Co dalej z Emalią? - ciąg dalszy

pytajnikKilka dni temu pisaliśmy o problemach pracowników OFNE Emalia SA, którzy oczekują pomocy od władz miasta (http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/aktualnosci/16208-co-dalej-z-emalia). Do naszej redakcji dotarła odpowiedź burmistrza Romana Piaśnika na ostatnie pismo pracowników OFNE. Jej treść publikujemy poniżej.

 

"Jako wieloletni pracownik OFNE EMALIA S.A. jestem szczerze zmartwiony losem moich byłych współpracowników oraz całej marki EMALIA – znanej przecież w całej Polsce. Ubolewam nad upadkiem tak dobrze prosperującej niegdyś firmy. Współczuję Państwu – pracownikom, którzy – opuszczeni przez Zarząd firmy – starają się ratować swoje miejsca pracy i źródło dochodu.

Doskonale rozumiem Państwa determinację. Proszę jednak o zrozumienie – OFNE EMALIA S.A. jest firmą prywatną i uratować ją może tylko zgodne z prawem zaangażowanie Prezesa. Szanuję Państwa aktywność, wieloletnie doświadczenie i wiedzę. Z przykrością jednak stwierdzam, że Prezes Wiesław Cader odmawia współpracy z Gminą, nie przyjmuje oficjalnej korespondencji z Urzędu, wręcz unika odpowiedzialności wiążącej się z prowadzeniem firmy wyręczając się pracownikami w kwestiach stanowiących jego wyłączną kompetencję.

Poruszane przez Państwa sprawy podatkowe objęte są ścisłą tajemnicą skarbową. Prawo mówi jasno: omawiać je mogę wyłącznie z Prezesem Wiesławem Cadrem. W kwestii zmian zagospodarowania przestrzennego ponownie informuję, że została już wykonana niezbędna w tym wypadku analiza przestrzenna, stanowiąca etap poprzedzający proces przekształcenia. Należy mieć jednak na uwadze, że są to czynności długotrwałe z uwagi m.in. na konieczność uzyskania pozytywnych uzgodnień w instytucjach niezależnych od Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Prezes przedsiębiorstwa powinien znać obowiązujące prawo i zdawać sobie sprawę z czasu potrzebnego na wdrożenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Uważam, że konieczne jest też minimum wiedzy z zakresu podatków – obowiązujących wszystkich przedsiębiorców w kraju. Nieuczciwe w tym miejscu są roszczenia dotyczące czasu potrzebnego na zmianę obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, a wręcz bezczelnością Prezesa jest sugerowanie złej woli Burmistrza w sytuacji, gdy do Urzędu wpływają źle wypełnione wnioski, które nie mogą być rozpatrywane. Niestety, wprowadzani są też Państwo w błąd poprzez informację, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze nakazało rozłożenie podatku na raty. SKO w 2015 r. przekazało wniosek firmy o rozłożenie podatku na raty do ponownego rozpatrzenia z uwagi na to, że zarząd w odwołaniu do SKO przedstawił dodatkowe informacje, niezawarte w pierwotnym wniosku. Żadnej decyzji nakazującej rozłożenie podatku na raty nie było.

Ubolewam nad tym, że brak strategicznego planowania działalności firmy na konkurencyjnym rynku doprowadził do upadku tak liczącej się niegdyś marki Emalia. Nie mogę jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że są Państwo przez władze miasta „zbywani”. W granicach dopuszczonych prawem Państwa wnioski są przez Gminę Olkusz uznawane (świadczy o tym fakt przystąpienia niebawem do procedury zmiany zagospodarowania przestrzennego). W kwestii pomocy podatkowej wymagane jest natomiast pełne zaangażowanie Prezesa.

Moje stanowisko z poprzedniej korespondencji zostało opublikowane w Przeglądzie Olkuskim – jest zatem znane publicznie. Niniejsza odpowiedź również zostanie przekazana do wiadomości redakcji. Nie wyrażę zgody na Państwa wystąpienie na scenie w czasie Dni Olkusza, ponieważ za obecną kondycję prywatnej firmy odpowiada przede wszystkim jej zarząd, który za wszelką cenę próbuje teraz uniknąć odpowiedzialności. Dni Olkusza są również czasem, w którym Mieszkańcy mogą odpocząć od codziennych zmartwień. Chciałbym, aby tak było i w tym roku.

Drzwi mojego gabinetu są dla Państwa otwarte zawsze. Jestem do dyspozycji w sprawach dotyczących Emalii, jednak proszę zrozumieć, że prawo nie pozwala mi omawiać szczegółów z osobami spoza zarządu firmy. W działania na rzecz poprawy losu OFNE Emalii S.A. musi zatem osobiście i rzetelnie zaangażować się jej Prezes".

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!