Czy Gmina Olkusz sięgnie po środki z programu OSA?

Fani aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą już zacierać ręce. Od stycznia 2018 roku rusza rządowy program budowy Otwartych Stref Aktywności. Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat uczestnictwa w nim Gminy Olkusz sądzą władze naszego miasta.

 Pod koniec września bieżącego roku Ministerstwo Sportu i Turystki poinformowało o zamiarze uruchomienia rządowego programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to program w całości skierowany na rozwój tego typu obiektów w Polsce. Rząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych dwóch lat ponad 100 mln zł na ten cel.

- Otwarte Strefy Aktywności to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Obiekty zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, zaprojektowane z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych – mówi Damian Nowaczyk z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Jak informuje przedstawiciel wojewody, według badań przeprowadzonych na zlecenie MSiT, wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Program OSA ma wesprzeć budowę takiej infrastruktury w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym.

Podstawowy wariant zakłada budowę zewnętrznej siłowni i strefy relaksu o łącznej wartości do 50 tys. zł. Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych lub do 70% w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach. Wariant rozszerzony zawiera siłownię plenerową, strefę relaksu, sprawnościowy plac zabaw oraz ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni. Szacunkowa wycena takiego obiektu to 100 tys. zł a dofinansowanie przebiega na analogicznych zasadach jak w wariancie podstawowym.

- Jeżeli przeanalizujemy propozycję zadań zgłaszanych przez naszych mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego okaże się, że wielokrotnie chcą oni, aby w pobliżu ich domów powstawały siłownie plenerowe i place zabaw. Program Ministerstwa Sportu i Turystki jest wyjściem na przeciw takim oczekiwaniom – mówi Wojciech Panek, miejski radny.

Jego zdaniem taka strefa powinna powstać w obrębie placu zabaw na Pakusce, gdyż jest to jedno z nielicznych osiedli, na których nie ma siłowni zewnętrznych aktywizujących seniorów. W swojej interpelacji pyta burmistrza Romana Piaśnika o możliwość przystąpienia to programu OSA. W odpowiedzi możemy przeczytać, że samorząd rozważa taką możliwość. Jest jednak za wcześnie, aby móc rozmawiać o szczegółach.

- Dla zapewnienia prawidłowej procedury aplikacji wymagane będą wytyczne programowe, które Ministerstwo Sportu i Turystki planuje udostępnić w grudniu. Zadecydują one o ostatecznym kształcie zadania, biorąc pod uwagę: dokumentację projektową, niezbędne uzgodnienia, wartość kosztorysową oraz możliwości sfinansowania zadania w ramach budżetu Miasta i Gminy Olkusz – wyjaśnia włodarz miasta.

O dofinansowanie z rządowego programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty posiadające osobowość prawną, takie jak np.: stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe. Start naboru wniosków do programu planowany jest na styczeń 2018 roku.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy waszym zdaniem w Olkuszu potrzebny jest kolejny obiekt tego typu, a jeśli tak, to gdzie powinien powstać? - Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!