Olkuski szpital zapłaci 2 mln zł do ZUS

Spółka Nowy Szpital w Olkuszu musi zapłacić ponad 2 mln zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko dlatego, że w latach 2010 – 2012 nie odprowadzała składek od pensji części pracowników zatrudnionych dodatkowo na podstawie umowy - zlecenia.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Olkuszu, należności Spółki Nowy Szpital w Olkuszu względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynoszą ponad 2 mln 84 tys. zł. Zaistniała sytuacja jest efektem kontroli ZUS, która miała miejsce w szpitalu w 2014 roku.

Wykazała ona, że Spółka nie odprowadzała składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy - zlecenia. Problem dotyczy pracowników, którzy mieli w olkuskim szpitalu umowy o pracę i byli zatrudniani dodatkowo w szpitalach w Świeciu i w Krośnie Odrzańskim, które także należą do Grupy Nowy Szpital.

Wszystko dlatego, że placówki medyczne muszą stosować się do unijnych norm czasu pracy lekarzy i pielęgniarek. Powoduje to problemy z zapewnieniem obsady dyżurów. Dlatego po wypracowaniu limitu zatrudnienia na etacie pracownicy szpitali często wykonywali swoje obowiązki na umowach cywilnoprawnych.

W ten sposób placówki medyczne omijały przepisy o czasie pracy, co przynosiło im niemałe oszczędności także w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne. Wzmożone kontrole ZUS i kary dla szpitali przyczyniły się jednak do ukrócenia takiego procederu.

- Szpital w Olkuszu, podobnie jak wiele innych placówek w Polsce, korzystał z możliwości zatrudniania pracowników na dodatkowe umowy w celu zabezpieczenia dyżurów medycznych. Taki model funkcjonował w jeszcze w SP ZOZ i to rozwiązanie kontynuowaliśmy. Nasze stanowisko opieraliśmy m.in. na rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego z 2004 r. Umowy o współpracy między jednostkami medycznymi nie były kwestionowane również przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu, które w pełni akceptowało postanowienia takich umów. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami od umów na dyżury medyczne odprowadzone i płacone były składki zdrowotne. Sytuacja dotyczyła lat 2010-2012. Liczba pracowników szpitala w Olkuszu posiadających takie umowy na dyżury medyczne w tym okresie to około 100 osób. Kiedy pojawiły się wątpliwości związane z taką możliwością uzupełniania dyżurów, szpital w Olkuszu, zachowując najdalej posuniętą ostrożność, w 2013 r. zaprzestał współpracy z innymi jednostkami w zakresie podwykonawstwa medycznego – tłumaczy Marta Pióro, rzecznik prasowy Grupy nowy Szpital.

ZUS wydał decyzję o spłacie zaległych składek. Szpital odwoływał się od tej decyzji. Ostatecznie, biorąc przede wszystkim pod uwagę coraz wyraźniejsze w tym zakresie stanowisko Sądu Najwyższego i podzielających go sądów powszechnych, władze placówki zrezygnowały z wejścia na drogę sądową. W wyniku negocjacji udało się rozłożyć zadłużenie na okres 8 lat. Sprawa budzi jednak duży niepokój władz Starostwa Powiatowego w Olkusz. Zarząd Powiatu wystosował w tej sprawie pismo do prezesa Spółki Nowy Szpital, dr Norberta Kubańskiego, z żądaniem wyjaśnień.

- Po uzyskaniu stosownych informacji skonsultujemy się z kancelarią prawną, z którą współpracujemy. Nie wykluczamy wejścia na drogę sądową. Jeżeli okaże się, że miało miejsce celowe działanie na szkodę spółki mamy prawo dochodzić i bronić interesów powiatu olkuskiego i jego mieszkańców – komentuje starosta Paweł Piasny.

- Spółka, w której Powiat ma 30% udziałów musi teraz zapłacić zaległe składki i  ponieść koszty odsetek za zwłokę wynoszące ponad 650 tys. zł. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego do tego doszło, zwłaszcza, że Nowy Szpital w Olkuszu płaci miesięcznie ponad 100 tys. zł za usługi doradcze, które powinny uchronić go przed takimi sytuacjami – dodaje wicestarosta Jan Orkisz.

A jakie jest zdanie Czytelników na ten temat? – Zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!