„Emalia to tylko szkło”

emalia to tylko szklo plakat„Emalia to tylko szkło” - performans site-specific zrealizowany jako praca dla miejsca dedykowana przestrzeni Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych. To działanie o charakterze dokumentalno-interwencyjnym, oparte o wspomnienia dawnych pracowników fabryki, mieszkańców Starego i Nowego Placu Fabrycznego (stanowiących swoiste miasto w mieście - przestrzeń mieszkalną dedykowaną pracownikom) oraz absolwentów nieistniejącego już Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych.


Mieszkańcy Olkusza i okolic będą mieli szansę wejść w przestrzeń postindustrialną, noszącą znamiona przemian historyczno-gospodarczych. Instalacje audiowizualne oraz działania performatywne odbywać się będą w halach dawnych młynów przeznaczonych do mielenia szkła i kruszców do produkcji emalii oraz trawiatorów mechanicznych, które używane były przy produkcji wanien.

 

„Emalia to tylko szkło” jest tytułem przewrotnym. Emalia to nie tylko szkło. To zmienna materia, obłędne kolory, zapachy, temperatura rozgrzanego do czerwoności pieca, praca tysięcy ludzi, ich historie i wspomnienia. Wanny, w których kąpały się pokolenia Polaków; kuchenne utensylia, które trafiały do odbiorców z całego świata; twarda waluta w czasach socjalizmu i niecodziennie dzieła sztuki ukryte w zakamarkach olkuskich domów. Emalia to tajemnica.

8 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się oficjalne otwarcie projektu stypendialnego w Osiedlowym Klubie „Przyjaźń” (pawilon przy ul. Legionów Polskich 14), wraz z prezentacją zdjęć autorstwa Tomasza Rawickiego. Wstęp wolny. Pokazy odbędą się w dniach 9 i 10 grudnia w godzinach: 12.00, 13.00 i 14.00. Wejście na teren OFNE od strony al. 1000-lecia (brama przy sklepie JYSK).

Wstęp bezpłatny, ilość miejsc ograniczona – w jednym pokazie może wziąć udział 30 osób.
Wejściówki będzie można odebrać 6 grudnia w godz. 13.00-16.00 w Punkcie Informacji Turystycznej.

***
„Emalia to tylko szkło”
performans site-specific na terenie Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych w ramach stypendium artystycznego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Koncepcja i realizacja: Katarzyna Skręt
Współpraca: Ewa Łukasiewicz, Tomasz Rawicki
Sponsor główny: Creaton Polska
Partnerzy: Olkuska Fabryka Naczyń Emaliowanych "emalia" S. A., Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Teatr Szwalnia w Łodzi, Stowarzyszenie Wszyscy Dla Wszystkich (Osiedlowy Klub „Przyjaźń”), Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Gabinet kosmetyczny Barbary Głąb

UMiG Olkusz

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!