Czy Gmina Olkusz sięgnie po środki z programu OSA?

Fani aktywnego wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą już zacierać ręce. Od stycznia 2018 roku rusza rządowy program budowy Otwartych Stref Aktywności. Postanowiliśmy sprawdzić, co na temat uczestnictwa w nim Gminy Olkusz sądzą władze naszego miasta.

 Pod koniec września bieżącego roku Ministerstwo Sportu i Turystki poinformowało o zamiarze uruchomienia rządowego programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to program w całości skierowany na rozwój tego typu obiektów w Polsce. Rząd zamierza przeznaczyć w ciągu najbliższych dwóch lat ponad 100 mln zł na ten cel.

- Otwarte Strefy Aktywności to ogólnodostępne plenerowe miejsca sportu, rekreacji i odpoczynku, w skład których wejdą: urządzenia siłowni zewnętrznej, sprawnościowy plac zabaw dla dzieci, strefa relaksu i gier, zagospodarowanie zieleni. Strefy mają sprzyjać integracji społecznej poprzez wspólne podejmowanie aktywności fizycznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Obiekty zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie, zaprojektowane z dbałością o integracyjny charakter przestrzeni, mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, rodzin oraz osób starszych – mówi Damian Nowaczyk z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Jak informuje przedstawiciel wojewody, według badań przeprowadzonych na zlecenie MSiT, wielofunkcyjne strefy aktywności znajdują się w czołówce najbardziej pożądanych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Program OSA ma wesprzeć budowę takiej infrastruktury w dwóch wariantach: podstawowym i rozszerzonym.

Podstawowy wariant zakłada budowę zewnętrznej siłowni i strefy relaksu o łącznej wartości do 50 tys. zł. Wysokość dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej może wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych lub do 70% w przypadku realizacji zadania inwestycyjnego w najmniej zamożnych gminach. Wariant rozszerzony zawiera siłownię plenerową, strefę relaksu, sprawnościowy plac zabaw oraz ogrodzenie terenu wraz z zagospodarowaniem zieleni. Szacunkowa wycena takiego obiektu to 100 tys. zł a dofinansowanie przebiega na analogicznych zasadach jak w wariancie podstawowym.

- Jeżeli przeanalizujemy propozycję zadań zgłaszanych przez naszych mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego okaże się, że wielokrotnie chcą oni, aby w pobliżu ich domów powstawały siłownie plenerowe i place zabaw. Program Ministerstwa Sportu i Turystki jest wyjściem na przeciw takim oczekiwaniom – mówi Wojciech Panek, miejski radny.

Jego zdaniem taka strefa powinna powstać w obrębie placu zabaw na Pakusce, gdyż jest to jedno z nielicznych osiedli, na których nie ma siłowni zewnętrznych aktywizujących seniorów. W swojej interpelacji pyta burmistrza Romana Piaśnika o możliwość przystąpienia to programu OSA. W odpowiedzi możemy przeczytać, że samorząd rozważa taką możliwość. Jest jednak za wcześnie, aby móc rozmawiać o szczegółach.

- Dla zapewnienia prawidłowej procedury aplikacji wymagane będą wytyczne programowe, które Ministerstwo Sportu i Turystki planuje udostępnić w grudniu. Zadecydują one o ostatecznym kształcie zadania, biorąc pod uwagę: dokumentację projektową, niezbędne uzgodnienia, wartość kosztorysową oraz możliwości sfinansowania zadania w ramach budżetu Miasta i Gminy Olkusz – wyjaśnia włodarz miasta.

O dofinansowanie z rządowego programu mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty posiadające osobowość prawną, takie jak np.: stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie mieszkaniowe. Start naboru wniosków do programu planowany jest na styczeń 2018 roku.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? Czy waszym zdaniem w Olkuszu potrzebny jest kolejny obiekt tego typu, a jeśli tak, to gdzie powinien powstać? - Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.