3

Już po raz siódmy odbył się w Kluczach pokaz ratownictwa lodowego, zorganizowany przez Gminę Klucze, WOPR i Państwową Straż Pożarną w Olkuszu. W tym roku po raz pierwszy w ćwiczeniach uczestniczyła grupa ratownicza z psami. Po pokazie tradycyjnie zapraszano do wspólnego morsowania! Warunki w tym roku były idealne do przeprowadzenia ćwiczeń i pokazu ratownictwa na lodzie. Trwa prawdziwa, biała zima z utrzymującym się śniegiem i lekkim mrozem. Pokaz odbył się na Stawie „Zielonym” w Kluczach, gdzie na zamarzniętej tafli wycięto trzy przeręble – dla symulacji tonięcia oraz dla miłośników morsowania, których mroźna temperatura nie zniechęciła, aby wejść do lodowatej wody.

1

W ćwiczeniach uczestniczyła straż pożarna, uczniowie klas mundurowych i ratownicy WOPR . Jak co roku rolę tonącego odgrywał Stanisław Góźdź z Klucz, ratownik WOPR i radny Gminy Klucze. W skafandrze płetwonurka zanurzał się w przerębli i umożliwiał ratownikom przeprowadzanie ćwiczebnych akcji wyciągania tonącego z wody.

6

Wśród obserwatorów ćwiczeń byli m.in. samorządowcy, wśród nich Wójt Gminy Klucze Norbert Bień, współorganizator pokazów, pracownicy Referatu Zarzadzania Kryzysowego Urzędu Gminy Klucze, policjanci, strażacy i uczniowie.

5

Pokaz w Kluczach był okazją do zaobserwowania, jak w sposób bezpieczny i skuteczny ratować tonącego w przerębli, zarówno z użyciem sprzętu przygodnego (kijków, szalika, sanek), jak i z profesjonalnym sprzętem ratowniczym. Była także demonstracja samoratowania (m.in. z użyciem kolców asekuracyjnych, które, jak przekonywali ratownicy, powinien mieć przy sobie każdy wędkarz, który łowi w przerębli).

4

Po ćwiczeniach, tak jak w latach ubiegłych, liczna grupa „morsów” zanurzała się kolejno w lodowatej wodzie w dostępnych przeręblach. Uśmiechy na twarzach świadczyły, że bawią się przy tym doskonale! Wszystkich morsom, którzy wytrzymali w zanurzeniu przynajmniej niecałą minutę, organizatorzy pokazów wręczyli pamiątkowe dyplomy, przygotowane przez Referat Promocji Urzędu Gminy Klucze. Oprócz zorganizowanej grupy z klubu „Jurajskie Morsy” z Zawiercia, na krótkie morsowanie zdecydowali się również mieszkańcy naszej gminy, m.in. Krzysztof Nowak, radny z Kwaśniowa Dolnego, a także uczniowie, m.in. z klasy mundurowej z olkuskiego liceum.

Więcej zdjęć oraz filmy znajdziecie tutaj

Rafał Jaworski/UG Klucze

7
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
7 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
AbbaMrrrrWieniuMłodystinek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Młody
Młody

„Członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Oddział w Kluczach – spotkali się …”

a ja się zastanawiam ile osób na tej foci to „Żołnierze Armii Krajowej” …

stinek
stinek

Rany! Tutaj Sekretarz morsem, na następnej stronie (której komentować nie można!) jest weteranem AK. Czy w Kluczach ktoś mieszka w ogóle?

Abba
Abba

[quote name=”Mrrrr”]Zazwyczaj określenie ‚mors’ w stosunku do ludzi uprawiających tę lodową aktywność określa nie tylko aktywność samą w sobie, ale jest idealną metaforą ich ogólnej aparycji. A tu proszę, blondyneczka niczego sobie, niach, niach :)[/quote]
Okularnica też dobra :>

Mrrrr
Mrrrr

Zazwyczaj określenie ‚mors’ w stosunku do ludzi uprawiających tę lodową aktywność określa nie tylko aktywność samą w sobie, ale jest idealną metaforą ich ogólnej aparycji. A tu proszę, blondyneczka niczego sobie, niach, niach 🙂

Wieniu
Wieniu

[quote name=”stinek”]Znowu Sekretarz Gminy na stanowisku![/quote]
Wszystko idzie w dobrym kierunku i pod kontrolą .W następnych wyborach sekretarz będzie Wójtem w Kluczach.”Łod-Nłowa”

Młody
Młody

Te dwie laski to zimne czy gorące …

stinek
stinek

Znowu Sekretarz Gminy na stanowisku!