hajduki 1

Jeśli ktoś sądzi, że w czasach nowych trendów muzycznych definitywnie do lamusa odeszły ludowe melodie i pieśni, to z pewnością zmieniłby zdanie po koncercie pt. „Sobota z folklorem”. Występujące 10 grudnia 2016 r. w olkuskim Miejskim Domu Kultury zespoły co rusz wzbudzały aplauz licznie zgromadzonej publiczności, a ponaddwugodzinną imprezę zakończyły owacje na stojąco.

Koncert ten jest jednym z owoców projektu pn. „Edukacja i aktywność olkuskich seniorów”, realizowanego wspólnie przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. W ramach projektu nie tylko odbywają się wykłady, zajęcia fakultatywne i imprezy integracyjne Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, ale też działa grupa seniorów-liderów. To z ich inicjatywy i przez nich zorganizowana została „Sobota z folklorem”.

 

hajduki 2

Dlatego właśnie, wkrótce po powitaniu przybyłych gości, dyrektor MOK Beata Soboń i prezes „Res Sacra Miser” Maria Jędrysik zaprosiły na scenę sprawców sobotniego wydarzenia. W skład grupy seniorów-liderów wchodzą: Jadwiga Zbieg, Sabina Gęgotek, Barbara Kołodziejczyk, Anna Latecka-Tomsia, Joanna Piętak-Piła i Janusz Morawski, a ich mentorem z ramienia stowarzyszenia jest Anna Dela.

maria jedrysik i beata sobon

Spośród zaproszonych przez nich wykonawców jako pierwszy zaprezentował się uczniowski zespół folklorystyczny Szkoły Podstawowej w Zedermanie „Małe Zedermanki”. Założony został w 1987 roku przez dyrektora szkoły Jana Dziubę, a poszczycić może się nagrodami zdobytymi na Festiwalu Młodzieży Szkolnej, Festiwalu Kolęd i Pastorałek, Wojewódzkich Spotkaniach Tanecznych, Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Bajdurek i Teatraliach Powiatowego Festiwalu Kultury. W programie występu, przygotowanego pod kierunkiem Wioletty Klich i Doroty Stachowicz-Mączki, znalazły się: taniec Grozik – Poszło dziewczę po ziele oraz piosenki Czerwone jabłuszko i Gdybym to ja miała.

male zedermanki 1

Tuż po małych gościach z podoolkuskiego Zedermana piosenkami i tańcami kaszubskimi bawili publiczność członkowie grupy dziecięcej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej. Póki co grupa ta nie ma jeszcze takich powodów do dumy, co poprzednicy, bowiem istnieje od niespełna roku. Jednak sądząc po ich pasji i zaangażowaniu wkrótce o sukcesach maluchów tych usłyszymy. Natomiast działający przy olkuskim MOK Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Olkuskiej istnieje od 1982 r. W repertuarze ma tańce Beskidu Śląskiego, kaszubskie, lubertowskie, łowickie, śląskie oraz poloneza, którymi każdorazowo zachwyca publiczność podczas różnorodnych imprez. Instruktorem zespołu jest Beata Nowak, a stroną muzyczną zajmuje się Wiesław Baran.

zpitzo 1

Gwiazdą „Soboty z folklorem” był Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim Hajduki. Powstał on w 1968 roku. Jest członkiem polskiej sekcji C.I.O.F.F., czyli Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, powołanej w 1970 r. we Francji z inicjatywy 10. krajów, w tym Polski. Zespół ma na koncie liczne sukcesy odniesione na rodzimych scenach oraz zagranicą. W skład zespołu, kierowanego przez Marka Pociennika, wchodzą obecnie 4 grupy: Mini Hajduki, Małe Hajduki, Grupa reprezentacyjna oraz Oldboys. W ich wykonaniu olkuszanie zobaczyli kujawiaka z oberkiem, tańce lubelskie, kurpiowskie, rzeszowskie, górali sądeckich i żywieckich, a na zakończenie widowisko muzyczne pt. „Piosenki o starej Warszawie”.

seniorzy liderzy

Wszyscy ci mali i duzi wykonawcy nagrodzeni zostali długimi i gromkimi owacjami na stojąco oraz słodkim poczęstunkiem.

Koncert „Sobota z folklorem” patronatem honorowym objęli: Paweł Piasny – Starosta Olkuski oraz Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.Konferansjerem koncertu był Marcin Wiercioch – kierownik Działu Organizacji Imprez Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

asos logo rsm mok loga

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

MOK Olkusz

publicznosc

zpitzo 2

male zedermanki 2

hajduki 3

hajduki 4

hajduki 5

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kubuś fatalista
Kubuś fatalista
7 lat temu

Wy już chyba próbowaliście wspierać lokalny folklor w postaci filmu za kilkanaście tysięcy pln: „podolkuskie wizytówki”. Czemu się nim nie chwalicie?