Prezydent Andrzej Duda Honorowym Obywatelem Wolbromia

Duda - głosowanie Kopiowanie

Z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej w Wolbromiu Dariusza Gorgonia, przy poparciu radnych i burmistrza Adama Zielnika na majowej sesji podjęta została uchwała o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta Wolbrom Prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie. Od kilku lat, jeszcze jako poseł, Prezydent elekt bywał w Wolbromiu, uczestnicząc w różnych wydarzeniach i wspierając lokalne przedsięwzięcia.

Przewodniczący Gorgoń podkreślił, że u podstaw zaproponowanego przez niego projektu uchwały był przede wszystkim bardzo jasny komunikat płynący z wyników ostatnich wyborów prezydenckich, kiedy okazało się, że mieszkańcy gminy Wolbrom poparli kandydata z Krakowa stosunkiem 70 do 30 procent. Andrzej Duda bywał w Wolbromiu wielokrotnie, nie tylko biorąc udział w lokalnych uroczystościach takich jak dożynki, Dni Wolbromia, czy sesje Rady Miejskiej, ale także prywatnie – np. bawiąc się koncertach w wolbromskim Domu Kultury. Wielokrotnie wyrażał swoją sympatię dla miasta i jego mieszkańców, wspierając lokalne inicjatywy, np. ratowanie wolbromskiego kina czy WTZ w Lgocie Wolbromskiej.

A. Duda na sesji

cegiełki 2013

SAM 1063 Kopiowanie

Prezydent elekt wyraził zgodę na przyjęcie honorowego obywatelstwa Wolbromia, ale w związku z nowymi obowiązkami Andrzeja Dudy nie wiadomo kiedy i w jaki sposób dokonany zostanie uroczysty akt nadania uchwalonego tytułu. Być może nowy Prezydent odwiedzi Wolbrom, ale jest także prawdopodobne, że delegacja reprezentantów miasta zawiezie akt nadania do Pałacu Prezydenckiego.

Dotychczas tytuł Honorowego Obywatela Wolbromia otrzymało 5 osób:
Prof. Felix Mitelman –  urodzony 26 sierpnia w 1940 roku w Wolbromiu, światowej sławy naukowiec, zajmujący się badaniem genetycznych przyczyn powstawania nowotworów u ludzi.  Profesora University Hospital na wydziale Genetyki Klinicznej w Lund, który zyskał uznanie dzięki pionierskim pracom z dziedziny cytogenetyki onkologicznej. Pierwszy Honorowy Obywatel Wolbromia, który tytuł otrzymał w 1991 r.

Bolesław Michał Nieczuja - Ostrowski ps. Tysiąc, Bolko, Grzmot, Michałowicz, Burza – generał brygady Wojska Polskiego, który po ucieczce z niemieckiej niewoli w czasie II wojny światowej rozpoczął swoją działalność konspiracyjną. Początkowo we Lwowie, w Związku Walki Zbrojnej, gdzie organizował „Polską Organizację Lwów”. Prześladowany przez NKWD uciekł do Krakowa, gdzie pełnił funkcję szefa uzbrojenia, a następnie od roku 1942 organizatora i szefa konspiracyjnej produkcji broni Okręgu ZWZ Kraków. Od sierpnia 1943 r. zaczął pełnić obowiązki inspektora Inspektoratu Rejonowego Armii Krajowej Miechów o kryptonimie „Maria” i działał również na Ziemi Wolbromskiej. Tytuł otrzymał w roku 2006.

Konstanty Andrzej Kulka – światowej sławy skrzypek, zaliczany do grona najwybitniejszych wirtuozów swojego pokolenia, który swoje korzenie wywodzi z Wolbromia. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w kościele pw. św. Katarzyny w Wolbromiu w 2002 roku.

Gen. Broni Stanisław Targosz – w Wolbromiu spędził dzieciństwo i tu uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie Liceum Ogólnokształcącego. Gen Targosz był jednym z najlepszych, współczesnych polskich pilotów wojskowych. W 2005 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powierzył generałowi Targoszowi misję dowodzenia polskimi Siłami Powietrznymi, awansując go  jednocześnie do stopnia generała broni. Honorowe obywatelstwo miasta Wolbrom otrzymał w 2006 r.

Akira Miyata – Prezes Zarządu (President) Tokai Rubber Industries, Ltd. – japońskiego producenta części samochodowych, który przyczynił się istotnie do otwarcia w Wolbromiu polskiej filii TRI (Poland). Tytuł Honorowego Obywatela Wolbromia Akira Miyata otrzymał podczas jubileuszu 10-lecia obecności TRI na rynki polskim i w Wolbromiu w roku 2010.

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.