Spotkajmy się w Rodakach

Już wkrótce mieszkańcy Rodak po raz drugi otworzą swoje zagrody dla publiczności. 19 i 20 września (niedziela i poniedziałek) w tej pięknej jurajskiej wsi odbędzie się festiwal „Otwarte Zagrody”. Jest to impreza, której nie mogą przegapić miłośnicy wydarzeń kulturalnych i dobrej zabawy. Podczas festiwalu mieszkańcy wsi zorganizują w swoich historycznych zagrodach kameralne warsztaty kulturalne i edukacyjne. Wiele punktów programu nawiązywać będzie do dawnych zwyczajów na wsi. Będzie się można dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat domów i zagród wiejskich, ogrodów, ginących zawodów, tradycyjnej kuchni i zbieractwa ziół.

- Do projektu włączamy ludzi różnych pokoleń, szczególnie tych najstarszych - ostatnich nosicieli pradawnej wiedzy i tradycji, jak również tych najmłodszych, którzy mają szansę tę wiedzę poprzez dialog ze starszymi ocalić – zachęca Magdalena Prosińska, inicjatorka imprezy. W tym roku warsztaty rzemieślnicze poprowadzi szereg wybitnych specjalistów. W zagrodzie muzycznej będzie można posłuchać folkowego repertuaru mieszkańców. O ciekawych tradycjach i przekazywanych z pokolenia na pokolenie obrzędach dowiemy się w zagrodzie tradycji i rzemiosła. Niezwykłe eksponaty, gromadzone latami po przodkach, i wytwory ludowej sztuki pokazane zostaną w zagrodach pamięci i sztuki. Ponadto organizatorzy „Otwartych Zagród”, czyli Fundacja Dziedzictwo dla Przyszłości, Szkoła Podstawowa w Rodakach i Stowarzyszenie Jurajska Wioska Rodaki, uatrakcyjnią festiwal rozmaitymi imprezami towarzyszącymi. Będzie można między innymi zwiedzić zabytkowy kościół w Rodakach. Festiwal jest częścią większego projektu, którego celem jest promowanie społeczności wiejskich w Polsce. Organizatorzy zachęcają do poruszania się „czystym” transportem – rowerami, transportem publicznym, bryczką lub na piechotę. Projekt odbywa się pod honorowym patronatem UNESCO, INTBAU, Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, Europejskich Dni Dziedzictwa. Patronat medialny nad tą wyjątkową imprezą objął „Przegląd Olkuski”.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Szczegółowy program imprezy znajdziecie na stronie www.otwartezagrody.org

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!