organy zaglebie2

Zabytkowe organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zachwycają słuchaczy. Odrestaurowany instrument znajdujący się w bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, w ostatnich dniach cieszył swoim brzmieniem dwukrotnie: w ramach Zagłębiowskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego oraz w trakcie nagrywania płyty zatytułowanej „Tabulatura Joannis de Lublin 1540 – Sacrum et Profanum”.

Olkusz był drugim przystankiem w tamach tegorocznej edycji Zagłębiowskiego Festiwalu, który zainaugurował koncert w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. W Srebrnym Mieście przy XVII-wiecznych organach zasiadł Jesús Sampedro Márquez. Muzyk z Hiszpanii jest nauczycielem gry na organach w Wyższym Konserwatorium Muzycznym w Maladze, prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Organów Cavaillé-Coll w Sewilli oraz dyrektorem Międzynarodowego Cyklu Organowego w Maladze. Ponadto koncertujący po całej Europie Márquez otrzymał prestiżową nagrodę Médaille de Vermeil. Niezależnie od tego gdzie się pojawia, jego talent połączony z brzmieniem instrumentów oczarowuje publiczność. Nie inaczej było i w Olkuszu. To była prawdziwa muzyczna uczta – takie komentarze przewijały się najczęściej po występie Hiszpana. W ramach Zagłębiowskiego Festiwalu Organowego po Olkuszu nadszedł czas na Będzin, a kolejnym przystankiem już w najbliższą niedzielę 29 września będzie Bolesław i mieszczący się tam kościół Macierzyństwa NMP. O godz. 17:00 swój koncert rozpocznie litewski Zespół Muzyki Dawnej „Chiaroscuro”. Oba przedsięwzięcia finansowane są z budżetów Powiatu Olkuskiego i Gminy Olkusz – koncert Jesúsa Sampedro Márqueza w bazylice św. Andrzeja oraz Gminy Bolesław – koncert w tamtejszej parafii. Koncert Finałowy tegorocznego Festiwalu zaplanowano na niedzielę 6 października w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.

organy zaglebie

Olkuskie organy Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego zabrzmiały także kilkadziesiąt godzin po koncercie hiszpańskiego organisty. Tym razem przez pięć dni (od 16 do 20 września) instrument wykorzystywany był do powstającej płyty zatytułowanej „Tabulatura Joannis de Lublin 1540 – Sacrum et Profanum”, na której znajdą się zrekonstruowane utwory sakralne z Tabulatury Jana z Lublina. Z tej okazji 18 września w bazylice odbył się koncert promujący krążek. Na organach grał Andrzej Szadejko. Towarzyszył mu zespół Cracow Singers prowadzony przez Agnieszkę Budzińską-Bennet.

organy zaglebie3

Fot. Tomasz Wilczyński / bazylika św. Andrzeja Apostoła

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze