Tajemnicze piwnice w dawnym starostwie

zasypane piwnice 2019Rozpoczęły się prace polegające na odgruzowaniu piwnic dawnego starostwa, na które natrafiono podczas rewitalizacji kwartału królewskiego. Roboty powinny zostać zakończone za około dwa miesiące.

Kilka miesięcy temu odkryto zasypane wejścia do trzech piwnic, ozdobione gotyckimi portalami. O pomieszczeniach wcześniej nie wiedziano, zatem nie były one objęte realizowanym od ubiegłego roku projektem rewitalizacji zabytkowego obiektu. Roboty pod nadzorem archeologicznym wykonuje wyłoniona w przetargu firma Poltrans -Elektro z Zadola Kosmolowskiego. Koszt inwestycji wynosi 268 tys. zł brutto. W olkuskim magistracie wstępnie oszacowano, że trzeba będzie usunąć z piwnic około 436 metrów sześciennych zasypiska.

- Nie wiemy, kiedy dokładnie te trzy komory piwnic zostały zasypane. Czy miało to miejsce po zakończeniu działalności królewskiej mennicy w Olkuszu na początku XVII wieku, czy później? Dopiero analiza przedmiotów znalezionych podczas badań archeologicznych pozwoli dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wiemy, że w zasypanych piwnicach zachowały się stropy, jednak stan ich zachowania poznamy po odgruzowaniu piwnic. Nie wyklucza się, że uda się tam odkryć wejścia do podziemnych korytarzy, które według miejscowej tradycji znajdowały się pod rynkiem. Możemy tylko przypuszczać, że gotyckie piwnice kryją jakąś zagadkę – opowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos. Wiadomo, że pozostałe piwnice ujęte w rewitalizacyjnym projekcie nie były całkowicie zasypane.

W magistracie przypuszczają, że podczas odgruzowywania być może uda się odnaleźć ślady mennicy królewskiej, która w Olkuszu działała w latach 1579 – 1601. Szacuje się, że wybito w Olkuszu przeszło połowę wszystkich monet, jakie wyprodukowano w tym czasie w Polsce. - W ramach prowadzonych od ubiegłego roku prac na terenie dawnego Kwartału Królewskiego archeolodzy odkryli wiele cennych znalezisk, które poszerzają wiedzę o historii Srebrnego Miasta. Poza licznymi monetami od XV do XVII wieku odnaleziono m. in. zabytkowy liczman z Norymbergi pochodzący prawdopodobnie z XV wieku. Przypominających monety liczmanów używano jako swego rodzaju żetonów przy wykonywaniu obliczeń matematycznych za pomocą abakusa, czyli prekursora liczydła, w bankach, kantorach i urzędach, w tym oczywiście w mennicach – mówi Michał Latos.

Gmina wkrótce ogłosi przetarg na wykonawcę multimedialnej trasy muzealnej w podziemiach ratusza pod rynkiem i dawnego starostwa. Wiadomo, że ekspozycja w piwnicach pod starostwem będzie prezentowała m. in. historię olkuskiego górnictwa srebra i ołowiu, a także mennicy. Więcej na ten temat na naszych łamach przeczytacie niebawem.

Fot. UMiG Olkusz


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.