Lyonie, Helsinkach czy Londynie. Zajmuje się również projektowaniem wnetrz kościołów.

Zaprezentowane w BWA obrazy robią ogromne wrażenie. Artysta sięga do wątków i postaci biblijnych, często są to prace bardzo dramatyczne w swojej wymowie – malarz często powraca do kluczowych scen cyklu pasyjnego (Ukrzyżowanie, Pieta, Złożenie do grobu). W malarstwie Cygana, bardzo czytelnym, nawiązującym do poetyki dawnych mistrzów pędzla, uderza nie tylko harmonia barw, doskonałe operowanie światłem i cieniem, ale również zmysłowość przedstawianych postaci, zwłaszcza biblijnych kobiet. W centrum zainteresowania artysty jest niewątpliwie właśnie człowiek, stąd wiele prac to dokonałe portrety psychologiczne.

2

Drugą imprezą towarzyszącą Festiwalowi była wystawa makiet autorstwa Sławomira Kaczora, zatytułowana „W rytmie światła”. Artysta jest z wykształcenia historykiem, absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, ale jego największą pasją jest architektura. Na wystawie w BWA zaprezentowano kilkanaście makiet będących autorskimi projektami obiektów sakralnych i użyteczności publicznej. Wszystkie prace wykonane są z brystolu, a każdy element jest jest szczegółowo zaprojektowany, każdy detal misternie wyprofilowany. Autor przenosi odbiorców szwojej sztuki w świat gotyckich katedr i królewskich pałaców. Co ciekawe, wykonywane makiety nie są kopiami istniejących budowli, ale dziełami powstałymi w wyobraźni ich autora. Warto zauważyć, że są one dekorowane także od wewnątrz. Jak podkreśla artysta, nie ma on specjalnego sprzętu do wykonywania swoich prac, używa jedynie brystolu, kleju i nożyczek

W trakcie wieczoru miała też miejsce wyjątkowa uroczystość. Za zasługi na rzecz kultury Stanisław Stach, artysta plastyk i dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu, otrzymał Srebrną Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Odznaczenie zostało Stachowi przyznane przez Marszałka Województwa Małopolskiego, a uroczystego wręczenia nagrody dokonał radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Marcin Cockiewicz. Do wspomnianej nagrody dyrektor BWA został zgłoszony przez Fundację Kultury Afront.

– Krzyż Małopolski to podziękowanie Województwa Małopolskiego za działalność dyrektora Stanisława Stacha i całego olkuskiego BWA – powiedział Marcin Cockiewicz. – Mamy świadomość w Krakowie, że to jest prawdziwy dom olkuskich artystów, gdzie wszyscy chcą się spotykać, gdzie mają szansę obcować ze sztuką najwyższych lotów. To jest podziękowanie Samorządu Województwa Małopolskiego za pańską działalność, za to BWA, które jest znane już nie tylko w
Olkuszu, ale również w województwie i całej Polsce.

4

Otrzymana nagroda jest dobrą okazją do tego, by przypomnieć sylwetkę jej laureata.
Stanisław Stach urodził się w 1954 roku w Olkuszu. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1978-1983), dyplom uzyskał w Pracowni Litografii prof. W. Kunza. Malarstwo studiował w pracowni prof. J. Świderskiego, rysunek u prof. M. Kruczka, grafikę u prof. M. Wejmara, prof. A. Pietcha oaz prof. F. Bunscha. Stach uczestniczy w Kapitule Eksperckiej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie i jest dyrektorem Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Stathcyde University w Glasgow, Del Bello Gallery w Toronto, Towarzystwa Sztuk Pięknych w Barcelonie, BWA w Rzeszowie, BWA w Łodzi, Gallery Art of Today w Budapeszcie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Otrzymał ok. 30 nagród w Europie, USA i Kanadzie. Został wyróżniony Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „W uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medal „Gloria Artis” za całokształt twórczości. Brał udział w około 120 wystawach ogólnopolskich, 70 międzynarodowych, ponad 50 indywidualnych.

Do jego ogromnych zasług należy stworzenie w Olkuszu Galerii Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych, którą kieruje od 15 lat. W tym czasie odbyło się w niej ponad 300 wystaw indywidualnych, ponad 120 spotkań autorskich, 16 edycji Olkuskich Zaduszek Jazzowych, 12 edycji Międzynarodowego Pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz, 12 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Ratonia oraz wiele innych imprez (koncerty, warsztaty, wykłady itp.). Stanisław Stach jest również laureatem Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Wśród działalności wystawienniczej malarza należy wymienić: Międzynarodowy Konkurs na Rysunek im. Andriollego (Nałęczów 2012), I Międzynarodowy Konkurs Artystyczny „Pejzaż Współczesny” (Częstochowa 2013), VI Międzynarodowe Biennale Pasteli (Nowy Sącz 2013), IV Międzynarodowe Biennale Miniatury (Częstochowa 2014), Fine Arts Festival (Kranj/Słowenia, 2014), Międzynarodowe Biennale Akwareli (Ajdovscina/Słowenia 2015), „Connected Povezan” Wystawa Malarstwa (Ajdovscina/Słowenia 2015) czy Konfrontacje Sztuki (Warszawa 2016).

3

W drugiej części wieczoru, również w BWA, wystąpiła sopranistka Paulina Stach, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, obecnie artystka chóru Opery Krakowskiej. Na fortepianie towarzyszyła jej Joanna Steczek, wykładowca katowickiej Akademii Muzycznej.
W programie koncertu znalazły się: motet „Exultate jubilate” (Mozart), aria „Domine Deus” z „Glorii” (Vivaldi), aria „Crucifixus” z „Małej Mszy Uroczystej” (Rossini), aria „Agnus Dei” z „Mszy koronacyjnej C-dur” (Mozart) i „Ave Verum” (Mozart). Koncert prowadził Wojciech Taborek, olkuszanin, popularyzator muzyki klasycznej, absolwent m.in. muzykologii na Uniwerytecie Jagiellońskim, od 1985 roku organista w parafii pw. M. M. Kolbego w Olkuszu, a od 1988 pedagog olkuskiej PSM I st.

Pierwszy dzień Festiwalu Sztuki i Muzyki Sakralnej Olkusz 2017 za nami. W niedzielne popołudnie, 23 kwietnia, o godz.18.00 w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła zaplanwano występ solistów Opery Krakowskiej: mezzosopranistki Moniki Korybalskiej i barytona Michała Kutnika, przy akompaniamencie pianistki Kristiny Kutnik. W programie wieczoru przewidziano muzykę m.in. Bacha, Schuberta, Mozarta, Ravela. Ostatniego dnia Festiwalu, 28 kwietnia, wystąpi zespół Cracovie Ensamble z muzyką Bacha, Vivaldiego i Pachelbela.

III Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej został objęty Honorowym Patronatem Ks. Biskupa Piotra Skuchy – Biskupa Pomocniczego Diecezji Sosnowieckiej, Jacka Krupy – Marszałka Wojewodztwa Małopolskiego, Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Pawła Piasnego – Starosty Powiatu Olkuskiego.

{joomplu:66399}{joomplu:66389}{joomplu:66393}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze